Harabinova rodina má čudné výsady

Ministerka spravodlivosti Viera Petríková žiadala pre manželku predsedu Najvyššieho súdu Gabrielu Harabinovú diplomatický pas v čase, keď na to nemala zo zákona nárok. Petríková tento krok urobila vlani koncom septembra, keď Harabinová ešte nebola jej podriadenou, ale pracovala v súkromnej sfére. Na ministerstvo spravodlivosti ako radová zamestnankyňa oddelenia kontroly a sťažností nastúpila až začiatkom tohto roka.

21.05.2010 05:58
Harabin Foto:
Preseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin
debata (31)

Ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Harabinovej pas vystavilo, sa odvolalo na zákon. „Pas sme vydali po splnení podmienok stanovených zákonom,“ uviedlo v stanovisku. Zákon o cestovných dokladoch hovorí, že o vydanie diplomatického pasu pre iného občana žiada vedúci ústredného orgánu štátnej správy, ktorý rozhodol o jeho vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu. Ministerka však Harabinovú na žiadnu služobnú cestu nevyslala. Pas pre ňu žiadala ako pre Harabinovu príbuznú, keďže predseda Najvyššieho súdu túto právomoc zo zákona nemá.

Podľa bývalého ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana (SDKÚ) bol takýto postup protizákonný. „Ministerstvo pas v tomto prípade nemalo vydať,“ domnieva sa Kukan.

Okrem Harabinovej manželky využívajú výhody kariérnych diplomatov pri cestovaní len manželka prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu Národnej rady Pavla Pašku a manželka ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Premiér Robert Fico o diplomatický pas pre svoju manželku nepožiadal.

Stefan Harabin China from Chu Li on Vimeo.

Prečo potrebuje Harabinova manželka diplomatický pas, Štefan Harabin nezdôvodnil. Odpovedal len, že všetko je v súlade so zákonom a s diplomatickým protokolom. „Manželka predsedu Najvyššieho súdu necestuje za peniaze daňových poplatníkov,“ odkázala Zuzana Vojtelová z jeho kancelárie.

Ministerstvo spravodlivosti hovorí, že ide o bežný postup. „Nejde o nič nezvyčajné, takýto doklad majú aj iné osoby. Ak by to nebolo podľa zákona, ministerstvo zahraničných vecí by ho nevydalo,“ uviedlo.

Podľa ministerstva spravodlivosti je to štandardom vo svete, že manželky sprevádzajú na takýchto podujatiach svojich partnerov. Eduard Kukan s tým nesúhlasí. „Nie je pravda, že by to bolo štandardom, sú však prípady, kedy sa manželky vyslovene pozývajú,“ vraví Kukan. Toho manželka sprevádzala vždy na jesenné zasadnutie ministerských rád Európskej únie, kde mali ženy ministrov vlastný program. Kukan pripomína, že i za predošlej vlády financovali ministri cesty manželiek z vlastného vrecka.

Odborník na protokol Jarolím Antal uviedol, že na oficiálnu cestu s manželkou môže ísť prezident, predseda parlamentu a premiér. „Všetci ostatní chodia do zahraničia pracovať. V prípade Štefana Harabina ide o zneužívanie moci a postavenia. To, že si na zahraničné cesty berie so sebou manželku, nie je obvyklé ani správne,“ mieni Antal.

Ministerstvo spravodlivosti konečne prelomilo mlčanie a priznalo, že Harabinová bola nielen v Číne, ale i v Brazílii. Rezort však tvrdí, že nebola súčasťou delegácie a cestovala ako sprievod predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina na jeho náklady. „Rezort spravodlivosti ju tam nevyslal. V obidvoch prípadoch mala neplatené voľno,“ informoval tlačový odbor.

31 debata chyba