Jahnátek chce cenovú radu

Cenová rada zrušená v roku 2010 má opäť kontrolovať a pranierovať za neúmerné zdražovanie v obchodoch.

23.05.2012 07:17
Jahnátek Foto:
Minister pôdohospodárstva
debata

Zapojení v nej majú byť výrobcovia i predajcovia potravín vrátane obchodných sietí. Činnosť by mala začať podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer) už v druhom polroku tohto roka.

Niektorí odborníci však už teraz hovoria, že bude zbytočná. „Cenová rada sa podľa mňa vytvára vtedy, keď je kritická situácia v zásobovaní či pri príprave lístkového systému, keď treba zabezpečiť výživu obyvateľstva. V súčasnosti považujem vytváranie takéhoto orgánu za populistický krok,“ vraví Ľubomír Drahovský z agentúry pre prieskum trhu Terno.

Jahnátkov nápad kritizuje aj poslanec SDKÚ Ivan Štefanec. „Cenová rada je len ďalší pokus o marketingový trik a neposkytuje žiadne riešenie,“ mieni Štefanec. Jediná cesta, ako môže vláda podľa Štefanca dosiahnuť čo najlepšie ceny pre ľudí, je vytvárať zdravé trhové prostredie. „Je nespochybniteľné, že ceny tvorí dopyt a ponuka a nie vládne orgány,“ myslí si poslanec.

Ďalší poslanec SDKÚ požiadal, aby konanie cenovej rady mohol sledovať aj on. „Dôvodom je fakt, že ide o dôležitú tému, ktorá občanov trápi. No zároveň hrozí, že takýto orgán bude len zastierací manéver na ničnerobenie,“ zdôvodňuje Miroslav Beblavý.

Šéf pôdohospodárskeho rezortu tvrdenia o zastieracom manévri i neužitočnosti odmieta. V oblasti predaja potravín podľa neho treba urobiť niekoľko systémových krokov. „Jeden z nich je aj sledovanie cien a predaja poľnohospodárskych produktov v obchodných reťazcoch na Slovensku. Musíme zistiť, kde vznikajú najväčšie zisky a kde dochádza k neopodstatnenému navyšovaniu cien pre konečného spotrebiteľa,“ argumentuje Jahnátek. Zatiaľ však nie je jasné, akí zástupcovia v cenovej rade budú.

Podľa ministrovej hovorkyne Magdy Tóth Želeňákovej totiž ministerstvo v súčasnosti rieši najmä problém stratenej potravinovej pomoci pre najchudobnejších Slovákov. „Otázkou cenovej rady sa podrobne budeme zaoberať až po vyriešení problému s potravinovou pomocou,“ hovorí Tóth Želeňáková.

Cenová rada, ktorá naposledy v rokoch 2008 až 2010 dohliadala na to, aby euro nezdvihlo ceny, by podľa ministrových slov nemala priamo postihovať prípadné prehrešky pokutami. Prípadné odhalenia bude zverejňovať vo svojich správach a zákazníci si tak budú môcť vybrať, či budú nakupovať v obchodoch, ktoré majú príliš vysoké prirážky.

Ministri pôdohospodárstva sa podobné informácie snažili spotrebiteľom podávať rôzne. Napríklad Jahnátkov predchodca v ministerskom kresle Zsolt Simon chcel zaviesť tabule hanby, ktoré mali byť umiestnené v obchodoch. Ak by kontrola v obchode odhalila nekvalitný tovar, mala sa o tom objaviť informácia. Ani jeden obchod však takýto panel nemá dodnes.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba