HZDS oslavovalo 20 rokov, Mečiar hovoril o obnovení dialógu s občanmi

Najlepší epilóg a najkrajší darček Ľudovej strany - HZDS občanom Slovenska bude podľa politológa Michala Horského tichý a pokojný odchod tejto strany z politickej scény SR. Politológ sa takto vyjadril pri príležitosti 20. výročia vzniku HZDS.

14.05.2011 11:32 , aktualizované: 21:00
Mečiar, HZDS Foto:
Predseda HZDS Vladimír Mečiar počas svojho prejavu na oslavách 20. výročia založenia HZDS v banskobystrickej hale.
debata (78)

Jubileum si pripomenulo v Banskej Bystricio približne 3000 členov a sympatizantov Ľudovej strany – Hnutia za demokratické Slovensko.  „Urobili sme zásadné zmeny v tejto spoločnosti,“ uviedol vo svojom príhovore predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

Líder strany pripomenul, že po rozpade Verejnosti proti násiliu (VPN) bolo pred 20 rokmi v Banskej Bystrici založené nové občianske hnutie. „Hnutie za, nie proti, za Slovensko. A aké? Demokratické,“ konštatoval Mečiar.

Pokračoval, že vo voľbách v roku 1992 Slovensko povedalo – „chceme, aby túto zem ďalej viedlo“ HZDS. Najprv bolo podľa neho potrebné riešiť politické veci. „A tak robí hnutie veľmi rýchle, ale historicky za tisíc rokov pre Slovensko najvýznamnejšie kroky.“ V tejto súvislosti pripomenul vyhlásenie zvrchovanosti Slovenska, prijatie ústavy i vznik SR ako samostatného štátu.

Mečiar pripomenul aj rok 2010. Uviedol, že hoci strana nie je v parlamente, nezanikla. „Treba znovu obnoviť dialóg s ľuďmi a rozprávať sa. Počúvať a rozprávať a vysvetľovať,“ uviedol Mečiar s tým, že treba robiť tak, aby si s občanmi znovu navzájom porozumeli, získali dôveru a išli ďalej.

Po slávnostnom galaprograme dal predseda strany priestor aj novinárom. Na otázku novinárky, čo by odkázal neprajníkom, ktorí hovoria, že strana v podstate nemá čo oslavovať, Mečiar uviedol: „Je ktorákoľvek spoločenská skupina, strana alebo hnutie, ktoré dokázalo viac? Spochybňovanie je zbytočné. Malí musia tak robiť, aby si ich všimli, my to nepotrebujeme, za nás hovoria skutky a zostanú skutky.“

Ako uviedla hovorkyňa strany Soňa Jantoľáková, medzi hosťami boli rôzne známe slovenské osobnosti, bývalí ministri či štátni tajomníci. Na podujatí zakladajúcim členom hnutia udelili čestné plakety. Pozvaným hosťom šéf strany odovzdal pamätné medaily.

V meste pod Urpínom sa konal prvý ustanovujúci snem hnutia 22. júna 1991. Delegáti sa rozhodli, že HZDS nebude mať formálne znaky politickej strany, ale hnutia. Po schválení stanov a programu potvrdili voľbou na poste predsedu Vladimíra Mečiara. Vo funkcii zostal po opakovaných voľbách dodnes.

Politológovia: HZDS dnes nemá čo oslavovať

Najlepší epilóg a najkrajší darček Ľudovej strany – HZDS občanom Slovenska bude podľa politológa Michala Horského tichý a pokojný odchod tejto strany z politickej scény SR.

„Pri 20 výročí vzniku HZDS si je vhodné pripomenúť tri zásadné kroky hnutia. Odlúčením od VPN sa stalo jedným zo zakladateľov modernej straníckej demokratickej scény. HZDS sa zaslúžilo, že de facto rozložená ČSR dostala právny rámec vznikom dvoch samostatných republík a vyústila do pokojného rozdelenia Československa. A napokon HZDS pri zenite svojho politického vplyvu neobstálo v demokratickom politickom zápase a usilovalo sa k autoritárskym formám vládnutia predovšetkým svojim predsedom, čo ústilo do medzinárodnej izolácie republiky, čo si neželali občania tohto štátu,“ povedal Horský.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova v prípade HZDS niet čo oslavovať. „Pôsobili na Slovensku 20 rokov, ale výsledky ich pôsobenia nič dobré neznamenali. Spôsob vzniku SR bol nešťastný. Väčšina občanov nebola so štátom stotožnená,“ upozornil Mesežnikov.

Aj analytik Ján Baránek si myslí, že HZDS dnes už nemá, čo oslavovať. „Môžu si zaspomínať na zašlé časy slávy, ktoré sa už nikdy nevrátia,“ uviedol Baránek. Upozornil, že HZDS poznačilo Slovensko veľmi silne. „Táto strana polarizovala spoločnosť a máme to tu do dnes. Máme generáciu politikov, ktorá je poznačená týmto bojom. Aj dnes prenášajú do politiky čiernobiele videnie. Platí to pre koalíciu i opozíciu,“ uviedol Baránek. Slovensko bolo za vlády Vladimíra Mečiara podľa neho čiernou dierou na mape Európy. „Prešli sme si vlastným divokým západom, ale čo ťa nezabije, to ťa posilní. Posilnilo nás to a dalo nám to potenciál aj pre ďalšiu budúcnosť Slovenska. To je pozitívny signál,“ dodal.

78 debata chyba