INEKO: Vláda plní sľuby len na 40 percent

Dva roky po prijatí vládneho programu plní kabinet Roberta Fica na 40 percent sľuby, ktoré mu dopomohli do vlády a udržiavajú jeho popularitu. Vyplýva to z analýzy Inštitútu INEKO. Vláda splnila deväť z 50 najpopulárnejších sľubov - zrušila platenie u lekára, rastú reálne mzdy a zamestnanosť, neprivatizovala takzvané strategické podniky, zvýšila odstupné pri prepúšťaní, zmiernila rozdiely vo výške starých a nových dôchodkov. Nesplnila 17 z 50 sľubov.

04.08.2008 14:23
Koaličná rada Foto:
Rokovanie koaličnej rady: Vladimír Mečiar (vľavo), Robert Fico (uprostred) a Ján Slota.
debata

Nezaviedla vyššie dane pre monopoly a banky, neznížila spotrebnú daň v záujme nižšej ceny benzínu a nafty, nepostihla tých, ktorí nie sú schopní preukázať pôvod svojho majetku, neodškodnila klientov nebankových subjektov, vyberá z nesplnených sľubov INEKO, mimovládna nezisková organizácia na podporu ekonomických a sociálnych reforiem.

Takmer dve tretiny najpopulárnejších sľubov Ficovej vlády považuje INEKO za škodlivé. Pre dlhodobú výkonnosť ekonomiky je najškodlivejšie rušenie či zastavenie reforiem v daniach, dôchodkoch a zdravotníctve, boj s „monopolmi“, umelé udržiavanie nízkych cien v energetike. "Z pohľadu doterajšieho plnenia po dvoch rokoch vlády teda aj väčšinu z nesplnených sľubov tvoria sľuby pre krajinu škodlivé,“ konštatuje Inštitút. Zo sľubov, hodnotených ako pozitívne, vláda neplní sľuby o vyššej transparentnosti a boji proti korupcii. Zo skupiny pre krajinu užitočných sľubov sú zatiaľ splnené sľuby o raste zamestnanosti, reálnych miezd či zmenšovaní regionálnych rozdielov, a to najmä vďaka rýchlo rastúcej ekonomike.

Vláda podľa INEKO profituje z rýchleho rastu ekonomiky, no zároveň naznačila aj čiastočný sklon k pragmatizmu. Predstavitelia vládnych strán do veľkej miery porušili sľuby o radikálnej úprave reforiem bývalej vlády, z ktorých mnohé položili základy rekordne rastúcej ekonomiky. Napriek očakávaniam a sľubom a s pomocou silnej ekonomiky pokračovali v relatívne úspornej politike výdavkov, spojenej so znižovaním deficitu verejných financií. Sľuby o veľkom náraste výdavkov vlády do školstva, kultúry či zdravotníctva ostávajú po dvoch rokoch vlády nesplnené. Otáznym ostáva, nakoľko budú predstavitelia súčasných vládnych strán ochotní prikročiť k porušeniu ďalších svojich sľubov v čase, keď bude rekordný ekonomický rast Slovenska doznievať, a krajina si bude vyžadovať, aj keď v menšej miere, ďalšie reformné kroky, píšu v analýze.

Uvedené výsledky vyplývajú z trojročného projektu INEKO Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia, ktorý v rokoch 2007 – 2009 monitoruje plnenie 180 predvolebných a povolebných sľubov a výrokov predstaviteľov vládnych strán. Cieľom je poskytnúť verejnosti obraz o kvalite a napĺňaní sľubov a prispieť tak k tomu, aby každé budúce voľby boli menej o populizme a viac o hľadaní skutočných riešení. Pri výbere INEKO zohľadňovalo najmä význam sľubov z hľadiska ekonomických a sociálnych dosahov. Kompletný zoznam sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, zoznamu hodnotiacich odborníkov, ako aj odpočtu plnenia nájdete na webstránke www.ineko.sk. Projekt sponzoruje Open Society Institute (OSI).

debata chyba