Hľadaný Sadiki je v Albánsku

Kosovský Albánec Baki Sadiki, ktorého slovenská polícia obviňuje z obchodovania s heroínom, sa pred políciou ukrýva v Albánsku. Pravde sa ako jedinej túto exkluzívnu informáciu podarilo získať zo zdroja blízkeho špeciálnemu vyšetrovaciemu tímu, ktorý má prípad údajnej hlavy drogovej mafie na Slovensku na starosti. Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš odmietol informáciu o pobyte Sadikiho komentovať.

26.03.2010 05:14
Baki Sadiki Foto:
Obvinený Baki Sadiki.
debata

Od mája 2002 má Sadiki slovenský pas, vďaka ktorému sa môže voľne pohybovať po celej Európskej únii. Tak sa dostal až do Albánska, odkiaľ sa jednoducho nevrátil. „Zdržiaval sa tam už dávno pred minulotýždňovou raziou v jeho dome,“ prezradil Pravde jej zdroj.

Šéf odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky sa pred niekoľkými dňami vyjadril, že polícia tuší, kde Sadiki je. „Malo by to byť v Európe,“ povedal. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pridal, že na 80 percent vedia aj presnú polohu, ale neprezradia ju. „So všetkými štátmi Európy máme uzavreté dohody. A ku krajine, v ktorej sa nachádza, sme už urobili nejaké kroky,“ povedal.

Ak by Sadiki skončil v rukách polície, prevozu z Albánska na Slovensko by nič nebránilo. „Albánci, rovnako ako my, podpísali Európsky dohovor o vydávaní osôb,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Policajti vtrhli do Sadikiho rodinného domu v Novej Lesnej minulý týždeň v pondelok. Pri prehliadke sídla 62-ročného Albánca nenašli, nepodarilo sa im objaviť ani heroín, s ktorým mal obchodovať. Keďže od 16. februára je Sadiki trestne stíhaný, vyhlásili po ňom pátranie. Navyše na základe dôkazov, ktoré polícia zaistila, údajnú hlavu drogovej mafie na Slovensku obvinili z držania a obchodovania s drogami.

V prípade dokázania viny hrozí Sadikimu a jeho spolupáchateľom 20 až 25 rokov väzenia, prípadne doživotie.
Podľa polície Sadiki v rokoch 2007 a 2008 zastrešoval a riadil pašovanie heroínu z Turecka po tzv. Balkánskej ceste do ďalších európskych krajín. Malo ísť o Švajčiarsko, Taliansko a Nemecko. Slovensko bolo len prestupnou stanicou, heroín tu uskladňovali v penzióne v Starom Smokovci. Celkovo išlo o 6 zásielok s drogou, pričom v každej z nich sa nachádzalo 20 kilogramov heroínu. Dalo sa z neho vyrobiť 673-tisíc dávok v hodnote okolo 3,35 milióna eur.

Albánec, ktorý dostal povolenie na trvalý pobyt na Slovensku ešte v roku 1982, sa osobne pozná s bývalým ministrom spravodlivosti a súčasným predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom (HZDS). Väzby potvrdzuje prepis telefonátu medzi nimi z roku 1994. V rozhovore si obaja po celý čas tykajú, Sadiki Harabina pozýval na návštevu, ten sa z nej však vyhovoril.

V minulosti bol Sadiki už štyrikrát právoplatne odsúdený. Naposledy v roku 1996 za nedovolené ozbrojovanie. Po prvýkrát vzbudil vážny záujem polície v roku 1994, keď ho podozrievali z obchodovania s heroínom. Z neho ho mali usvedčiť dvaja svedkovia, tí však za záhadných okolností počas súdneho procesu zomreli, a tak Sadikimu obchodovanie s drogami nikdy nedokázali.

debata chyba