Gönczová navrhuje inventúru zmluvy

Budapešť chce preveriť, ako obe strany plnia základnú slovensko-maďarskú zmluvu. Šéfka maďarskej diplomacie Kinga Gönczová v stredu v Bruseli ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi navrhla sériu konzultácií, na ktorých by sa vyjasnilo, kto aké body dokumentu nedodržiava. Kubiš súhlasil.

15.10.2008 17:10 , aktualizované: 16.10.2008 07:46
Kinga Gönczová Foto:
Šéfka maďarskej diplomacie Kinga Gönczová
debata

Budapešť tvrdí, že Slovensko si neplní zmluvné záväzky a berie maďarskej menšine práva. Slovenská strana to odmieta, z neplnenia dohôd, naopak, obviňuje Budapešť. Obe strany sa dohodli, že v najbližších mesiacoch dodržiavanie zmluvy preskúmajú a v decembri by obaja ministri mali inventúru vyhodnotiť.

Slovensko a Maďarsko sa v medzištátnej zmluve zaviazali, že nebudú znižovať úroveň národnostných práv. Podľa Gönczovej slovenská vláda diskriminuje školy s vyučovacím jazykom maďarským, na ktoré ide z eurofondov menej peňazí. „Nechceme vyhrať v tejto situácii, my chceme dosiahnuť takú spoluprácu, v rámci ktorej možno opraviť chyby,“ uviedla pre maďarskú agentúru MTI ešte pred stretnutím s Kubišom.

Ministri sa stretli prvýkrát po diplomatickej vojne, keď si cez veľvyslanectvá posielali odkazy. Zišli sa neskoro večer na okraj bruselského summitu. Podľa Kubišovho hovorcu Jána Škodu minister išiel na stretnutie s nezmeneným stanoviskom. Výhrady Gönczovej odmieta a nemieni sa podriaďovať Budapešti.

Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer) bol ostrejší. „To, čo predvádza pani Gönczová, už nemá nič spoločné s politikou. Je pod vplyvom našepkávačov z Fideszu, ktorí chcú rozdúchavať slovensko-maďarské vzťahy,“ vyhlásil.

Čaplovič, naopak, tvrdí, že zmluvu o dobrom susedstve porušuje Maďarsko. „V zmluve je odporúčanie, aby sa premiéri stretávali aspoň raz do roka,“ spresnil. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány síce od Roberta Fica pozvanie dostal, ale pre napäté vzťahy sa oficiálna návšteva stále neuskutočnila. Čaplovič dodal, že sa znížila úroveň národnostných práv aj v prípade slovenskej menšiny v Mlynkoch. „Doteraz sa neobnovilo vydávanie časopisu ani vysielanie v slovenčine,“ konštatoval.

Napätie medzi Slovenskom a Maďarskom sa vystupňovalo po tom, čo minister výstavby Marián Janušek (SNS) obišiel pri delení eurofondov na opravu budov maďarské školy. K nezhodám prispeli aj učebnice, minister školstva Ján Mikolaj (SNS) totiž nechal vytlačiť maďarskú vlastivedu a dejepis so slovenskými názvami obcí a miest, dosiaľ boli aj v maďarčine.

K uhladeniu sporov zrejme tak skoro nedôjde. Janušek totiž tvrdí, že všetko je v súlade s pravidlami, maďarské školy boli, naopak, podľa jeho SNS zvýhodnené, keď bola pri moci SMK.

SMK včera vyzvala najmä na stiahnutie sporných učebníc, zosobnenie miliónovej škody a vydanie nových kníh so správnym prekladom. Mikolaj to nemieni urobiť. Pre maďarskú menšinu tlačí ďalšiu učebnicu – geografiu pre 1. ročník strednej školy.

Predsedovia slovenských parlamentných strán, s výnimkou SNS, sa navyše včera dohodli, že sa Národná rada bude ešte v októbri zaoberať maďarským Fórom poslancov Karpatskej kotliny. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj si vie predstaviť, že Národná rada by vyjadrila znepokojenie nad niektorými aktivitami maďarského parlamentu. Podľa SNS sa fórum zaoberá autonómiou a poslanci SMK účasťou na ňom porušili poslanecký sľub.

Základnú medzištátnu zmluvu medzi Slovenskom a Maďarskom uzavreli krajiny v roku 1995. Určuje možnosti spolupráce, na jej naplnenie štáty vytvorili 11 zmiešaných komisií.

debata chyba