Harabin v spore uspel, ale celé odškodné nedostane

Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin na Európskom súde pre ľudské práva uspel so svojou žalobou proti Slovensku, ktorú podal za to, že bol disciplinárne potrestaný Ústavným súdom znížením funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka za odmietanie kontroly rezortu financií na Najvyššom súde.

20.11.2012 11:04 , aktualizované: 16:44
Štefan Harabin Foto:
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin
debata (245)

ESĽP však vo svojom stanovisku uviedol, že považuje za neodôvodnenú žalobcovu žiadosť o preplatenie majetkovej ujmy následkom disciplinárneho konania a odmieta túto žiadosť. ESĽP priznal žalujúcej strane iba finančné vyrovnanie vo výške 3 000 eur ako nemajetkovú ujmu vyplývajúcu z uloženia disciplinárneho trestu a vyzval žalovanú stranu na zaplatenie sumy 500 eur na súdne trovy a výdavky.

Slovenská republika musí od vynesenia rozsudku  do troch mesiacov zaplatiť stanovenú nemajetkovú ujmu, ako aj príslušné súdne trovy.

Štefan Harabin sa v spore so Slovenskou republikou obrátil na ESĽP a požadoval finančné kompenzácie od slovenskej vlády vo výške 51 299 eur za majetkovú ujmu a 100 000 eur za nemajetkovú ujmu. Harabin taktiež požadoval úhradu súdnych trov vo výške 643 eur.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec na krátkom brífingu informoval, že európsky súd sa v Harabinovom prípade nezaoberal meritom veci, teda či bol poškodený, ale rozhodol, že v jeho kauze nerozhodoval Ús­tavný súd v správnom zložení. Preto ESĽP odporučil, aby Ústavný súd znovu zasadol.

„Nehovoril nič o tom (ESĽP – pozn. TASR), či boli porušené jeho práva v zmysle merita veci, to znamená, či disciplinárne konanie bolo alebo nebolo správne. Rozhodol o tom, že zloženie pléna Ústavného súdu nebolo v takom zložení, ako malo byť, pretože tam neboli všetci tí sudcovia, ktorí by mali rozhodovať túto vec,“ skonštatoval minister spravodlivosti.

Borec nestiahne žiadny disciplinárny návrh na Harabina

Borec neplánuje stiahnuť žiadny disciplinárny podnet, ktorý na predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina podala jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská. „Minister Borec neuvažuje nad tým, že by stiahol ktorýkoľvek z disciplinárnych návrhov voči predsedovi Najvyššieho súdu,“ uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti SR.

Nič na tom nemení ani dnešný verdikt ESĽP, ktorý rozhodol o sťažnosti Harabina proti disciplinárnemu potrestaniu zo strany Ústavného súdu za nevpustenie finančnej kontroly na NS SR. Harabin uspel len čiastočne, a to s námietkou na spravodlivé súdne konanie.

„Pretože Ústavný súd v takom zložení, v akom rozhodoval, nebol podľa ESĽP nestranný,“ vysvetlila slovenská zástupkyňa pred ESĽP Marica Pirošíková s tým, že mu za to priznali štandardnú sumu pri procesných porušeniach, teda tritisíc eur.

ESĽP podľa Pirošíkovej zároveň upozornil na to, že by bolo potrebné na vnútroštátnej úrovni obnoviť konanie pred ústavným súdom. Obnovu konania by mal iniciovať Harabin. Minister spravodlivosti by v takom prípade mohol disciplinárny návrh stiahnuť, ale ako avizuje, neurobí to.

ESĽP mnohé námietky z Harabinovej sťažnosti označil za neprijateľné. „V tomto ohľade sa stotožnil s tým, čo vo svojom stanovisku uviedla vláda,“ povedala Pirošíková. Ako príklad neprijatých námietok uviedla námietku voči porušeniu práva prezumpcie neviny (z dôvodu nevyčerpania možností vnútroštátnych prostriedkov nápravy). Súd označil za nepodložené námietky, týkajúce sa slobody prejavu, práva na ochranu majetku, práva na účinný prostriedok nápravy a zákazu diskriminácie pri užívaní práv.

