Ideálna dovolenka? Piesok, voda a kvalitná miešačka

Aká je ideálna letná dovolenka pre Slováka? Kremičitý piesok, čistá voda a aby sa miešačka nepokazila. Tento vtip niektorí Slováci stále využívajú v praxi, aj keď technológie od čias socializmu pokročili. Namiesto miešačky používajú Slováci častejšie betón z domiešavačov a namiesto fúrika poslúži auto s rukou a pumpou, ktoré betón rúrou dopraví, kam je treba.

27.07.2009 08:46
stavba, Marek Laco Foto:
Marek Laco s priateľkou Veronikou cez leto čerpajú niekoľko dní voľna, aby sa mohli venovať pomocným prácam na stavbe ich budúceho domu.
debata

Takú dovolenku sčasti „na malte“ absolvoval aj Marek Laco z Bratislavy. Mladý informatik stavia dom v Podunajských Biskupiciach, jednej z pokojnejších častí hlavného mesta. Postupuje síce dodávateľským spôsobom, ale na pomocné práce si už vyčerpal pár dní dovolenky.

Hrubú stavbu domu s troma podlažiami a úžitkovou plochou vyše 200 štvorcových metrov mu majstri postavili od novembra do júla a vyšla ho asi na dva milióny korún (66-tisíc eur). „Pár dní dovolenky na stavbe som si napriek tomu už minul. Svojpomocne som postavil komín a napríklad tiež namoril drevo na krov,“ hovorí Laco.

Čas mu zabrala aj kontrola murárov. Keďže sa pán Laco vyzná v informačných systémoch, inštaloval v rodičovskom dome neďaleko stavby fotoaparát, ktorý stavbu fotil každých päť minút. Snímky sa mu následne cez internet prenášali do práce a takto sledoval majstrov.

„Keď som videl, že postupujú zle, kontaktoval som hneď vedúceho stavby,“ hovorí. Druhým „hlavným“ kontrolórom bola priateľka pána Laca slečna Veronika, ktorá murárov kontrolovala s fotoaparátom vnútri stavby. „Frflali na to, ale muselo to byť. Napríklad pri murovaní venca som takto predišiel chybám,“ dodáva Laco.

Pán Laco výborne ovláda informatiku, ale teóriu postupne načerpal už aj v stavebníctve. „Informácie zháňam na internete. Dobré rady sa dajú získať najmä z diskusií, napríklad na portáli ostavbe.sk alebo tzb-info.cz,“ radí Laco.

Po dokončení hrubej stavby mu teraz dáva zabrať upratovanie a zháňanie vodárov a ďalších remeselníkov. „Som teraz v polovici stavby z hľadiska času aj financií,“ predpokladá stavebník, ktorý by sa rád do nového nasťahoval na jar budúceho roka. Okrem dovolenky „na malte“ plánuje aj normálny oddych. „Ideme s priateľkou do Chorvátska,“ dodáva.

Dovolenku „na malte“ si tento rok „užíva“ aj Boris Klukoš z Ružomberka, ktorý chodí pomáhať svojej rodine. Na rozdiel od pána Laca ide asi o polovicu menšiu stavbu s tretinovým rozpočtom. „Ušetriť sa dá, ak sa tovar nakupuje cez známych, muruje sa počas víkendov a cez dovolenku a namiesto drahých robotníkov a rôznych expertov si pomáha rodina,“ hovorí Klukoš.
„Menší domček sa dá takto postaviť za tri mesiace, za rovnaký čas sa dajú svojpomocne zvládnuť aj dokončovacie práce a možno sa sťahovať,“ dodáva Klukoš.

Dodávateľský systém sa z časového hľadiska pánovi Lacovi, naopak, zatiaľ neosvedčil. „Naplánované bolo postaviť hrubú stavbu za tri mesiace, no v skutočnosti prešlo šesť mesiacov,“ zdôrazňuje Laco. Napriek vynaloženému času a peniazom si od rodinného domu sľubuje lepší komfort, ako by mal v bytovke. „V pivnici som vyčlenil miestnosť, kde sa bude dať štýlovo posedieť pri víne. Také a iné možnosti panelák zďaleka neumožňuje,“ dodáva.

debata chyba