Justíciu zahalil tieň Štefana Harabina

Vláda Roberta Fica urobila v porovnaní s vládou Mikuláša Dzurindu najväčší krok späť v oblasti justície. Éra ministra za HZDS Štefana Harabina nepriniesla ľuďom to, čo od súdov očakávali. Rýchlejšie a spravodlivejšie rozhodovanie.

07.04.2010 07:45
Štefan Harabin Foto:
Šéf Najvyššieho súdu a exminister spravodlivosti Štefan Harabin.
debata

Predchádzajúce reformné roky vystriedala stagnácia.

Najväčším tieňom, ktorý prekrýva akékoľvek pozitíva štvorročného pôsobenia vlády v oblasti spravodlivosti, je osoba ministra Štefana Harabina. Na konštatovaní nič nemení fakt, že Súdna rada ho vlani zvolila za predsedu Najvyššieho súdu a novou ministerkou je už takmer rok bývalá sudkyňa z Vranova nad Topľou Viera Petríková.

Viacero sudcov, ktorí sa kriticky vyjadrovali k pomerom v justícii, dnes sedí doma a nemôže súdiť práve preto, lebo Harabin ich postavil pred disciplinárny súd. Nespokojných sudcov to neumlčalo, 116 ich vlani podpísalo petíciu Päť viet, v ktorej upozornili na atmosféru strachu. Na vážne problémy poukazuje aj ich najnovšia iniciatíva Za otvorenú justíciu. Sudcovia hovoria o politickom zasahovaní do súdnej moci, rodinkárstve pri prijímaní nových sudcov či napríklad o netransparen­tnosti práce súdov.

Na disciplinárne pojednávania s kritickými sudcami dnes chodia zástupcovia zahraničných ambasád vrátane samotných veľvyslancov. Obdobné signály znepokojenia vysielalo zahraničie Slovensku naposledy v časoch mečiarizmu.

Vláde sa nepodarilo splniť dôležitý sľub, že sa dôrazne zasadí za potláčanie korupcie v súdnictve. Podľa prieskumu, ktorý si na sklonku minulého roku objednala v agentúre Focus mimovládna organizácia Transparency International Slovensko, každý druhý Slovák vníma súdy ako skorumpované. Rovnaká situácia bola aj v roku 2006, keď vláda nastupovala. Vlaňajší prieskum Európskej komisie ukázal, že súdnictvu dôveruje iba 30 percent Slovákov. Priemer EÚ je 48 percent.

Hneď v úvode síce súčasná vláda znovu zriadila niektoré okresné súdy, ktoré predchádzajúca zrušila, výraznejšie výsledky to však neprinieslo. Súdy sú stále zavalené nevybavenými spismi, ich odbúravanie napreduje pomaly.

Na okresných súdoch ležalo na konci minulého roka 57-tisíc nevybavených vecí, čo je len o štvrtinu menej ako v roku 2006. Krajským súdom sa počet nevybavených spisov podarilo skresať o viac ako polovicu, aj tak ich tu však leží ešte päť a pol tisíca. Podľa ministerstva je to spôsobené tým, že ľudia sa viac súdia.

Stále rovnaké množstvo ľudí musí čakať na vyriešenie svojho súdneho sporu viac ako rok. Najpomalšie ostávajú krajské súdy, ktoré iba polovicu trestných vecí dokážu rozhodnúť za kratší čas. Priemerná dĺžka súdnych konaní sa skrátila iba v občianskoprávnych sporoch. Podľa niektorých odborníkov je to dôsledok reforiem predchodcov.

Vláda dodržala slovo v tom, že nebude zvyšovať súdne poplatky, niektoré dokonca poklesli. Ako pripomenula mimovládna organizácia Ineko, môže to skomplikovať hospodárenie súdov. Tie si skutočne nedokázali poradiť s dlhmi voči súdnym znalcom a advokátom ex offo. Rezort im na túto vec nevyčlenil dostatok peňazí, aktuálne chýba takmer 6 miliónov eur.

Harabin
debata chyba