Gašparovič: Šéf HZDS vždy klamal

"Podporovali ma viaceré politické strany, občianske a cirkevné združenia. Pri sčítavaní hlasov sa ukázalo, že Smer ma podporil z jednej tretiny. Som Smeru vďačný, ale nie som mu zaviazaný," povedal v rozhovore pre PRAVDU jeden z dvojice kandidátov na prezidentskú funkciu Ivan Gašparovič.

10.04.2004 09:07
debata

Prečo ste sa Mečiarovi postavili, až keď vás nedal na kandidátku?

To nie je pravda. O mne bolo v HZDS známe, že patrím medzi tých, ktorí sa s predsedom Mečiarom dostávajú do názorových nezhôd. Bol som ten, kto na sneme protestoval proti ustanoveniam stanov HZDS. Postavil som sa aj proti niektorým jeho personálnym zmenám. Nedá sa preto povedať, že to bolo až vtedy. Permanencia kritiky a nesúhlasu bola u mňa stále. Niekedy ju predseda prijal, niekedy nie.

Boli ste pri rozhodnutiach, ktoré Slovensko dostali do izolácie. Čo ste proti tomu robili?

Neviem, aké rozhodnutia máte na mysli. Od roku 1992, keď bolo HZDS pri moci, sa predsa udialo veľa pozitívnych vecí. Vznikla nová Slovenská republika, pripravili sme ústavu, prijali nás do Rady Európy, prihlásili sme sa k programu NATO a EÚ. Určite v tomto čase došlo aj k situáciám, ktoré HZDS nezvládlo, k problémom, ktoré si vytvorilo samo tým, že neakceptovalo okolie, názory menšiny a medzinárodných organizácií. Z toho pohľadu je aj moja účasť v HZDS rozdelená na dve časti. Pozitívnu aj negatívnu. Ak došlo týmito kolektívnymi rozhodnutiami ku krivdám, ospravedlňujem sa.

Považujete za chybu udelenie amnestie na zavlečenie a zmarené referendum?

To, ako bola podaná amnestia zastupujúcim prezidentom, bolo zlé. Som proti amnestiám, ktoré sa dávajú na začiatku vyšetrovania, ak nie je právoplatné rozhodnutie súdu.

Boli ste predsedom parlamentu, keď NR SR vyhodila poslanca Gauliedera. Ako je vôbec možné, že ste o tom dali hlasovať?

Postupoval som podľa zákona a rokovacieho poriadku. Prišiel Gauliederov list, ktorý som postúpil príslušnému výboru a ten rozhodol. Je pravda, že Gaulieder vystúpil v priebehu rokovania s tým, že tento list neposlal. Ústavný súd nám rozhodnutie vyčítal, na druhej strane však povedal, že sme mali skúmať, či u poslanca Gauliedera nešlo o vykonanie sľubu s výhradou. Ak by k takému konaniu došlo, poslanec prakticky stráca mandát. Ale priznávam, že Národná rada rozhodla tak, ako povedal Ústavný súd, že to nebolo v súlade s príslušným ústavným článkom.

Podpisovali poslanci HZDS záväzky ešte predtým, než sa stali poslancami, že odovzdajú mandát, ak odídu z HZDS?

Ja som nepodpisoval.

Podpisovali poslanci HZDS takéto záväzky?

Nič som nepodpisoval, ale v liste, ktorý bol podpísaný pánom Gauliederom, bolo, že sa vzdáva mandátu. To je odpoveď na vašu otázku.

Vladimír Mečiar tvrdí, že ste mali prsty v Nafte Gbely. Je to tak?

Pán Mečiar klame a klamal vždy. V poslednom Site som mu povedal, aby sa jasne vyjadril a on reagoval – poďme ďalej. S Naftou Gbely nemám nič spoločné ani som nikdy nemal.

A čo iná privatizácia?

Ja ani moja rodina sme neprivatizovali.

Prečo si myslíte, že vaša minulosť je lepšia ako Mečiarova, keď je rovnaká?

Ale to predsa nie je pravda. Každý máme svoj život, každý máme za sebou skutky, ktoré sme vykonali. Tie sú u mňa diametrálne odlišné ako u pána Mečiara.

Neviem, kde ste sa odlíšili?

V tomto rozhovore som už o tom hovoril, ale napríklad aj pri potvrdzovaní mandátov poslancov DU v NR SR. Názor bol, že im nesmiem potvrdiť mandáty a ja som ich potvrdil.

Čí názor?

Centrály HZDS a predsedu strany, že tieto mandáty nemám potvrdiť.

Takéto stranícke pokyny boli v HZDS obvyklé?

Na mňa neplatili. Parlament som riadil podľa seba a nie podľa Mečiara.

Prečo ste netrvali na tom, aby HZDS nerobilo takéto kroky.

Keď som odchádzal, ako dôvod som udával direktívnu politiku pána Mečiara pri rozhodovaní. V strane absentovala stranícka demokracia, nebolo možné presadiť iný názor, keď on rozhodol. Navyše sa obklopoval ľuďmi, ktorí ani nemali záujem o presadenie iného názoru, pretože ho ani nemali.

Akú autonómiu si zachováte vo vzťahu k Smeru, ak by ste sa stali prezidentom? Pretože aj vďaka nemu ste sa dostali do druhého kola.

Nielen vďaka nemu. Podporovali ma viaceré politické strany, občianske a cirkevné združenia. Pri sčítavaní hlasov sa ukázalo, že Smer ma podporil z jednej tretiny. Som Smeru vďačný, ale nie som mu zaviazaný.

Aký postoj budete mať k predčasným voľbám, ak by ste sa stali prezidentom?

Referendum, v ktorom sa mali občania vyjadriť, či chcú, aby táto politická garnitúra riadila štát, bolo neplatné. Tým sa to pre mňa končí.

O čom ste s Mečiarom hovorili, keď vás navštívil minulý rok?

Bol som prekvapený, pán Mečiar má svoj denník v tej istej budove, zastavil sa cestou okolo dverí. Hovorili sme spolu asi hodinu. Najmä o sneme v Nitre a o mojom odchode. Každý sme mali iný názor, ale keď odchádzal, ospravedlnil sa mi, povedal prepáč.

debata chyba