Gréci každoročne nepriznajú na daniach až 45 miliárd eur

Gréci ročne nepriznajú na daniach až 45 miliárd eur, čo prestavuje 15 percent gréckeho hrubého národného produktu. Keby štát získal aspoň polovicu, vyriešil by svoje súčasné finančné problémy. V rozhovore pre piatkové vydanie nemeckého denníka Die Welt to povedal šéf gréckych daňových vyšetrovateľov (SDOE) Nikos Lekkas.

08.06.2012 09:33
Euro, peniaze, bankovky Foto:
Ilustračné foto
debata (5)

Postavil sa tak za šéfku Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová, ktorá nedávno vyvolala ostré protesty gréckych a francúzskych politikov svojou výzvou Grékom, aby si v terajšej kríze pomohli aj sami platením daní, ktorému sa podľa nej mnohí stále snažia vyhnúť.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

„Úplne s pani Lagardeovou súhlasím,“ uviedol Lekkas. „Daňové úniky v Grécku dosahujú 12 až 15 percent hrubého národného produktu. To je 40 až 45 miliárd eur ročne. Keby sme z toho dokázali získať len polovicu, bol by grécky problém vyriešený,“ dodal šéf SDOE.

To podľa neho ale vyžaduje politickú vôľu. „Naši politici to už začínajú chápať,“ konštatoval Lekkas, ktorý stojí na čele úradu od roku 2010. Až posledný rok sa podľa neho v Aténach pristupuje k daňovým podvodom ako k zločinu, „a nie ako k športu“. „Potrebné zákony máme od roku 1996, len sa nikdy neuplatňovali,“ poznamenal.

Osud Grécka podľa neho pritom závisí od toho, či sa podarí odstrániť daňové podvody a nedotknuteľnosť elít. „Ak sa neskončí systematická korupcia, ktorá preniká do celej spoločnosti, a najmä ak elity zostanú naďalej beztrestné, zatiaľ čo bežní občania sú oberaní, potom dôjde k sociálnej explózii,“ varuje Lekkas.

5 debata chyba