Hlavné mesto ušilo hokejový tender na mieru víťaza

Tender na rekonštrukciu bratislavského zimného štadióna vyhrala firma, ktorá ako jediná splnila podmienky stanovené hlavným mestom. Ide o firmu Ingsteel ktorá je podľa obchodného registra prepojená so šéfom hokejového zväzu Jurajom Širokým, blízkym vládnej strane Smer.

02.05.2009 07:58
štadión Foto:
Začiatok rekonštrukčných prác na zimnom štadióne. Sprava generálny manažér HC Slovan Maroš Krajči, starosta miestnej časti Nové Mesto Richard Frimmel, primátor Bratislava Andrej Ďurkovský, riaditeľka organizácie Generálny investor Bratislavy Jarmila Tvrdá, generálny riaditeľ Ingsteel Anton Bezák a riaditeľ STARZ Jozef Chynoranský.
debata

Hoci sa do tendra chceli zapojiť aj konkurenčné spoločnosti, hlavné mesto im nedalo šancu. Rekonštrukcia Zimného štadióna Ondreja Nepelu, ktorú urobí Ingsteel, bude stáť 75 miliónov eur.

Jediný záujemca

Stavebná firma sa do užšej súťaže prihlásila jediná. Odborníčka na verejné obstarávanie Helena Polónyiová po preskúmaní podmienok tendra hovorí, že požiadavky hlavného mesta boli primerané predmetu súťaže. Akurát boli postavené tak, že zvýhodnili neskoršieho víťaza. Z certifikačných podmienok je totiž podľa nej jasné, že boli odpísané z nejakého konkrétneho certifikátu.

Presne to isté má v jednom zo svojich certifikátov práve spoločnosť Ingsteel. Tá spĺňa certifikačné podmienky do bodky. „Neverím, že ešte niekto iný môže mať vo svojom certifikáte presne takú kombináciu procesov. Naozaj to vyzerá tak, že súťaž bola pripravená pre konkrétnu firmu,“ hovorí Polónyiová.

Športové referencie

Hlavné mesto súťaž podmienilo aj referenciami v oblasti športových stavieb. Uchádzač mal preukázať, že v rokoch 2005 až 2007 postavil minimálne dve športové stavby nad 100 miliónov korún, ktorých strecha je z oceľovej konštrukcie. Firma Ingsteel v tomto období zrealizovala výstavbu zimného štadióna a novej bazénovej haly v Poprade.

Konkurenčná firma HS HSV, ktorá postavila zimný štadión Steel aréna v Košiciach, sa do súťaže hlavného mesta neprihlásila. „Určite sme mali záujem. Možno by sme sa aj zapojili do výberového konania, ale keď nespĺňate niektoré z kritérií, tak to jednoducho nemá význam,“ uviedol zástupca firmy Daniel Olejňák. Okrem Steel Arény by spoločnosť HS HSV nevedela doložiť druhú športovú referenciu. Olejňák hovorí, že športové stavby nad 100 miliónov korún, ktoré vznikli za posledný čas na Slovensku, možno zrátať na prstoch jednej ruky.

Obmedzujúci tender

Keby aj bola na Slovensku firma, ktorá každý rok stavia jeden zimný štadión, nie je schopná splniť podmienky tejto súťaže,“ skonštatoval Peter Kunder z Aliancie Fair-play. To, že hlavné mesto predpokladalo päť záujemcov a nakoniec sa prihlásil iba jeden, si Kunder vysvetľuje tým, že buď boli podmienky tendra príliš obmedzujúce, alebo bol málo propagovaný. "Najmä v zahraniční sa mala Bratislava snažiť nájsť uchádzačov,“ dodal.

Riaditeľka Generálneho investora Bratislavy, ktorý pre hlavné mesto tender organizoval, Jarmila Tvrdá pripustila, že by bolo lepšie, keby sa prihlásilo viac renomovaných spoločností. „Pri predkladaní ponúk sme boli prekvapení, že prišla iba jedna, keďže o súťaž javilo záujem viac firiem,“ tvrdí Tvrdá. Nemyslí si však, že podmienky tendra boli diskriminačné. Ak ich jeden dodávateľ nespĺňal, mohol sa podľa nej spojiť s ďalšími firmami.

Širokého firmy

Prepojenie firmy Ingsteel s Jurajom Širokým priniesol denník Nový čas. Ten zistil, že konateľ Ingsteelu Juraj Škorvánek bol v minulosti v Širokého firme Váhostav. Obe firmy sú tiež dnes prepojené v spoločnom podniku IVG Váhostav. Širokého spoločnosť v súčasnosti rekonštruuje Bratislavský hrad. Šéfka Generálneho investora Bratislavy označila prepojenie za vykonštruované.

„Je ľahké tendenčnými úvahami znevážiť úsilie zabezpečiť prípravu náročnej, vládou sledovanej zákazky,“ dodala s tým, že mesto tlačí aj termín blížiacich sa hokejových majstrovstiev sveta, ktoré majú byť v Bratislave v máji 2011. Podľa Kundera argument krátkosti času, ktorý do šampionátu ostáva, neobstojí. „Metóda užšej súťaže, ktorú si mesto vybralo, je časovo najnáročnejšia,“ vysvetlil.

debata chyba