Kaddáfí je takmer určite v Líbyi, máme právo ho zabiť, tvrdia rebeli

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa takmer určite stále nachádza na území krajiny a povstalci ho v prípade dolapenia majú právo zabiť. V rozhovoroch pre tlačovú agentúru AFP to uviedli vysokí predstavitelia povstaleckej Dočasnej národnej rady, podľa ktorej sa posledné zvyšky Kaddáfího režimu podarí rozložiť v priebehu niekoľkých dní.

31.08.2011 19:42 , aktualizované: 20:46
Kaddáfí Foto: ,
Líbyjskí povstalci skáču po buste zvrhnutého vodcu Muammara Kaddáfího v jeho sídle v Tripolise.
debata (32)

Povstalecký minister pre vojenské záležitosti Umar al-Harírí sa pritom vyjadril, že prítomnosť momentálne nezvestného vodcu na území Líbye je „istá na 80 percent“. Kaddáfí sa podľa neho ukrýva buď v meste Baní Valíd juhovýchodne od Tripolisu, alebo priamo na okraji hlavného mesta, v súčasnosti je však už bezmocný.

Alí Tarhúní, ktorý má v povstaleckom vedení na starosti rezorty financií a ropného priemyslu, predtým pred novinármi naznačil, že Kaddáfího protivníci miesto jeho úkrytu poznajú, odmietol však prezradiť akékoľvek podrobnosti.

„Kaddáfí je teraz na úteku. Máme tušenie, kde by mohol byť,“ povedal Tarhúní. Na naliehanie novinárov, aby sa vyjadril konkrétnejšie, minister reagoval slovami, že „si je istý len jedným“, a to že mu „veľmi chýba jeho manželka“. Tarhúní na otázky týkajúce sa možného miesta Kaddáfího úkrytu s obľubou odpovedá, že „uteká z jedného kanála do druhého“.

Líbyjskí povstalci na Kaddáfího hlavu vypísali finančnú odmenu vo výške dva milióny dinárov (1,2 milióna eur) s tým, že ho chcú živého alebo mŕtveho napriek opakovaným ubezpečeniam, že zosadeného vodcu čaká „spravodlivý súd“. Povstalecký minister vnútra Ahmad ad-Darrát však tvrdí, že zabiť Kaddáfího je „právom“ Líbyjčanom. „On zabíja nás. Je to zločinec a vyvrheľ. Všade na svete platí, že ak sa zločinec nevzdá, majú ho trestnoprávne orgány právo zabiť,“ konštatoval ad-Darrút.

Povstalcom poslali miliardu eur

Do Líbye odleteli v podvečerných hodinách lietadlá francúzskeho vojenského letectva, v ktorých sa nachádzajú bankovky s astronomickou hotovosťou. Až 1,8 miliardy líbyjských dinárov (v prepočte asi miliardu eur) vytlačili vo Veľkej Británii a odovzdajú ich do líbyjskej národnej banky, informovala spravodajská stanica BBC.

O uvoľnení hotovosti rozhodla Organizácia Spojených národov na rokovaní svojho výboru. Peniaze zmrazili ešte vo februári po tom, ako Muammar Kaddáfí násilne potlačil opozičné demonštrácie.

Peniaze majú pomôcť líbyjskej vláde uhradiť štátnym zamestnancom meškajúce výplaty. O finančnej pomoci vojnou zničenej krajine by sa malo hovoriť aj na štvrtkovej konferencii v Paríži. Účasť na nej okrem iných prisľúbil aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy spoločne s britským premiérom Davidom Cameronom.

Prechodná vláda odmietla zahraničnú vojenskú pomoc

Líbyjská prechodná vláda odmietla myšlienku nasadenia akejkoľvek medzinárodnej sily v krajine. Informoval o tom vyslanec Organizácie Spojených národov v Líbyi Ian Martin. Podľa jeho slov OSN zvažovala nasadenie vojenských pozorovateľov do krajiny. Povstalecká Dočasná národná rada však uviedla, že Líbya nepotrebuje pomoc zvonka na udržanie bezpečnosti. „Je veľmi jasné, že Líbyjčania sa chcú vyhnúť akémukoľvek vojenskému nasadeniu zo strany OSN alebo odinakiaľ,“ povedal Martin.

Líbyjský zástupca pri OSN Ibrahím Dabbaší pre stanicu BBC uviedol, že situácia v severoafrickej krajine je unikátna. „Navrhujú možnosť nasadenia mierotvorcov, ale v skutočnosti situácia v Líbyi je špeciálny prípad. Nie je to občianska vojna, nie je to konflikt medzi dvoma stranami, ale sú to ľudia brániaci sami seba proti diktatúre,“ zdôraznil.

Tieto informácie prichádzajú v čase, keď povstalci z východu a zo západu postupujú smerom na rodné mesto Muammara Kaddáfího Syrtu. Obrancovia tohto mesta ako aj ostatných, ktoré sú ešte pod kontrolou vládnych síl, dostali ultimátum do soboty, aby zložili zbrane, inak budú musieť čeliť ozbrojenému útoku. Kaddáfí však prostredníctvom svojho hovorcu Mússu Ibrahíma podľa agentúry Associated Press ultimátum odmietol.

„Žiadny dôstojný čestný národ by neprijal ultimátum od ozbrojených gangov,“ uviedol hovorca. Zároveň zopakoval svoju ponuku, že pošle svojho syna Saadího rokovať s povstalcami o sformovaní spoločnej prechodnej vlády, čo však zas odmietajú povstalci.

32 debata chyba