Galko na hodnotení roka chýbal, dovolenkuje

Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) dal prednosť dovolenke pred hodnotením výcvikového roka, čo je jedna z najvýznamnejších udalostí v rezorte obrany.

03.02.2011 12:15
Galko, minister obrany Foto:
Minister obrany Ľubomír Galko.
debata (13)

Oddychovať bude až do konca budúceho týždňa. A hoci sa nezúčastnil ani na posledných dvoch rokovaniach parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, premiérka mu slabú pracovnú disciplínu nevyčíta.

Armáda musí riešiť množstvo problémov. O jej kritickom stave hovoril na hodnotení výcvikového roka nielen prezident Ivan Gašparovič, ale aj náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík. „Ja už neviem, či to mám brať ako postoj žartovný, alebo zúfalý. Neviem, či ste čarodejníci, alebo budete kamuflovať ďalej, že všetko je v poriadku,“ komentoval prezident. Galko na to reagoval tlačovou správou, ktorú jeho komunikačný odbor vydal akoby minister normálne pracoval.

Galkovu dovolenku rezort priznal až po otázkach Pravdy. Podľa hovorcu ju trávi na mieste, ktoré „z bezpečnostných dôvodov“ nemožno spresniť.

Minister nemá síce zo zákona nárok na dovolenku, môže mať však voľno, kedy chce. Analytici sa zhodujú, že by mal zvážiť, kedy je vhodný čas. „Mal by mať toľko zodpovednosti, aby vedel, kedy má na dovolenku ísť a kedy sa to nehodí,“ poznamenal bývalý šéf Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.

Galko bol mimo úradu aj v lete, keď absolvoval kurz angličtiny na Malte. Jeho poslednú neprítomnosť na zasadnutí parlamentného výboru ministerstvo odôvodnilo „výnimočnou pracovnou zaneprázdnenosťou“, ktorú však nespresnilo. Tvrdí, že mal pozvánku len na jednu schôdzu.

Galka na rokovaní vlády, rovnako ako na výbore zastupoval štátny tajomník. „Minister ako každý človek potrebuje čas na oddych. Minister obrany informoval predsedníčku vlády a zároveň si splnil povinnosť a požiadal ju o uvoľnenie zo schôdze vlády,“ uviedol premiérkin hovorca Rado Baťo. Na otázku, koľko ministrov Radičovej vlády si doteraz čerpalo dovolenku a v akom rozsahu, Baťo uviedol, že Úrad vlády nevedie takúto evidenciu.

„Zvyklosť bola taká, že člen vlády oznámil svoj pobyt na dovolenke premiérovi. Minister oznámil, že odchádza na dovolenku na webovej stránke, čo sme aj my robili, a tým sa pre nás vec skončila,“ spomína bývalý vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš. Galkovo ministerstvo však na svojej internetovej stránke o ministrovej dovolenke nič nehovorí. „Záleží, či naozaj iba ideálne pestujeme informovanosť verejnosti a právo na informácie, alebo to myslíme vážne. Ak to myslíme vážne, tak prečo by malo byť tajné, že minister je na dovolenke? To je úplne normálne, má na to právo a myslím si, že to nie je ani žiadna hanba,“ komentoval Fogaš.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova by mal každý ústavný činiteľ mať politický cit, kedy na dovolenku ísť.

Krátko po zostavení kabinetu Ivety Radičovej si dovolenku v nevhodnom čase vychutnal aj predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Závažné udalosti v septembri minulého roka komentoval z Dubrovníka a brzdil koaličné rokovania. Ešte predtým v júli dorazil na rokovania Koaličnej rady s hodinovým oneskorením priamo z talianskeho Bibione.

Dovolenku v Turecku si v lete užil aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár napriek tomu, že viacerí členovia vlády a predstavitelia koalície svoje dovolenky odložili. Dovolenku si krátko po nástupe do funkcie neodpustil ani primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, hoci nemal žiadneho zástupcu.

Odborníčka na ústavné právo Lucia Berdisová z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity považuje právo na dovolenku za základné právo. „Pokiaľ ide o zastúpenie ministra na čele ministerstva, tam je zastupiteľný štátnym tajomníkom. Ako člen vlády je na jej rokovaniach tiež zastupiteľný štátnym tajomníkom, ale hlas štátneho tajomníka je v tomto prípade len poradný,“ vraví Berdisová. Minister podľa nej nie je povinný oznamovať verejnosti miesto dovolenky.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba