Kaliňák nakupuje luxusné merače alkoholu

Najdrahšie merače alkoholu vybralo pre policajtov ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka (Smer), čím štát môže pripraviť o dva milióny eur (60 miliónov korún). Po upratovacom tendri tak má ministerstvo vnútra ďalší problém s predraženými nákupmi.

20.01.2010 08:28
Robert Kaliňák Foto:
Minister vnútra Robert Kaliňák
debata

Ministerstvo zároveň prižmúrilo oči nad podozrivou ponukou firmy Dräger, ktorá tender vyhrala. Samotní ministerskí úradníci pravdepodobne porušili zákon.

Pochybnú súťaž na 1 800 meračov alkoholu v dychu za 4,5 milióna eur (135 miliónov korún) už preveruje Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Môžem potvrdiť, že prípadom sa zaoberáme, ale viac k tomu nemôžem povedať,“ uviedla hovorkyňa úradu Helena Fialová. Podľa informácií Pravdy je konanie zatiaľ pozastavené, lebo ministerstvo vnútra nebolo schopné nájsť všetky originálne podklady k pochybnej súťaži.

Výberová komisia vybrala koncom minulého roka za víťaza spoločnosť Dräger s cenou 2 499 eur za kus. Druhá skončila firma Kalas Medical s cenou 1 405 eur. Tretiu firmu Alab s cenou 896 eur zo súťaže vylúčili. Ministerstvo sa bráni tým, že vybralo najlacnejšiu ponuku, lebo okrem ceny prístroja vyhodnocovali aj náklady na pravidelné povinné nastavovanie – kalibráciu v špecializovanom ústave.

„Druhá ponuka mala vyššiu cenu certifikácie. V priebehu užívania zariadení tak štát nakoniec ušetrí,“ tvrdí hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.

Spoločnosť Dräger sa však postavila k cenovej ponuke za kalibráciu svojsky. Do súťaže ponúkla, že povinné pravidelné overovanie meračov alkoholu v dychu vie urobiť za jedno euro. To je však ekonomicky nereálne.

Na Slovensku robí kalibráciu nezávislá Slovenská legálna metrológia. U nich stojí nastavenie jedného prístroja 70 eur. Cena jedno euro s DPH by znamenala, že by to pre Dräger robili zadarmo. To však marketingový riaditeľ metrológie Jozef Orlovský odmieta. „Zadarmo to v žiadnom prípade nerobíme. Aj my máme s kalibráciou náklady. Maximálne sa pri veľkých klientoch vieme dohodnúť na zľave,“ uviedol.

Dräger navyše v ponuke pre ministerstvo tvrdí, že jedna hodina v jeho autorizovaných servisoch bude stáť tiež iba jedno euro. Minimálna hodinová mzda na Slovensku je pritom viac ako 1,6 eura.

Odborníčka na verejné obstarávanie Helena Polónyi tvrdí, že ministerstvo malo firmu Dräger z tendra automaticky vyhodiť, a nie ju vyhlásiť za víťaza. „Firma mala podľa podkladov ministerstva zadať reálne náklady na opravu a kalibráciu, čo jedno euro rozhodne nemôže byť. Akékoľvek vysvetlenie firmy mali odmietnuť,“ dodáva Polónyi.

Ministerstvu vnútra však nezvyčajne nízke ceny firmy Dräger neprekážali. Nežiadalo ani písomné vysvetlenie, hoci tak zo zákona museli spraviť. „Nebolo to potrebné. Uchádzač už vo svojej ponuke výšku nákladov vysvetlil,“ uviedol Tomáš s tým, že napríklad pri servise dávajú policajtom mimoriadnu zľavu.

Ostatné dve firmy ponúkli hodinové ceny za špecializovaný servis 23 a 22 eur. Za každé opakované nastavenie chcela účtovať Kalas Medical 235 eur a 89 eur ponúkol Alab. Ak by Dräger dodržal ponuku a naozaj si účtoval iba jedno euro počas desiatich rokov fungovania meračov alkoholu, tak by Dräger na biznise skôr prerobil.

Denník Pravda oslovil s otázkami ohľadom neobvykle nízkych cien aj spoločnosť Dräger. Obchodný riaditeľ Miroslav Hrebíček však na otázky v priebehu dvoch dní nereagoval.

Zo súťaže vyhodená najlacnejšia firma Alab sa odvolala na ÚVO. „Nevzdáme to a bojujeme ďalej,“ uviedol konateľ spoločnosti Peter Alaxin. Druhá firma v poradí Kalas Medical to už vzdala. „Pri súčasnej konštelácii nevidíme dôvod odvolávať sa proti neprávosti. Nemali by sme šancu,“ uviedol šéf spoločnosti Miroslav Kalás s tým, že zo zákona si úradníci robia trhací kalendár.

debata chyba