Gyurcsány: Nacionalizmus bráni reformám

Maďarsko od jesenných protivládnych demonštrácií prežíva nezvyčajnú vlnu antisemitizmu, uviedol premiér Ferenc Gyurcsány v rozhovore pre britský denník The Times. Upozornil tiež, že radikálny nacionalizmus v stredoeurópskej a východoeurópskej oblasti brzdí potrebné reformy.

02.03.2007 11:48
Ferenc Gyurcsány Foto: ,
Maďarská socialistická strana si v sobotu zvolila za svojho predsedu premiéra Ferenca Gyurcsánya.
debata

„Musím povedať, že nikdy nebolo toľko antisemitských útokov ako teraz,“ uviedol premiér v rozhovore. Jeho manželke, ktorá prenáša právo na budapeštianskej univerzite, sa minulý týždeň dostal do rúk antisemitský leták, „aký sme v Maďarsku nevideli za posledných 50 rokov“. „Urazilo ma to nielen preto, že moja žena je židovského pôvodu,“ dodal.

Gyurcsányho vláda socialistov a slobodných demokratov vydržala vlani v septembri a októbri vlnu demonštrácií, ktoré sa považujú za najhoršie nepokoje od pádu komunizmu. Bezprostredným podnetom bolo odvysielanie nahrávky prejavu, v ktorom sa Gyurcsány priznal k predvolebným klamstvám o skutočnom stave krajiny, aby sa socialisti mohli víťazstvom v parlamentných voľbách v apríli minulého roka udržať pri moci. Po voľbách sa premiér pustil do nepopulárnych reforiem. ////

Gyurcsány v rozhovore tvrdil, že počas manifestácií pred sídlom parlamentu sa čítal zoznam údajných židovských politikov a obvinil svojich protivníkov z hlavnej opozičnej pravicovej strany Fidesz, že sa od týchto útokov krajnej pravice nijako nedištancovali. „Stalo sa tak niečo strašné,“ povedal.

Zástupcovia Fideszu podľa denníka premiérove obvinenia odmietli, vláda vraj používa túto odstrašujúcu taktiku, aby odpudila od opozície jej prívržencov.

Premiér môže očakávať ďalšiu vlnu protivládnych demonštrácií v čase národného sviatku v polovici marca. Fidesz prisľúbil, že zvolá mohutnú manifestáciu do Budapešti.

Gyurcsány tiež kritizoval krajiny v regióne nachádzajúcom sa od Poľska po Balkán za chýbajúcu odvahu zodpovedať si na kľúčovú otázku, či sa pustia do modernizácie, alebo upadnú do izolácie radikálneho nacionalizmu. „To je diskusia, ktorá sa, ako vidíme, odohráva vo všetkých týchto krajinách. Línia vnútorného rozpoltenia sa líši, ale ide o hlboké kultúrne a spoločenské rozdelenie,“ dodal.

debata chyba