Harabin bude pracovať z domu

Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin bude môcť pracovať z domu. Rozhodli o tom jeho najbližší spolupracovníci a podriadení zo sudcovskej rady pri Najvyššom súde, ktorí mu podľa informácií Pravdy v pondelok túto požiadavku schválili. Harabin tak získal možnosť pracovať doma dva dni v týždni, počas ktorých musí byť zastihnuteľný.

20.09.2011 12:26
Štefan Harabin Foto:
Šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin
debata (4)

Harabina nedávno Ústavný súd disciplinárne potrestal za neumožnenie kontroly ministerstva financií na Najvyššom súde tým, že mu zobral 70 percent platu. Na otázku, či je za náhlou Harabinovou požiadavkou pracovať z domu aj akási forma protestu proti tomuto trestu, kancelária Najvyššieho súdu priamo neodpovedala.

Z kancelárie len odkázali, že „o prácu v domácom prostredí požiadal z dôvodu, že je predsedom a členom dovolacieho senátu, ktorý rozhoduje o najzávažnejších trestných kauzách – vraždy, doživotné prípady, organizovaný zločin a podobne. Preto ako sudca požiadal o tento inštitút“.

Sudcovská rada zasadala v pondelok o jednej popoludní, zápisnicu však do redakčnej uzávierky na internetovom portáli Najvyššieho súdu nezverejnili. Pracovníci Harabinovej kancelárie Pravde ešte podvečer tvrdili, že „predseda nepozná výsledok rokovania sudcovskej rady“.

Výhrady k rozhodnutiu neskrýva ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), podľa ktorej je takýto spôsob ťažko zlučiteľný s prácou predsedu súdu. „Práca sudcov v domácom prostredí má priamy súvis s výkonom sudcovskej funkcie – ide najmä o prípravu odôvodnení rozhodnutí. Plnenie zákonných povinností predsedov súdov sa však podľa nás ťažko dá obmedziť na pár dní v týždni a plniť ich z obývačky,“ reagoval hovorca ministerky Peter Bubla.

Hoci pracovať z domu môžu podľa zákona všetci sudcovia, u predsedov súdov to podľa odborníkov nie je celkom bežné. „V zákone sa všade hovorí o sudcoch a nikde nie je priama zmienka o predsedoch súdov. Hlavným zámerom tejto možnosti je umožniť sudcom sústrediť sa na prípad v čase, keď nepotrebujú nikoho iného,“ hovorí právnička spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová.

Ako dodáva, väčšina práce totiž často spočíva v štúdiu samotného spisu a písaní rozhodnutí. „Funkcia predsedu Najvyššieho súdu je však manažérska, a teda sa podľa mňa nie celkom dá vykonávať v domácom prostredí, a to navyše v čase, keď súd nemá ani podpredsedu,“ dodala.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba