K nešťastiu v handlovskej bani zrejme prispela voda

V handlovskej bani zabila dvadsiatich mužov zrejme voda, ktorou baníci hasili tlejúce uhlie. Presnejšie vodná para, ktorá sa ohňom ohriala a reagovala s uhlím. Podľa informácií Pravdy od banských vyšetrovateľov záchranári zrejme zvolili zlý postup hasenia, keď prišli ratovať skupinku baníkov, ktorí si nevedeli s ohňom poradiť.

14.08.2009 08:46
Handlová, nešťastie v bani Foto:
Letecký záber na baňu Handlová.
debata

„Reakcia vodnej pary s uhlím je veľmi pravdepodobná. Vzniká pritom výbušný svietiplyn,“ potvrdil Pavol Daučík z oddelenia organickej chémie STU Bratislava. Podľa docenta je však podmienkou vysoká teplota. Tá však vzniká prívodom vzduchu k uhliu a jeho horením. Dôkazom vysokej teploty je fakt, že aj štyri dni od výbuchu je 15 metrov od epicentra 60 stupňov Celzia.

Banský inžinier, ktorý odmietol zverejniť meno pre citlivosť prípadu, pre Pravdu uviedol, že všetkým zainteresovaným už je príčina známa. „Nehasili oheň tak, ako mali, čím došlo k reťazovej reakcii a následne k výbuchu,“ povedal inžinier. Ako však dodal, otázne je, prečo záchranári zvolili nesprávny postup hasenia. „O postupe vždy rozhoduje veliteľ zásahu, ktorý je na povrchu,“ spresnil inžinier.

Ako však dodal, oficiálne príčiny výbuchu zverejnia až po veľmi dlhom čase. „Nie je veľký záujem ísť po pravde pre rôzne prepojenia v baníckom odvetví na Slovensku,“ uzavrel inžinier. Tomu dáva za pravdu aj správa z Hornonitrian­skych baní.

Tie oznámili, že nezávislí vyšetrovatelia sa na miesto predpokladaného výbuchu dostanú najskôr o dva až tri mesiace. „Z bezpečnostných dôvodov sa baníci vo vzdialenosti 60 metrov od epicentra výbuchu stiahli,“ povedala hovorkyňa baní Andrea Siváková.

Denník Pravda sa pokúšal zistiť stanovisko baní ohľadom postupu pri horení a prečo sa baníci nestiahli, keď zistili, že požiar je väčší, ako predpokladali. Bezpečnejšie bolo stiahnuť sa, zamurovať chodbu a ochladzovať oheň dusíkom. Siváková na všetky otázky odpísala, že už žiadne ďalšie informácie o nehode poskytovať nebudú.

Prípad smrti dvadsiatich baníkov vyšetruje polícia, Obvodný banský úrad v Prievidzi a špeciálny vyšetrovací tím vytvára ministerstvo hospodárstva. Všetky zložky sa k pondelkovej tragédii odmietajú do skončenia vyjadrovať. Trenčianski policajti zároveň za dva a pol roka neboli schopní uzavrieť zával v Bani Nováky, kde zomreli štyria ľudia.

Neistota, strach, smútok. To všetko vo výraze...
Hlavný vstup do areálu Bane Handlová akciovej...
+30Zvedavci pred hlavným vstupom do areálu Bane...
debata chyba