Hayekovská hra je vymývaním mozgov

Satirická hra vyzdvihujúca liberálnu ekonómiu, ktorú za štátne peniaze predvádzali stredoškolákom herci najatí Nadáciou F. A. Hayeka, vzbudila medzi niektorými politikmi i odborníkmi pohoršenie. Ministerstvo pod taktovkou Daniela Krajcera (SaS) totiž pridelilo možnosť získavania peňazí z kultúrnych poukazov nadácii, ktorej prezidentom je jeden z najväčších sponzorov SaS a zároveň bývalý stranícky kandidát v eurovoľbách Ján Oravec. Rozhorčil ich aj obsah samotnej hry, za ktorú nadácia zinkasovala 4¤159 kultúrnych poukazov. Jeden poukaz má hodnotu jedného eura.

01.12.2011 09:26
Daniel Krajcer Foto:
Minister Daniel Krajcer (SaS) umožnil získať peniaze z kultúrnych poukazov Nadácii F. A. Hayeka, ktorej prezidentom je Ján Oravec, jeden z najväčších sponzorov strany.
debata (32)

Rozladený je napríklad poslanec parlamentu Anton Marcinčin (KDH), podľa ktorého je hra čisto ideologickým sociálnym inžinierstvom. „Je to hra v niekoľkých dejstvách s pesničkami, a hlavne s ideologickou objednávkou. Hayekovci sú jednoducho úspešní za každej vlády a verím, že by dokázali získavať štátne zákazky za každého režimu. Minister kultúry by sa mal porúčať, spôsobil hanbu slovenskej kultúrnej obci,“ myslí si Marcinčin.

Rezort sa rozhodol, že na poslancove slová reagovať nebude. Denník Pravda chcel poskytnúť priestor na vyjadrenie aj obidvom šéfom Nadácie F.¤A.¤Hayeka. Ponuku však do uzávierky aktuálneho vydania nevyužili.

Miernejší názor má ďalší poslanec parlamentu, Miroslav Beblavý (SDKÚ). „Neprekáža mi, že hayekovci agitovali na stredných školách, ale je dôležité, aby bol zabezpečený rovnaký prístup aj pre iné myšlienkové prúdy a či rezortom kultúry neboli zvýhodnení pri zaraďovaní do zoznamu možných prijímateľov kultúrnych poukazov,“ mieni Beblavý.

Krajcerovo ministerstvo tvrdilo, že možnosť uchádzať sa o školské kultúrne poukazy mali všetci, ktorí splnili podmienky. Rezort vylúčil 19 uchádzačov, pretože nesplnili všetky podmienky. Jeden bol odmietnutý, dôvodom podľa hovorkyne rezortu bolo, že jeho podujatie nemalo kultúrny ani kultúrno-výchovný či kultúrno-vzdelávací charakter.

Krajcerovo ministerstvo kritizoval aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer) keď hovoril, že hayekovská hra je politická agitácia a blízkosť nadácie k SaS naznačuje možný klientelizmus. Rezort to však odmieta. „Súčasné vedenie ministerstva kultúry tento zákon (ktorý umožňuje čerpanie kultúrnych poukazov, pozn. red.) nepripravovalo, takže pán Maďarič, veľmi dobre vie, že rezort žiadnu dotáciu konkrétnemu subjektu neprideľuje,“ podčiarkuje Krajcerova hovorkyňa Eva Chudinová.

Rozčarovanie nad hayekovskou hrou Podivuhodné dobrodružstvá Jonatána Gullibla však po prečítaní scenára vyjadrili viacerí oslovení odborníci. Napríklad spisovateľ, scenárista a umelec Agda Bavi Pain hovorí, že „posolstvo hry je spracované neadekvátnym spôsobom, infantilne až primitívne“.

Podobne reaguje aj Ivana Taranenková, literárna vedkyňa SAV, ktorej hra pripomína začiatok totality v polovici minulého storočia. „Hra je politickou alegóriou a satirou, veľmi prostoduchou a jednorozmernou. Nebudem preháňať, ak poviem, že podobné postupy a čierno-biele spracovanie sveta sa veselo uplatňovali, samozrejme, z iných pozícií v päťdesiatych rokoch. Neskôr by sa takéto niečo verejne prezentovať neopovážil asi nikto, ani za normalizácie nie,“ podčiarkuje Taranenková a dodáva, že nechápe, „ako je možné, že je zainteresovaným umožnené vymývať mozgy študentom na školách“.

Sociológ Miroslav Tížik navyše upozorňuje že „oslabenie mechanizmov kontroly štátu nad obsahom toho, čo je deťom ponúkané ako umenie alebo kultúra, vedie k tomu, že politický a ekonomický lobing môže byť pri prieniku do škôl úspešnejší ako ľudia, ktorí sa aktívne venujú kultúre, umeniu a vzdelávaniu“.

Prezident Nadácie F.¤A.¤Hayeka, Ján Oravec, v roku 2009 daroval strane SaS 60-tisíc eur. Figuroval aj na kandidátke strany vo voľbách do Európskeho parlamentu. V nadácii v minulosti pôsobil aj poslanec Martin Chren (SaS), ktorý stoličku štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva opustil po škandále, ktorý vypukol, keď spoločnosť Hayek Consulting získala po voľbách zákazku v agentúre patriacej pod rezort hospodárstva. Od zmluvy nakoniec odstúpili.

Ukážka z hry

Jonatán s Pedrom stoja a plazí sa k nim muž.
Jonatán nahnevano: Pedro, ty si slepý ako zváračov pes! Veď to je človek a plazí sa k nám. Určite sa mu niečo stalo. Pane, nechcete pomôcť?
Vysoký muž: Nie, ďakujem, plazenie sa je výhodné! Prispôsobujem sa novému daňovému zákonu.
Pedro: Ja som vždy chcel byť had, ten keď ide, tak leží, alebo ešte lepšie, hadica, tú ťahajú. Ale plaziť sa len tak, to je divné trošku.
Jonatán: A čo má daňový zákon spoločné s plazením?
Vysoký muž: Rada lordov upravila daňový zákon, aby sa kompenzovali znevýhodnenia spôsobené rôznou výškou ľudí. Viete, Rada lordov zistila, že vysokí ľudia majú príliš mnoho výhod. Pri hľadaní práce, športe, zábave a dokonca aj v manželstve! Preto sa Rada lordov rozhodla vyrovnať tieto nerovnosti medzi ľuďmi pomocou dane z výšky.

Vysoký muž: Moc by som tu nefajčil, pretože budete mať problémy s Lordom z úradu pre zdravie – ľudia, čo fajčia, sa dožívajú nižšieho veku.
Pedro: Čím Sup umrie mladší, tým ho môžu menej ofajčiť tí vaši Lordi na daniach.
Vysoký muž: Všetci musíme platiť za svoje hriechy. Dane trestajú hriešnikov. Daň z tabaku trestá fajčenie, daň z alkoholu trestá pitie alkoholu, daň z úrokov trestá šetrenie a daň z príjmu trestá prácu.

32 debata chyba