Halmanov kopec vraj odkryl staré hradisko

Utekáč v okrese Poltár by sa mohol zaradiť k archeologickým lokalitám na juhu stredného Slovenska. Usiluje sa o to amatérsky archeológ a historik Milan Pupala, ktorý pri prieskume terénu so žiakmi krúžku histórie objavil podľa vlastných slov staroslovanské hradisko. To je situované nad obcou v lokalite Halmanov kopec. Pupala tvrdí, že našiel zvyšky ohradenia, ktoré mali patriť veľkému objektu. Ten mal slúžiť na ochranu a život ľuďom aj zvieratám.

28.03.2012 12:00
Milan Pupala, Utekáč Foto:
Milan Pupala na mieste, kde sa nachádzajú zvyšky kamenného hradiska.
debata (1)

Pupala datuje zvyšky hradiska do obdobia, keď ešte Utekáč neexistoval. „Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1593, hradisko pochádza podľa mojich zistení z 13. storočia. Podarilo sa mi ho lokalizovať aj zakresliť. Rozkladá sa na ploche 45 700 štvorcových metrov. Zvyšky kamenných múrov v severnej časti sú v presných líniách a podľa mňa je to dôkazom, že nie sú dielom prírody, ale človeka,“ hovorí Pupala.

Hradisko objavil popri hľadaní informácií o histórii obce a dôvodoch, prečo sa volá Utekáč. „Tento názov má len od roku 1919. Názov Utekáč môže súvisieť s príbehom o kráľovi Belovi IV., ktorého naháňali mongolské vojská a on tu pred nimi varoval svojich verných výkrikom – Utekajte. Pred mongolskými vojskami sa chvíľu skrýval aj v hradisku, ktoré potom Mongoli spustošili a zničili. Zostali po nich už len zvyšky múrov v severnej časti,“ vysvetľuje 61-ročný amatérsky historik.

Pupala už o náleze informoval aj pamiatkový úrad. Pamiatkari podľa obhliadky terénu nevedia potvrdiť, či v lokalite naozaj bolo staroslovanské hradisko, nevylúčili však možnosť archeologickej sondáže. Archeológ Alexander Botoš vysvetľuje, že v takýchto prípadoch by mal archeologickému prieskumu predchádzať povrchový prieskum, ktorý môže vykonať len kvalifikovaný archeológ.

Ak by sa na mieste našli predmety či stopy svedčiace o existencii archeologického náleziska, to by malo byť zaradené do centrálnej evidencie archeologických nálezísk. O archeologický výskum musí požiadať vlastník pozemku alebo ním poverená osoba. Celý prieskum terénu už potom podľa Botoša stojí iba na tom, či sa naň nájdu peniaze.

Pupala je presvedčený, že ak by sa nálezisko podarilo aspoň sčasti zreštaurovať, do lokality by to pritiahlo turistov. Po krachu sklárskeho priemyslu by Utekáč podobné oživenie privítal. „Možno by sme sa mohli stať druhou Striebornou,“ dodáva Pupala. Strieborná je nálezisko pri Cinobani, kde sa archeológom podarilo odkryť vyše dvesto žiarových hrobov. Prvý hrob v ňom objavil a archeológov na to upozornil tiež amatérsky archeológ Miroslav Peťko z Lovinobane.

1 debata chyba