Íri hádžu Európskej únii polená pod nohy

Íri v referende odmietli zmluvu o reforme Európskej únie a svojim rozhodnutím tak vážne skomplikovali reformný proces v EÚ. Proti Lisabonskej zmluve hlasovalo 53,7 hlasujúcich, za jej prijatie bolo 46,3 Írov. Predseda Európskej komisie José Barroso prehlásil, že ratifikácia lisabonskej zmluvy by napriek tomu mala pokračovať. Podľa neho o ďalšom postupe rozhodne summit EÚ, ktorý je na programe budúci týždeň.

13.06.2008 08:36 , aktualizované: 18:11
Írske referendum Foto:
Výsledky írskeho referenda budú známe v popoludňajších hodinách.
debata

Podľa írskych analytikov voliči v referende ukázali dlhý nos nielen európskej politickej elite, ale aj samotným analytikom. Podľa nich totiž vyššia účasť nahrávala zástancom Lisabonskej zmluvy, ale podľa doterajších čísel to vyzerá, že zmluva bola zamietnutá pri nadpolovičnej účasti voličov.

V prípade, že Írsko odmietne lisabonskú zmluvu, ktorá prináša zásadné reformy v rozšírenej Európskej únii, bude potrebné hľadať právny rámec pre nový vzťah medzi Írskom a zostávajúcimi 26 členmi únie. Povedal to francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti v úrade ministra zahraničných vecí Jean–Pierre Jouyet, ktorého krajina prevezme 1. júla predsedníctvo únie.

Paríž: Nedá sa vystrčiť z EÚ krajinu, ktorá je členom 35 rokov

Keby v Írsku zvíťazilo „nie“, zmluva by už právne neexistovala, ale inštitucionálne problémy EÚ sa prejednávajú už desať rokov a preto je nutné zostať v rámci Lisabonskej zmluvy, zdôraznil. V prípade zamietnutia zmluvy je podľa Jouyeta teda najdôležitejšie, aby ratifikačný proces pokračoval v ostatných krajinách, ako už predbežne prisľúbila Veľká Británia, kým by sa hľadala nejaká právna dohoda s Írskom.

„Nie je možné vystrčiť z Európskej únie krajinu, ktorá je v nej už 35 rokov, ale je možné nájsť formy špecifickej spolupráce s touto krajinou,“ vysvetliť predstavu Paríža Jouyet.

Barroso: Európska zmluva nie je mŕtva

Ratifikácia Lisabonskej zmluvy v členských krajinách Európskej únie musí pokračovať i napriek pravdepodobnému írskemu odmietnutiu, v piatok to v reakcii na nie príliš priaznivé vyhliadky výsledku írskeho referenda o zmluve z Lisabonu uviedol predseda Európskej komisie Jose Manuel Barroso.

„Ratifikačný proces v sebe zahŕňa 27 národných procesov. 18 členských štátov už zmluvu prijalo a Európska komisia si myslí, že zostávajúca ratifikácia by mala pokračovať v nastavenom kurze,“ uviedol Barroso pred novinármi v Bruseli. Podľa predsedu EK všetky indície nasvedčujú tomu, že Íri povedali Lisabonskej zmluve Nie. Ako dodal, EK, ako podporovateľ zmluvy, dúfala v priaznivejší výsledok, napriek tomu však výsledok hlasovania rešpektuje.

„Írsky premiér Brian Cowen rovnako verí, že Lisabonská zmluva nie je mŕtva, ale žije,“ uviedol na adresu premiéra Barroso, ktorý práve dotelefonoval s Cowenom. „Je jasné, že toto hlasovanie sa nemôže vnímať ako hlasovanie proti Európskej únii,“ dodal.

Slovensko rešpektuje vôľu Írov

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenska rešpektuje vôľu írskych občanov, ktorí v referende odmietli Lisabonskú zmluvu. Európska únia však Lisabonskú zmluvu potrebuje, preto Slovensko vyzýva na pokračovanie ratifikačného procesu. „Očakávame, že Európska rada na budúci týždeň posúdi situáciu na základe informácií Írska a slovinského predsedníctva v EÚ a rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedlo v materiáli ministerstvo.

debata chyba