Galko mal odmeny prehodnotiť, odkazuje KDH

Minister obrany Ľubomír Galko, ktorý na odmenách svojim podriadeným koncom minulého roka vyplatil 5,25 milióna eur, podľa viacerých koaličných partnerov konal nezodpovedne, dokonca až na hranici morálnosti. Kritizujú ho najmä kresťanskí demokrati a časť SDKÚ. Ministerstvo financií však napriek všetkému zostáva zhovievavé, zdôrazňuje, že podstatné je, že Galko ušetril.

02.08.2011 12:00
Ľubomír Galko Foto:
Minister obrany Ľubomír Galko
debata (17)

Vysvetlenie ministerstva, že na odmeny použilo len peniaze ušetrené na mzdách, však považuje podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) za nedostatočné. „Zdá sa mi odvážne, ba až na hranici politickej morálky v čase, keď sa ľudia obávajú o svoju budúcnosť a v čase, keď sa musíme uskromniť a skladať sa na dlhy nezodpovedných vlád, akú má napríklad Grécko, odmeňovať takýmto spôsobom. I keď ide možno o ľudí s veľkou zodpovednosťou, prehodnotil by som, či si za plnenie svojich úloh zaslúžia podobné osobitné ocenenie,“ povedal.

Podobný názor má aj jeho stranícky kolega z brannobezpeč­nostného výboru Martin Fronc, podľa ktorého boli odmeny na obrane neprimerane vysoké. „Pokiaľ odmena neprevyšuje mesačný plat, nepokladám to za problém, v opačnom prípade to však je už minimálne nezvyčajné,“ hovorí. Mesačný plat pritom prevýšili viaceré odmeny, najmä Galkových najbližších úradníkov. Ako Pravda v sobotu informovala, vtedajšia šéfka komunikačného oddelenia Henriette Geierová dostala štyritisíc eur a ďalší vysokopostavení úradníci zas po tritisíc eur, hoci niektorí boli vo funkcii len pol roka.

Poslanci upozorňujú aj na to, že Galko sa opakovane sťažuje na nedostatok peňazí v rezorte. Len minulý mesiac predložil vláde i Bezpečnostnej rade materiál, v ktorom pre zlý finančný stav žiadal o redukciu niektorých úloh i spôsobilostí armády.

„V čase politiky všeobecného šetrenia, ktoré sa dotýka všetkých obyvateľov, sú vysoké odmeny chúlostivým rozhodnutím,“ komentoval predseda brannobezpečnos­tného výboru a exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ).

Milan Laurenčík (SaS) tvrdí, že o vysokých odmenách v rezorte dosiaľ nevedel. „K ich primeranosti by som vedel vyjadriť až po rozhovore s ministrom,“ komentoval. Galko ako dôvod vyplácania odmien uviedol „plnenie mimoriadnych úloh, respektíve za kvalitné plnenie úloh v roku 2010“.

Galka sa zastáva predseda parlamentu a stranícky šéf Richard Sulík (SaS). Povedal síce, že primeranosť najvyšších odmien nevie posúdiť, zdôraznil však, že zamestnancov je dôležité motivovať. „Galko rezort zoštíhlil a zastavil jeho rozkrádanie. Ľuďom preto treba dať najavo, že ich robota má zmysel,“ hovorí. Kým však najvyššie postaveným úradníkom štát vyplatil niekoľkotisícové sumy, mnohí vojaci sa museli uspokojiť s 20 eurami.

Aj keď Galkov predchodca Jaroslav Baška (Smer) si myslí, že peniaze na konci roka nemali na čo iné minúť a nechceli ich vrátiť do štátneho rozpočtu, rezort financií v tom problém nevidí. „Z pohľadu ministerstva financií je podstatné dodržanie záväzku znižovať celkové mzdové prostriedky v štátnej správe a celkovo šetriť na výdavkoch na chod štátu. Tento cieľ sa napĺňa. Nie je v kompetencii rezortu diktovať jednotlivým ministerstvám, ako si majú nastaviť mzdovú politiku,“ odkázal hovorca Martin Jaroš. Práve financie vyčlenili na odmeny druhý najväčší balík. Vlani v decembri a rovnako aj v júni tohto roka rozdelili zamestnancom po 800-tisíc eur.

Odmeny na ministerstve obrany

* na konci minulého roka vyčlenilo na odmeny najväčší balík spomedzi všetkých ministerstiev dosiaľ – 5,25 milióna eur

* odmeny dostali všetci zamestnanci rezortu, v priemernej výške 250 eur

* kým však niektorí vojaci dostali po 20 eur, vysokí úradníci niekoľkonásobne viac – vtedajšia riaditeľka komunikačného odboru Henriette Geierová dostala 4 000 eur, štátny tajomník Róbert Ondrejcsák, vedúci služobného úradu Peter Plučinský a vtedajšia vedúca kancelárie ministra Margaréta Cehláriková po 3 000 eur

* rezort odmeny odôvodňuje tým, že na ne použil len ušetrené financie zo mzdových prostriedkov, na druhej strane však zdôrazňuje, ako treba šetriť a že je armáda v kritickom stave

Koľko rozdali na odmeny v tomto roku

* ministerstvo financií – 800-tisíc eur

* ministerstvo vnútra – 584-tisíc eur

* ministerstvo práce – 80-tisíc eur

* ministerstvo zdravotníctva – 19 340 eur

* ministerstvo spravodlivosti – 36-tisíc eur

* ministerstvo zahraničných vecí – sumu nezverejnilo

* ministerstvo hospodárstva – sumu nezverejnilo

* ministerstvo životného prostredia – 150-tisíc eur

* ministerstvo dopravy – 650-tisíc eur

* ministerstvo pôdohospodárstva – 636-tisíc eur

* ministerstvo školstva – neudelilo odmeny

* ministerstvo kultúry – 11-tisíc eur

* ministerstvo obrany – neudelilo odmeny

* Úrad vlády – 20,5 tisíca eur

* Kancelária Národnej rady – 36-tisíc eur

* Polícia – 321-tisíc eur

* Spolu za šesť mesiacov – 3,4 milióna eur

(vv)

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba