Kočner: Sulík nepátral po zradcoch, ale pracoval pre nich

Ak Richard Sulík (SaS) tvrdí, že ku mne domov chodil, aby zistil mená zradcov v prípade voľby generálneho prokurátora, tak klame, uviedol podnikateľ Marián Kočner. "Naopak, Sulík sa snažil iba zistiť, čo o tom viem, aby mohol zradcov varovať," povedal kontroverzný podnikateľ.

28.02.2012 10:51 , aktualizované: 13:27
Marián Kočner Foto: ,
Marián Kočner na tlačovej besede ku kauze Sasanka.
debata (269)

Kočner potvrdil, že sa so Sulíkom stratávali už pred voľbami, pretože mal preverovať ľudí na kandidátku SaS. „Vážení poslanci SaS, asi by ste sa divili, čo všetko o vás viem,“ povedal Kočner s tým, že aj jeho zásluhou sa niektorí na kandidátku nedostali. „Jeden, voči ktorému som mal výhrady, tam však zostal,“ uviedol.

Najdôležitejšie témy Kočnerovej tlačovky
- S predsedom strany SaS sa stretával po jeho prosbe, aby preveril niektorých ľudí z kandidátky SaS.
////- SaS financoval podnikateľ Ján Sabol, ktorý bol v minulosti spoluzakladateľ a sponzor strán SOP a ANO.
-
Strana SaS prevzala tajne finančný príspevok od Penty.
-
Šéf SaS najprv odsudzoval úplatnosť politikov zo spisu Gorila, ale potom išiel s nimi do vlády.
-
Juraj Droba z SaS figuruje v podozrivom financovaní mediálnych tréningov pre ministerstvo zdravotníctva, ktoré sa reálne nekonali.
-
Poslanci SaS na čele s bývalým štátnym tajomníkom Jánom Chrenom chceli privatizovať SPP.
////- Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš navrhol pred vyše rokom za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku na príkaz Dzurindu.

Potom hovoril o Jurajovi Drobovi, ktorý figuroval ako školiteľ SK media, ktorá bola PR agentúrou pre Ministerstvo zdravotníctva. „Mediálne tréningy, ktoré mala agentúra uskutočniť, v skutočnosti neboli, ale faktúry išli,“ uviedol.

Cieľom niektorých poslancov SaS vraj bola privatizácia SPP

Kočner na tlačovej konferencii priznal, že zo začiatku mu bol líder SaS sympatický aj pre myšlienku, že strana nebude financovaná žiadnymi sponzormi. „Ale ukázalo sa, že to nie je pravda. Sulík spolu s Miškovom letel do Salzburgu na súkromnom lietadle v spoločnosti podnikateľa Jána Sabola. Toho Sabola, ktorý bol spoluzakladateľom SOP, ANO, a ja si myslím, že to isté robí aj v SaS,“ prezradil.  Ďalej Kočner povedal, že cieľom niektorých poslancov na čele s bývalým štátnym tajomníkom Martinom Chrenom, bola privatizácia SPP. Práve Radičová mala byť prekážkou privatizácie tohto strategického podniku.

Sulík nepriznal, že strana dostala peniaze od Penty

Podľa Kočnera nie je pravda, že SaS od nikoho nezobrala peniaze. Údajne sa opýtal Sulíka, či dostal príspevok na kampaň od Penty, ktorý nepriznal na webovej stránke strany. Predseda SaS mu vraj tvrdil, že nedostal. Podľa Kočnera však nedal peniaze strane SaS spolumajiteľ Penty Špirko, ale v bielej igelitke im ich priniesol pokladník Kolárik. 

SaS išla do vlády s „gorilami“, aj keď o nich pred voľbami vedeli

Kočnera sklamalo, že SaS išla do vlády s ľuďmi zo spisu Gorila. Keď sa Sulíka opýtal, prečo, keďže sa pred voľbami od nich dištancoval, podľa šéfa SaS vraj „iná možnosť nebola“. Kočner sa čuduje, kde zostala jeho principiálnosť.

