Harabin prevzal kontrolu nad majetkami sudcov

Časy, keď sudcovia museli podrobne priznať svoje majetky, sa za éry Štefana Harabina nenápadne skončili. Najnovšie už nie sú povinní prezrádzať viac ako politici, ktorým sa darí majetkové pomery úspešne zatajovať.

28.10.2009 09:19
Štefan Harabin Foto:
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin
debata

Nové majetkové priznania sudcov zverejnila na svoje stránke Súdna rada. Namiesto toho, aby podrobne vypísali, čo všetko vlastnia a koľko zarobili, viacerí sudcovia si vystačili so stručným konštatovaním „bez zmeny“. Minimum práce s priznávaním majetku mali vďaka novele zákona o sudcoch, ktorú ešte vlani presadil vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin (HZDS). „Dostali sme sa tým na úroveň ostatných ústavných činiteľov,“ vysvetlil nové pravidlá hovorca Súdnej rady Juraj Sopoliga.

Doteraz sudcovia museli o sebe zverejňovať viac ako politici. Na rozdiel od nich boli povinní napríklad pri nehnuteľnostiach uvádzať ich výmeru. Teda aký veľký je byt, dom či záhrada. Pri hnuteľnom majetku, napríklad aute, zase zverejňovali jeho cenu.

Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH), ktorý tieto veci v justícii zaviedol, považuje Harabinovu zmenu za cestu zlým smerom. „Namiesto toho, aby sme zvyšovali požiadavky na majetkové priznania politikov, my znížime požiadavky na sudcov a prokurátorov,“ uviedol.

Aký majú sudcovia majetok, sa dá zistiť iba vďaka tomu, že na stránke Súdnej rady sú aj ich priznania za rok 2007. To však neplatí pre všetkých sudcov. Verejnosť sa z údajov nič nedozvie o prípadnom bohatstve predsedu Okresného súdu v Michalovciach Jozefa Soročinu. Jeho majetkové priznanie za rok 2007 na internete totiž chýba. A v roku 2008 uviedol, že má majetok „bez zmeny“. Soročinu v minulosti Harabin označil za vzorového sudcu.

Rovnako sa nedá zistiť nič o majetku šéfa Okresného súdu Bratislava III a člena Súdnej rady Richarda Molnára. Jeho ani Soročinu sa včera redakcii osloviť nepodarilo.

Pravda má k dispozícii dokument z ministerstva, ktorým sudcov poučuje, ako nové priznania vypĺňať. Podľa neho už netreba uvádzať údaje o celom majetku, ale iba jeho prírastky a úbytky. Mnohí sudcovia teda všetko vyriešili tým, že do tlačiva napísali len formuláciu „bez zmeny“. Výnimkou sú noví sudcovia a tí, ktorí sa výkonu funkcie ujali opätovne.

Majetkové priznania sudcov zaviedol Lipšic ako minister v roku 2004. Kým ešte vlani predkladali svoje majetky na kontrolu sudcovských radám a oznamovali ich ministrovi, tento rok ich už odovzdávali predsedovi Súdnej rady. Tým je momentálne Harabin. Podľa nového zákona práve on zabezpečuje aj ich vyhodnotenie.

V minulosti zverejňovalo ministerstvo spravodlivosti na svojej stránke aj priznania sudcov za minulé roky. Po zmene zákona ich stiahlo. „Všetky kompetencie vrátane kontroly prešli na Súdnu radu,“ zdôvodnil hovorca Michal Jurči. Súdna rada archív starších priznaní na svojej stránke nezverejnila.

grafika Harabin
debata chyba