Horský: Bude ťažké kontrolovať dodržiavanie programu vlády

Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica (Smer) je do veľkej miery abstraktné, všeobecné a má skôr podobu návodu než konkrétnych opatrení. "Preto opozícia bude mať mimoriadne sťaženú kontrolu jeho plnenia," povedal politológ Michal Horský.

27.04.2012 13:26 , aktualizované: 16:38
debata (8)

Program Ficovej vlády podľa neho treba vnímať v inom kontexte ako tie, ktoré prezentovali predchádzajúce kabinety. Politológ ho totiž vníma skôr ako program dialógu vlády so sociálnymi partnermi, kde sú len naznačené isté ciele. „Je to program dialógu, kde je vlastne povedané, že konkrétna náplň, čísla, fakty budú v nasledujúcich rokoch postupne dohovárane vládou v sociálnom dialógu s ostatnými partnermi,“ vysvetlil.

Na druhej strane ako pozitívum vládneho programu vyzdvihol, že kabinet rešpektuje ozdravenie verejných financií a zaviazal sa dodržiavať medzinárodné dohody. „Je pozitívom, že sa zaväzuje do konca budúceho roku dodržať schodok rozpočtu do troch percent a vyzýva všetkých partnerov, aby sa na tom spoločne s ním podieľali,“ podotkol.

Žitňanská: Programové vyhlásenie tlačí latku očakávaní dole

Programové vyhlásenie vlády podľa podpredsedníčky SDKÚ Lucie Žitňanskej veľmi tlačí latku očakávaní ľudí dole. Ako uviedla, v programe vlády sú veľmi nízke ambície, pričom pripomenula výrok Roberta Fica, že reálna mzda prestane klesať v roku 2016.

„Ministri budú mať jednoduché plniť Programové vyhlásenie vlády a túto latku prekračovať,“ vyhlásila. Podľa nej ľudia očakávali od vlády, ktorá má podporu 83 poslancov vlastnej strany v parlamente, že môže mať ambiciózny program, ktorý spraví z tohto štátu fungujúci štát a zlepšia sa v ňom podmienky na život. „Smer vie, odkiaľ vezme peniaze od ľudí, kde zvýši dane, ale veľmi málo vie, čo za to ponúkne. Tak ako to šikovne Fico robí od začiatku,“ dodala.

Ak si niekto podľa Žitňanskej po upokojujúcich rečiach na úvod myslel, že naštartované dôležité zmeny v súdnictve a na prokuratúre budú pokračovať, po prečítaní programového vyhlásenia sú ilúzie preč. „Latka je postavená aj v tejto časti dosť nízko. Hoci pár opatrení, ktoré som navrhovala zostali, je jasné, že Smer chce vrátiť súdy aj prokuratúru o niekoľko rokov späť,“ doplnila Lucia Žitňanská.

Vláda sa chystá prehodnotiť reformy exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v oblasti súdov a prokuratúry. Avizuje napríklad zvýšenie vymožiteľnosti práva či zámer odstraňovať prieťahy v konaniach. V snahe zabrániť zneužívaniu skrátených foriem legislatívnych konaní kabinet prijme prísnejšie legislatívne pravidlá tvorby právnych predpisov.

SaS: Z programového vyhlásenia vyplýva, že istoty nebudú

Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) alibistické. Podmienenie plnenia sľubov „ekonomickými možnosťami“ podľa liberálov znamená, že žiadne istoty občania od Smeru čakať nemôžu. „Naopak, zámery, ako napríklad zrušenie rovnej dane, sú ranami istoty pre ekonomiku Slovenska a jeho obyvateľov,“ komentovala materiál hovorkyňa strany Tatiana Tóthová.

SaS vláde vyčíta, že programové vyhlásenie je nekonkrétne, plné všeobecných fráz a hoci pomenúva problémy, neponúka ich riešenia. Fico na tlačovej besede vysvetlil, že základný programový dokument vlády je nekonkrétny zámerne. Konkrétne čísla zvýšenej sadzby dane z príjmov fyzických a právnických osôb alebo miera dodatočného zdanenia bánk podľa neho vzídu po rozhovoroch so sociálnymi partnermi v pripravovanej Rade solidarity a rozvoja.

Programové vyhlásenie vlády je plné všeobecných formulácií a cieľov bez konkretizácie spôsobu a zdrojov ich naplnenia, myslí si predseda KDH Ján Figeľ. „Namiesto toho, aby sa Smer prihlásil k svojim predvolebným sľubom, ale aj k povolebným vyhláseniam, je text programového vyhlásenia vlády zahmlievaním týchto postojov,“ doplnil Figeľ s dodatkom, že prirodzené a čestné voči občanom, ktorí prejavili vo voľbách svoju dôveru, by bolo použiť volebný program Smeru a predložiť ho ako program vlády na najbližšie štyri roky. „Čo sa stalo na Slovensku za jeden mesiac od volieb, že strana Smer mení svoje sľuby,“ pýta sa na záver líder kresťanských demokratov.

Školským odborárom sa program vlády nepáči

Školským odborárom sa nepáči Programové vyhlásenie vlády (PVV) vo forme, v akej ho schválila vláda. Záväzky nového kabinetu v oblasti financovania a odmeňovania v školstve označili za nekonkrétne. „Takýto program vlády SR pre školstvo nemôže naštartovať jeho dlho očakávaný rozvoj,“ konštatoval predseda školských odborárov Pavel Ondek. Odbory žiadali zakotviť do Programového vyhlásenia vlády konkrétne postupové kroky, ktoré by počas štyroch rokov zabezpečili učiteľom zvýšenie platov a viac peňazí pre školstvo. Práve rozvrhom krokov školskí odborári podmienili vyhlásenie štrajku. Preto pripomínajú, že stále zostávajú v štrajkovej pohotovosti.

Odborári pri doterajších rokovaniach s vládou požadovali do štyroch rokov zvýšenie investícií do školstva na šesť percent HDP a garancie v odmeňovaní podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve. „Žiadna z týchto zásadných požiadaviek nie je zakotvená v Programovom vyhlásení vlády SR, naopak, úroveň financovania školstva a odmeňovanie školských zamestnancov sú riešené všeobecnými nezáväznými formuláciami,“ uviedol Ondek. Takýto prístup vlády k pretrvávajúcim problémom v školstve považujú odbory za alibistický, neriešiaci perspektívu školstva SR. Preto nemôžeme v budúcom období garantovať sociálny zmier," hovorí Ondek.

Namiesto konkrétnych postupových krokov vláda v Programovom vyhlásení vlády deklaruje len všeobecný záujem zlepšiť odmeňovanie pracovníkov v školstve „v závislosti od možností štátneho rozpočtu“. „Vláda si uvedomuje, že nevyhnutným predpokladom ďalšieho rozvoja školstva bude tiež obnova disciplíny na základných a stredných školách založenej na prirodzenom vzore a autorite, ako aj v skvalitnení prípravy budúcich učiteľov a odborných zamestnancov na vysokých školách,“ píše sa v Programovom vyhlásení vlády.

8 debata chyba