Myslí si, že mu dali videoplošticu do ovládania kúrenia

Kočner tvrdí, že v jeho dome bola a už nie je videoploštica, cez ktorú nahrali jeho rozhovor s bývalým predsedom parlamentu Richardom Sulíkom. V dome pred časom robil veľkú rekonštrukciu, z pôvodného zariadenia tam zostala len jedna vec – termostat a ovládanie domového kúrenia a kotla.

„Som presvedčený, že v tom ovládači tá videoštenica bola,“ povedal Kočner na tlačovej besede. Ovládanie už nemá, vyhodil ho. Mal totiž problém s ovládaním kúrenia, nevedel ho „naladiť“. Zavolal teda servisného technika a ten ovládač vymenil. Teraz Kočner núka 300-tisíc eur za to, keď mu niekto povie, kto tam odpočúvanie dal. Potom by sa dalo podľa neho ľahko zistiť, kto nahrávky rozhovoru so Sulíkom, ktoré sú súčasťou kauzy Sasanka, zavesil na internet.

Kočner si myslí, že zámerom bolo asi sledovať Sulíka, nie jeho. „Vzhľadom na to, že som v tých Spišiakových zoznamoch ako závadový, tak nejaký monitoring mojej osoby pripúšťam,“ povedal, ale nemyslí si, že by mu za to dali videoplošticu do domu. Myslí si skôr, že monitorovať skôr mohli Richarda Sulíka. „Mne to tak vychádza na tú VOS-ku,“ dodal.

Kočner ukazuje na termostat, v ktorom mohla byť... Foto: TASR
Marian Kočner Kočner ukazuje na termostat, v ktorom mohla byť ukrytá ploštica.

Podnikateľ tvrdí, že požičal peniaze na snem SDKÚ

Kočner tvrdí, že požičal 80– alebo 90-tisíc cez jeho spoločného priateľa, ktorého má s predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom na snem tejto strany. Bol to snem, na ktorom Dzurindu znova zvolili za predsedu strany.

Kočner na tlačovej besede povedal, že sponzoroval zjazd SDKÚ, ale nebol to vlastne sponzoring, lebo tie peniaze sa mu vrátili. Priateľ, ktorý toto sprostredkoval, mu vraj aj veľa vecí povedal. Podrobnosti pôžičky si nepamätá, musel by si pozrieť, koľko peňazí vtedy z banky vybral.

Janiš navrhol Trnku na príkaz Dzurindu

Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš navrhol pred vyše rokom za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku na príkaz Dzurindu. Kočner svoje vyjadrenie opiera o to, že má s Dzurindom spoločného veľmi dobrého priateľa, preto si je istý, že to bolo takto.

Dzurinda pred časom povedal, že Janiš ho o svojom zámere informoval a Dzurinda mu to nezakázal ani neprikázal, pretože „SDKÚ je normálna strana“.

Kauza Sasanka sa začala po tom, keď niekto v januári na web umiestnil prepisy SMS, ktoré si Sulík vymieňa s Kočnerom. Neskôr sa na rovnakej stránke objavili aj videozáznamy, na ktorých sa Sulík v Kočnerovom dome zhovára o voľbe generálneho prokurátora a zákulisí slovenskej politiky. Zo záznamu vyplýva, že SaS bola v roku 2010 pripravená podporiť výmenu Radičovej na premiérskom poste za Ivana Mikloša.

Sulík sa tiež Kočnerovi sťažuje, že s Radičovou sa zle spolupracuje, pretože často mení názory. Podnikateľa z tzv. mafiánskych zoznamov tiež informuje o tom, že najmenej jednému z poslancov za SaS niekto ponúkol 300-tisíc eur, ak pri voľbe generálneho prokurátora podporí Dobroslava Trnku. Podľa Radičovej také stretnutia politikov diskvalifikujú.

Vzápätí po tlačovej konferencii Mariána Kočnera sa s reakciami, ktoré vyvracali pod­nikateľove tvrdenia, ozvali z centrály SDKÚ a z finančnej skupiny Penta.

269 debata chyba