Súd však osobitne neskúmal podstatu celého prípadu – teda či mal Harabin pustiť kontrolu z ministerstva financií na NS SR. „Vzhľadom na to, že skonštatoval, že ústavný súd nebol nestranný v takom zložení, v akom rozhodoval, už nepovažuje za potrebné ďalej skúmať ďalšie námietky vznesené na poli článku 6 Dohovoru (právo na spravodlivé súdne konanie),“ dodala Pirošíková.

Teraz bude na Ústavnom súde, ako sa so zistením ESĽP v prípade obnovy konania vysporiada. ESĽP pritom nezavial Ústavný súd, ako má rozhodnúť. Harabinovi dal za pravdu pri námietke, ktorá súvisela s vylučovaním ústavných sudcov z konaní o jeho prípadoch. Pri jeho tzv. individuálnych sťažnostiach boli totiž vylučovaní tí istí dvaja sudcovia, ktorí potom v pléne (všetci sudcovia ÚS) rozhodovali v kauze disciplinárneho návrhu.

„ESĽP sa nestotožnil s tým argumentom, že funkčnosť pléna v tomto prípade prevyšuje nad požiadavkou nestrannosti súd,“ vysvetlila Pirošíková. Upozornila, že v ďalších disciplinárnych konaniach Harabina bol vylúčený jeden sudca na základe Harabinovej námietky a dvaja na základe námietky bývalej ministerky spravodlivosti. Ústavný súd musí aj v ďalších konaniach podľa Pirošíkovej zobrať do úvahy dnešný verdikt ESĽP.

Žitňanská bude sledovať, čo bude s disciplinárkou voči Harabinovi

Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ) bude pozorne sledovať postoje ministerstva spravodlivosti, ak na základe verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva bude znova Ústavný súd SR rozhodovať o disciplinárnom návrhu voči Štefanovi Harabinovi.

 „Dovolím si upozorniť na to, že Štefan Harabin si uplatňoval viaceré nároky, ktoré boli zamietnuté,“ dodala Žitňanská.

Harabin napríklad žiadal nemajetkovú ujmu vo výške 100-tisíc eur a súd mu priznal nemajetkovú ujmu vo výške tritisíc eur. Okrem toho si nárokoval odškodnenie vo výške rozdielu platu, ktorý mu rok strhávali na základe rozhodnutia ÚS, vyše 50-tisíc eur. „V tomto nároku ho vláda vo svojom doplňujúcom stanovisku plne podporila a štrasburský súd túto argumentáciu neuznal, neakceptoval a nepriznal Štefanovi Harabinovi odškodnenie,“ dodala Žitňanská.

Poslankyňa uviedla, že aj štrasburský súd konštatoval, že s ohľadom na posledné parlamentné voľby vláda SR zmenila stanovisko v tomto konaní. Bývala vláda označovala Harabinovu sťažnosť ako neprijateľnú.

Macejková pripustila, že rozhodnutie ESĽP môže zablokovať plénum

Rozhodnutie ESĽP môže v prípade obnovy konania o disciplinárnom stíhaní predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina zapríčiniť zablokovanie pléna Ústavného súdu SR. Pripustila to predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková.

„Samozrejme, jedna z možností môže byť, že môže byť plénum zablokované, pretože na to, aby plénum rozhodovalo, musí byť sedem hlasov, či pre alebo proti,“ povedala Macejková. Podľa rozhodnutia európskeho súdu by mali byť v prípade obnovy konania vylúčení z rozhodovania štyria sudcovia ústavného súdu z 13-členného pléna. Ide o Ľubomíra Dobríka, Juraja Horvátha, Milana Ľalíka a Sergeja Kohuta.

Macejková sa k podrobnostiam rozhodnutia ESĽP nechcela vyjadrovať, pretože ho ešte nestihla preštudovať. K jeho základnej výčitke, teda že rozhodovali aj vylúčení sudcovia uviedla, že každý sudca Ústavného súdu sa k námietke predpojatosti vyjadruje a sama mu nemôže nariadiť, aby povedal, „že je predpojatý alebo, že nie je predpojatý“. Podľa nej je na samotnom sudcovi, aby sa vyjadril.

245 debata chyba