Jahnátek sklamal podnikateľov

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) toho za štyri roky veľa nepokazil. Jeho silné reči o ovládnutí sprivatizovaných energetických firiem sa nenaplnili. Zároveň však minister neprišiel s nijakými veľkými hospodárskymi reformami.

03.06.2010 08:59
Jahnátek Foto:
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
debata (25)

Podpora chýbala v čase krízy najmä podnikateľom. Krajina na krízu na jeseň 2008 nebola pripravená. Opatrenia na podporu zamestnanosti prišli neskoro, až v roku 2009. O prácu pre krízu prišli desaťtisíce ľudí.

„Ak by som ministra mal hodnotiť ako učiteľ v škole, tak by dostal štvorku. A to najmä za to, že sa zhoršuje podnikateľské prostredie a tiež za politickú, a nie odbornú reguláciu cien energií,“ hovorí riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš.

Hodnotenie ministra Ľubomíra Jahnátka
Hodnotenie - Jahnátek Hodnotenie ministra Ľubomíra Jahnátka

(kliknutím zväčšíte)

„Väčšina podnikateľov cítila, že počas uplynulých štyroch rokov sa neodstraňovali zásadné bariéry podnikania, ako je stav súdnictva, výška odvodov a korupcia na úradoch a postupom času sa zhoršovali,“ hovorí výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Podnikatelia ministrovi vyčítali, že chodil do vlády s pozitívnym hodnotením podnikateľského prostredia a neriešil dlhodobé nedostatky a problémy, na ktoré podnikatelia poukazujú.

Nespokojní s ministrom boli aj podnikatelia v oblasti cestovného ruchu. Rezort presadil zákon o cestovnom ruchu, ale nenašiel peniaze na podporu propagácie turizmu v regiónoch. Peniaze chýbali aj na sľubované rekreačné poukážky. Pri delení eurofondov a dotácií na turizmus a iné oblasti sa v rezorte objavili podozrenia z pochybení.

„Peniaze z eurofondov regiónom nepomáhajú. Pri ich rozdeľovaní je navyše veľa vplyvov medzi nebom a zemou,“ hovorí viceprezidentka Zväzu hotelov a reštaurácií SR Zuzana Šedivá. Najviac sa minister venoval riešeniu problémov v energetike, najmä jadrovej.

Minister bol pritom, keď taliansky Enel ako väčšinový vlastník Slovenských elektrární oznamoval dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce. Dostavba Mochoviec, ktorá je platená nepriamo z peňazí daňovníkov, sa predražila z 1,8 miliardy eur (odhad z roku 2006) až na 2,8 miliardy eur. Ministrovi zároveň neprekážalo, že na dostavbu najdôležitejšej jadrovej časti zdroja si elektrárne vyberali len z jednej ponuky skupiny dodávateľov, a teda neprebehla skutočná súťaž.

Pochybnosti vyvolal aj postup ministerstva hospodárstva, keď utajilo výber partnera pre výstavbu novej jadrovej elektrárne v lokalite Jaslovských Bohuníc za takmer štyri až šesť miliárd eur. Partnera pre projekt – český ČEZ – Ľubomír Jahnátek náhle oznámil po rokovaní vlády.

Pri cenách energií sa šéf rezortu hospodárstva snažil robiť za každých okolností kroky, aby ceny nerástli. Skutočný vplyv na tvorbu cien však ministerstvo nemalo, ale oficiálne ich mal určovať regulačný úrad.

Hodnotenie Pravdy: známka 3 –

Minister neprišiel s opatreniami, ktorými by v čase krízy výraznejšie zlepšil podnikateľské prostredie a dal prácu ľuďom. Ceny energií ustál na historicky najvyšších hodnotách, ako ich zanechala minulá vláda.

25 debata chyba