Gašparovič: Čentéš nech zváži, či po nevymenovaní zostane prokurátorom

Jozef Čentéš by mal sám zvážiť, či po prípadnom nevymenovaní do funkcie generálneho prokurátora bude aj naďalej pôsobiť ako prokurátor, povedal prezident Ivan Gašparovič.

21.12.2012 08:10 , aktualizované: 12:14
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata (330)

Sudkyňa Ústavného súdu SR Ľudmila Gajdošíková totiž tvrdí, že ak ho hlava štátu nevymenuje, bude prinajmenšom spochybniteľné aj jeho „ďalšie zotrvanie v štruktúre organizácie prokuratúry vo funkčnom (služobnom) zaradení prokurátora“. Gajdošíková to napísala v odlišnom stanovisku k rozhodnutiu ústavného súdu, ktoré prezidentovi umožňuje generálneho prokurátora nevymenovať.

„Povedala to sudkyňa Ústavného súdu SR. Pán Čentéš vystupuje stále svojprávne. Svojprávne sa rozhodol, že sa vzdá kandidatúry, pretože v parlamente je korupcia a svojprávne sa potom rozhodol, že už korupcia nie je a pôjde kandidovať,“ tvrdí prezident. „Takže verím, že aj v tomto prípade sa Čentéš rozhodne svojprávne,“ dodala hlava štátu. Čentéš v máji minulého roku oznámil, že kandidovať za generálneho prokurátora nechce, pretože sa vyskytli podozrenia z údajného podplácania a z údajného vydierania poslancov. Neskôr však oznámil, že kandidovať bude.

Gašparovič si nemyslí, že by mohol vzniknúť právny problém, ak by najprv on rozhodol o prípadnom nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora a následne by Ústavný súd SR na základe Čentéšovej sťažnosti uznal, že boli porušené jeho práva. "Právnická logika je jednoznačná.

Rozhodnutie Ústavného súdu SR je také, že okrem procesných môžem hodnotiť aj hmotnoprávne konania Národnej rady SR. V tomto prípade ja nemám prekážku ho vymenovať alebo povedať, že nevymenujem," odpovedal na otázku, čo v prípade, ak rozhodne o nevymenovaní Čentéša, ale ústavný súd potom rozhodne, že boli porušené Čentéšove práva.

Prezident Gašparovič, ktorý dlhodobo tvrdil, že o vymenovaní či nevymenovaní Čentéša rozhodne až po tom, ako Ústavný súd SR komplexne rozhodne o všetkých podnetoch, sa totiž rozhodol nečakať na rozhodnutie súdu o Čentéšovej sťažnosti. Ten totiž podľa prezidenta podaním sťažnosti na zaujatosť sudcov naťahuje rozhodnutie Ústavného súdu SR v jeho veci. Ešte pred týmto verdiktom hlava štátu rozhodne, či parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora vymenuje, alebo nevymenuje.

Čentéš: Nepoznám prekážky, ktoré by bránili môjmu vymenovaniu

Čentéš považujem tvrdenia prezidenta za poľutovaniahodné a nevhodné v situácii, keď Gašparovič doposiaľ nerozhodol o návrhu Národnej rady SR na jeho vymenovanie za generálneho prokurátora. „Dôvody, ktorými argumentuje prezident Slovenskej republiky podľa môjho názoru nezodpovedajú zmyslu stanoviska sudkyne Ústavného súdu SR JUDr. Ľudmily Gajdošíkovej, CSc.,“ uviedol Čentéš v reakcii na vyjadrenia prezidenta. Pripomína, že podľa Gajdošíkovej názoru ,,prezident po zistení, že kandidát navrhnutý národnou radou spĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie za generálneho prokurátora by ho mal bez zbytočného odkladu do tejto funkcie vymenovať", čo sa však nestalo a prezident je 18 mesiacov nečinný.

Čentéš odmieta spochybňovanie svojho pôsobenia v rezorte prokuratúry. Poukázal na to, že podľa zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry správanie prokurátora, ktoré vzbudzuje oprávnené pochybnosti o jeho svedomitosti a nestrannosti pri rozhodovaní je disciplinárnym previnením, o ktorom sa musí rozhodovať v disciplinárnom konaní. „Vyhlasujem, že nikdy sa voči mne neviedlo a ani nevedie disciplinárne konanie a nepoznám žiadne prekážky, ktoré by bránili môjmu vymenovaniu za generálneho prokurátora SR. V pracovnom ani v osobnom živote som sa nedopustil správania, ktoré by akokoľvek znižovalo vážnosť prokuratúry v očiach verejnosti. Vždy som postupoval podľa zákona a uplatňoval som len svoje práva, ktoré mi vyplývajú z Ústavy SR a zákonov Slovenskej republiky,“ vyhlásil Čentéš.

330 debata chyba