Jahnátek doplietol eurofondy za 23 miliónov eur, padli dve hlavy

V dedinkách na východnom Slovensku budú ľudia pre prešľapy najvyšších politikov naďalej odkázaní len na ošarpané a nákladné verejné osvetlenie. Zmodernizovať z peňazí eurofondov ho chcel prešovský podnikateľ Jozef Sedlák, ktorého firma získala patent na reguláciu osvetlenia aj štátne ocenenie za inovatívnosť.

07.10.2009 13:47
Jozef Sedlák Foto:
Prešovský podnikateľ Jozef Sedlák neuspel v rezorte hospodárstva so žiadosťami o eurofondy. Vyradený bol po prešľapoch na ministerstve, ktoré za pochodu menilo podmienky hodnotenia. Vlani pritom Sedlák získal od rezortu ocenenie za inovatívny vynález, ktorý mení intenzitu verejného osvetlenia, a tak šetrí obciam peniaze.
debata

Spolu až 32 projektov na čerpanie eurofondov mu v rezorte hospodárstva koncom mája za podivných okolností zamietli. Po sťažnostiach Sedláka z ministerstva aktuálne odišli dvaja zodpovední úradníci.

Štát vyčlenil na zmenu osvetlenia na dedinách z eurofondov zatiaľ spolu 23,2 milióna eur (700 miliónov korún). Sedlákove projekty z tohto programu Slovenská inovačná a energetická agentúra vyradila pre formálne chyby. Agentúra patrí pod rezort ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer). Sedláka to prekvapilo. Na stránke ministerstva totiž našiel zmenu v hodnotení europrojektov. Podľa zmeny pri formálnej chybe musí dať komisia žiadateľovi šancu opraviť ju. „Nikto ma však na opravu preklepov nevyzval. Žiadosti, ktoré som vypracoval, boli vyradené protiprávne,“ hovorí Sedlák.

So štátom sa teraz chce Sedlák súdiť a ministerstvu chce vrátiť svoje ocenenie za inovatívnosť. Podobne ako Sedlák dopadli desiatky ďalších. Pri hodnotení projektu a žiadostí o eurofondy agentúra postupuje podľa dvoch dokumentov – podľa výzvy a príručky. Oba pôvodne uvádzali, že Sedlák a ďalší šancu na opravu drobných chýb nemajú. Ministerstvo však 1. mája príručku zmenilo a informovalo o tom na internetovej stránke. Podľa zmeny mala agentúra Sedláka a ďalších najprv vyzvať na odstránenie chýb a až potom ich vyhadzovať.

Agentúra naznačuje, že o zmene od ministerstva ani nevedela. „Informácia na stránke ministerstva neovplyvnila posudzovanie žiadostí. Ak sa menia podmienky, robí sa to cez usmernenia k výzvam,“ tvrdí agentúra.
Ministerstvo hospodárstva na otázky Pravdy k prípadu vyše týždňa nereagovalo. Sedlákovi však ministerstvo odpísalo, že zmenené pravidlá v príručke „boli len informáciou pre žiadateľa“. Samotná výzva sa vraj nezmenila, a tak Sedlák právo na opravu chýb nemal. „Nerozumiem, ako je to možné. V samotnej výzve sa totiž píše, že príručka je záväzná,“ upozorňuje Sedlák. Sám pravidlá pre eurofondy ovláda, pretože sa ako expert podieľal na príprave výzvy. Text výzvy a upravená príručka si teda odporujú a predkladatelia majú z toho zmätok.

Podľa odborníkov ide o prešľap ministerstva. „Úradníci radi hovoria o tom, že žiadatelia robia chyby, a preto je veľa projektov vyradených, ale o svojich chybách samozrejme mlčia,“ hovorí Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Ministerstvo chybu odmieta. S dvoma úradníkmi, ktorí pracovali aj s prípadom Sedláka, však rozviazalo pracovný pomer. Z ministerstva odišiel vedúci oddelenia kontroly operačných programov Marek Bobiš a riaditeľ odboru riadenia sektorového operačného programu Pavol Kučmáš.

Sedlák žiada, aby sa súťaž o eurofondy zopakovala. Požiadal o to aj premiéra Roberta Fica, zatiaľ bez úspechu. V Jahnátkovom rezorte nejde o prvý prešľap pri eurofondoch. Pravda nedávno upozornila na praktiky pri vyraďovaní projektov v oblasti cestovného ruchu.

debata chyba