Kašický ide po chybe na lepšie

Minister František Kašický smeruje z rezortu obrany na rovnako dobré miesto v NATO. Neodchádza pritom s prázdnymi vreckami, ale so štvrťmiliónovým odstupným. Kašický navyše nemal iba "politickú" zodpovednosť za dianie v rezorte, ale aj "osobnú". Práve tej sa pri oznámení demisie silno bránil. Zo zverejneného zoznamu prihlásených firiem do jedného z troch problémových tendrov tiež vyplýva, že jediná firma, čo poslala ponuku, je personálne prepojená na vládny Smer. Teda stranu, ktorá ovláda rezort obrany.

29.01.2008 06:00
Kašický Foto:
František Kašický mieri do Bruselu.
debata

„Pracovník spôsobil hanbu rezortu, a preto musel z funkcie odísť,“ povedal Kašický, keď odvolal Vladimíra Vaska z miesta riaditeľa Úradu pre správu nehnuteľného majetku pre predražené tendre. Zároveň povedal, že porušil niekoľko predpisov. Tým sa mala Kašického miera zodpovednosti skončiť. Bol to však práve minister Kašický, ktorý zmenil v októbri 2006 nariadenie svojho predchodcu, aby mohol dosadiť na miesto riaditeľa Vaska – vojaka z Košíc. Dovtedy to totiž bolo miesto pre civilistu.

Napriek „osobnej“ zodpovednosti mieri odchádzajúci minister do Bruselu. S Kašickým totiž vládny Smer počíta ako s veľvyslancom Slovenska pri NATO v Bruseli. „Už sme o tom hovorili s pánom premiérom. Pán Kašický má na to vhodnú kvalifikáciu,“ povedal europoslanec za Smer Vladimír Maňka.

Súčasný zástupca Slovenska pri NATO Igor Slobodník je v Bruseli už viac ako štyri roky. Diplomati sa obyčajne striedajú po štyroch rokoch. Informáciu o mieste pre Kašického v Bruseli potvrdil aj šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž. „Je to odborník,“ povedal.

Do Bruselu Kašický neodíde s prázdnymi rukami. Ako minister dostane odstupné vo výške troch mesačných platov, teda viac ako štvrť milióna. Aj to je však menej ako odchodné, ktoré dostal, keď pred štyrmi rokmi odišiel z armády do civilu.

Vtedy mohol podľa prepočtov Pravdy zinkasovať takmer pol milióna korún. Okrem toho má nárok na výsluhový dôchodok, ktorý poberá aj k ministerskému platu. Ako plukovníkovi mu mohol rezort priznať aj viac ako 30-tisíc korún, ktoré sa pravidelne valorizujú. Kašický tak ako minister zarábal viac ako premiér Robert Fico.

Ministerstvo obrany v pondelok zverejnilo prvé zoznamy spoločností, ktoré sa prihlásili do predražených tendrov. V prípade upratovanie vnútorných priestorov komisia ministerstva uznala ako platnú iba jednu ponuku od konzorcia šiestich spoločností okolo firmy Slovclean. Tá ponúkla za upratovanie cenu 1,3 miliardy korún na štyri roky.

Obaja spoločníci firmy boli prepojení s politickými stranami. Martin Záhora bol podľa vlastných slov členom SDKÚ, strana však jeho členstvo nepotvrdila. Jeho obchodný partner Martin Borguľa je členom Smeru a zároveň poslancom za Smer v obecnom zastupiteľstve Starého Mesta v Bratislave.

Ministerstvo obrany po prevalení škandálu s desaťnásobne predraženými tendrami na upratovanie v kasárňach tvrdí, že hľadá zákonný spôsob, ako všetky tri súťaže dovedna za štyri miliardy korún zrušiť.

Odborníčka na verejné obstarávanie Helena Polónyiová si myslí, že ak chcú súťaže zrušiť, musia to urobiť čím skôr. „Neviem, čo hľadajú, lebo dôvod majú. Pokiaľ je cena za služby rádovo niekoľkonásobne nižšia, ako bola vypísaná súťaž, potom je to zásadná zmena podmienok a minister by ju svojím nariadením mohol zrušiť,“ uviedla Polónyiová.

Meno Kašického nástupcu zatiaľ nie je známe. Najčastejšie sa spomína štátny tajomník rezortu obrany Jaroslav Baška (Smer). Poslanec Číž nepredpokladá, že by Smer do funkcie nominoval odborníka zvonku.

Druhým kandidátom je štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček, zodpovedný za Schengen. Bývalý tieňový minister obrany Smeru Jaroslav Murín povedal, že jeho Smer neoslovil.

debata chyba