Interrupcie rozdeľujú koalíciu. Uhliarik musí vysvetľovať

Reťaz štátnych nemocníc, ktoré nevykonávajú interrupcie z iných ako zdravotných dôvodov, sa predlžuje. Podľa najnovších zistení Pravdy ich okrem Univerzitnej nemocnice v Bratislave prestali vykonávať aj v Nových Zámkoch. Nerobia ich ani v Trnave, Trstenej a Dolnom Kubíne.

26.01.2011 06:00 , aktualizované: 14:03
debata (35)

Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch prestala s interrupciami po tom, čo sa stala klinikou Trnavskej univerzity sv. Alžbety. „Odvtedy nám interrupcie zakázali,“ povedala do telefónu sestrička na gynekológii. Dôvod odmietla konkretizovať a redakciu odkázala na vedenie nemocnice. To by sa malo vyjadriť dnes.

Situáciu bude musieť minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) vysvetľovať koaličným partnerom. Vážne výhrady majú najmä poslanci z Mostu - Híd a SaS. Tí by sa mali s Uhliarikom rozprávať dnes.

Premiérka Iveta Radičová zatiaľ celý problém prechádza mlčaním, hoci viacerí právnici aj mimovládne organizácie hovoria o porušovaní práv žien. Aj ona sama v minulosti právo ženy na interrupciu obhajovala, za čo si vyslúžila kritiku kresťanských demokratov aj ostré vyjadrenia biskupa Rudolfa Baláža na svoju adresu. „Podľa informácií, ktoré si predsedníčka vlády vyžiadala, minister zdravotníctva nedal ani tichý, ani iný pokyn v tejto súvislosti,“ odkázal premiérkin hovorca Rado Baťo.

K nevykonávaniu interrupcií sa nevyjadrila ani Pravdou oslovená ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ). Tá pred dvoma rokmi zaujala v parlamente zdržanlivý postoj pri hlasovaní o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, sprísňujúcej vykonávanie interrupcií. Novelu presadzovali Štefan Zelník (SNS) a Ľudmila Mušková (HZDS).

Renáta Zmajkovičová (Smer) zastáva právo ženy na interrupciu. „Každá žena by mala mať možnosť obrátiť sa na zariadenie, ktoré má takýto zákrok v popise práce.“ Na výhradu vo svedomí sa podľa nej nemôže odvolávať inštitúcia ako celok.

S Uhliarikom, naopak, súhlasí člen klubu SaS, líder Obyčajných ľudí Igor Matovič, ktorý odkázal lekárom, že keď chcú vykonávať interrupcie, nech si otvoria svoje súkromné ambulancie.

Minister Uhliarik na otázky Pravdy najprv neodpovedal a včera prostredníctvom svojej hovorkyne napokon reagoval vyhýbavo. Nijaký pokyn vraj nemocniciam nedal, iba rešpektuje výhradu lekárov vo svedomí. „Prečo by mal teda po zaujatí takéhoto lekárskeho postoja ešte vydávať príkaz? To je alogické,“ reagovala na otázky Pravdy hovorkyňa Katarína Zollerová.

V stanovisku ministerstva sa ďalej píše, že „ľudský život je hoden ochrany už pred narodením, preto minister zdravotníctva ako lekár, otec aj ako člen KDH je proti umelému prerušeniu tehotenstva“. Stanovisko hovorkyne pripomína, že poslaním lekára je napĺňať Hippokratovu prísahu, teda chrániť život od počatia. Ministerstvo však neodpovedalo na zásadnú otázku, koľko lekárov z bratislavskej Univerzitnej nemocnice si uplatnilo výhradu vo svedomí. Odpoveď si všetci prehadzujú ako horúci zemiak, keď hovorkyňa ministerstva odporučila Pravdu na jednotlivé nemocnice a hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Zuzana Čižmáriková hovorí iba o „väčšine lekárov“ z celkového počtu 80.

Nikto neodpovedal ani na otázku, prečo nemocnica ako celok prestala vykonávať interrupcie, keď výhradu vo svedomí si uplatňuje iba časť lekárov. Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave argumentuje „jednotnou líniou pozitívnym smerom k zdravotníkom aj k pacientkam“, ich nemocnice sa podľa nej od Nového roka zamerali „na fertilizačnú politiku“. Informácie o počte lekárov uplatňujúcich si výhradu svedomia v mimobratislav­ských nemocniciach hovorkyňa ministerstva Pravde poskytla, ide však o nemocnice, ktoré s interrupciami neskoncovali.

Otázka interrupcií už tradične rozdeľuje alebo spája ľudí naprieč politickým spektrom. Z pohľadu ľudskoprávnych aktivistiek kontroverznú Zelníkovu a Muškovej novelu, zavádzajúcu 48-hodinovú lehotu na rozmyslenie a podmieňujúcu zákrok „informovaným súhlasom“ po poučení lekára zo 138 hlasujúcich poslancov podporilo 87 z vtedajšej koalície aj opozície, len 7 boli proti a zdržalo sa 44. SaS má výhrady aj k zhromažďovaniu osobných údajov o ženách podstupujúcich interrupciu, ku ktorému zákon lekárov zaväzuje.

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba