Islandská sopka pripútala Európu k zemi, popol asi dorazí nad Slovensko

Nad Islandom cez deň zašlo slnko a Európa prestala lietať. Výbuch islandskej sopky vychrlil do atmosféry hustý mrak popolčeka, ktorý úplne ochromil leteckú prepravu nad západnou Európou. Prírodný úkaz vzdialený tritisíc kilometrov od Slovenska tak postihol aj stovky slovenských občanov. Podľa európskeho leteckého úradu Eurocontrol môže mimoriadna situácia trvať ešte aj po celý piatok a počet komerčných letov v európskom vzdušnom priestore sa môže znížiť až o štvrtinu.

15.04.2010 10:26 , aktualizované: 18:27
Island, sopka Foto:
Hustý dym z islandskej sopky Eyjafjallajökull spôsobil problémy v leteckej doprave.
debata

„Mali sme aspoň to šťastie, že sme mali odletieť až večer, tak sme sa o zrušení letov dozvedeli včas a nezostali uväznení v odletovej zóne,“ hovorí Peter Lehocký, ktorý mal letieť z londýnskeho letiska Heathrow. Aerolínie mu ešte nový čas odletu neoznámili. Posledné lietadlo z Londýna pristálo na bratislavskom letisku ráno o pol deviatej.

Pre výbuch sopky na Islande zrušilo všetkých sedem letov do Írska a Veľkej Británie aj bratislavské letisko. „V závislosti od vývoja poveternostnej situácie a pohybu prachového mraku môžu byť však zrušené lety aj v nasledujúce dni,“ upozornila Dana Madunická, hovorkyňa bratislavského letiska. Cestujúci by si mali preto podľa jej slov sledovať webovú stránku svojho dopravcu.

Z Bratislavy uskutočňuje všetky lety na sever Európy írsky dopravca Ryanair. „Cestujúci, ktorých let bol zrušený, môžu požiadať leteckú spoločnosť Ryanair o vrátenie cestovného vyplnením formulára, ktorý je na ich webovej stránke alebo sa preknihovať na najbližší voľný let priamo na letisku,“ dodala Madunická. Zmeniť let môžu tiež cez webovú stránku aerolínií. Z Bratislavy sa totiž približne tisíc cestujúcich nedostalo do Londýna, Liverpoolu, Birminghamu, Edinburghu a Dublinu.

//Sopečný popol ochromil leteckú dopravu

Sopka
Sopka Sopka

//

Problémy má na svedomí aktívna sopka, skrývajúca sa pod islandským ľadovcom Eyjafjallajökull. Vulkán s ľadovou zátkou naposledy významne soptil na začiatku 19. storočia, tento rok sa však k životu prebral znovu. Po menšej marcovej erupcii sopka vybuchla opäť, tentoraz však s desaťnásobnou silou. Zatiaľ nejaví znaky toho, že by sopečná činnosť ustávala.

„Naopak, ešte sa zvyšuje,“ tvrdí vulkanológ Armann Hoskuldsson z Islandskej univerzity. „Láva však nebude. Toto je čisto výbušná erupcia,“ povedal.

Pre zvýšenú aktivitu islandské úrady už v stredu evakuovali približne 700 ľudí z postihnutej oblasti.

Oblak sopečného popola. Foto: SITA, AP
Oblak sopečného popola Oblak sopečného popola.

Skutočný problém však robí oblak popola, ktorý sopka vyvrhla do vzduchu. Ten postupne smeruje na juhovýchod, do Európy. Podľa nórskeho meteorologickéhi inštitútu by v piatok večer mohol zasiahnuť aj územie Slovenska. Keďže sopečný popol, čo sú vlastne jemné kamienky a sopečné sklo, je veľmi nebezpečný pre motory lietadiel, komplikuje situáciu nad severnou časťou kontinentu.

Veľká Británia úplne uzavrela svoj vzdušný priestor. „Je veľmi nepravdepodobné, že sa situácia nad Anglickom v dohľadnom čase zlepší,“ píše sa na stránke britského úradu pre letectvo. Celý vzdušný priestor uzavrelo i Nórsko, Dánsko, čiastočne Švédsko a Fínsko. Meteorológovia nevedia odhadnúť, dokedy bude oblak nebezpečný, časom by sa však mal rozptyľovať a strácať na sile.

debata chyba