Kolky nezaniknú. Naopak, štát na nich zarobí ešte viac

Kolky na úradných potvrdeniach pre občanov nielenže nezaniknú, ale budú dokonca drahšie. Rovnako ako poplatky za ďalšie úkony - od vydania stavebného povolenia až po podanie žaloby na štát.

09.09.2012 15:00
kolky, pošta Foto:
Ilustračné foto
debata (51)

Vláda si za služby pre občanov chce vypýtať viac už tento rok, hoci kvalitnejšie služby v úradoch sľubuje minister vnútra Robert Kaliňák až po skončení reformy verejnej správy, čo má byť o dva-tri roky.

Minister financií Peter Kažimír čaká, že ak parlament návrh novely zákona o správnych poplatkoch na svojej najbližšej schôdzi schváli, príde vďaka tomu ešte tento rok do štátnej kasy zhruba 7 miliónov eur. Postarať sa o to má zvýšenie poplatkov napríklad za stavebné povolenie či jeho predĺženie, za kolaudačné rozhodnutie, za vydanie kópie listu vlastníctva.

Viac sa bude platiť aj za výpisy z matriky, po novom 5 eur namiesto doterajších 1,5 eura.

Ekonomický analytik Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že zdražovanie kolkov a poplatkov je pre všetky vlády obľúbeným spôsobom, ako do štátnej kasy nahnať peniaze. „Ak vláda zvýši dane alebo DPH, občan si to všimne pri každodenných nákupoch. V tomto prípade si zvýšené poplatky všimne, až keď v úradoch potrebuje vybaviť nejaký doklad alebo osvedčenie,“ hovorí s tým, že pre vládu sú isté peniaze.

Rezort vnútra zvyšovanie poplatkov obhajuje tým, že stúpajú náklady. „Vydávaním nového typu matričných dokladov stúpli náklady na nové ochranné prvky, skvalitnil sa ceninový papier, čo zvýšilo cenu matričných tlačív používaných obcami. Obce namietali, že náklady prevyšujú zákonom stanovené poplatky a navrhli ich upraviť,“ reagovala Alena Koišová z tlačového oddelenia. Vnútro argumentuje aj tým, že v susedných krajinách sú poplatky oveľa vyššie.

Niektorí opoziční poslanci avizovali, že vládny návrh, ktorý ide už do druhého čítania, sa budú snažiť zmeniť pozmeňovacími návrhmi. Ako hovorí poslanec SDKÚ Ivan Štefanec aj preto, že za zvýšené správne poplatky nemôže občan očakávať kvalitnejšie služby.

O poplatkoch rokoval minulý týždeň aj ústavnoprávny výboru parlamentu. Jeho šéf Robert Madej zo Smeru nechcel polemizovať o tom, či by štát najprv nemal ponúknuť občanovi kvalitnejší servis a až potom zvýšiť poplatky. „Som zvedavý ako zvýšenie poplatkov odôvodní v pléne minister,“ dodal.

Zvýšenie správnych poplatkov sa pritom dotkne takmer každého. Napríklad výpis z listu vlastníctva na katastri vyjde namiesto troch eur až osem. Priplatia si aj ľudia, ktorí si stavajú rodinný dom a požiadajú stavebný úrad o stavebné povolenie. Za každých 100 kubických metrov nad 600 metrov obstavaného priestoru budú platiť oproti dnešku o 20 eur viac.

Tí, čo si kúpia nové auto, zaplatia pri prvej registrácii poplatky v závislosti od výkonu motora. Zvláštny registračný poplatok na autá nie je v Európe novinkou, zaviedli ho dve desiatky európskych štátov, ale podľa Združenia automobilového priemyslu po zvýšení poplatkov predaj nových áut klesne, odhaduje, že medziročne sa predá až o 15 percent menej. Podľa združenia sa poplatky ovplyvnia aj dovoz jazdených áut, pretože pri silnejších motoroch sa môže vyšplhať až na 3-tisíc eur. Výhodu budú mať majitelia ekologických áut, elektromobilov a hybridov, tí poplatok platiť nebudú.

Podnikateľov, ktorí chcú štátne zákazky, vyjde bezpečnostná previerka aj na 1 500 eur.

Zvýšia sa aj poplatky za registráciu niektorých organizácii. Viac zaplatia za registrovanie na ministerstve vnútra či zmenu stanov o 50 eur pozemkové spoločenstvá, ale aj spoločenstva vlastníkov bytových a nebytových priestorov. Naopak, politické strany za svoju registráciu či výmaz z registra na rozdiel od týchto organizácii viac platiť nebudú.

Drahšie vyjdú aj žaloby na štát

Od októbra zaplatia ľudia viac aj na súdnych poplatkoch, najmä ak budú žalovať štát alebo jeho úradníkov.

Poplatok v prípade žaloby proti rozhodnutiam orgánov štátnej správy stúpne zo 66 eur až na 500.

Ak sa občan bude so štátom súdiť o náhradu škody, nebude už toto súdne konanie oslobodené od poplatku ako dnes. Po novom bude musieť zaplatiť za podanie žaloby súdny poplatok vo výške 6 percent z odškodného, ktoré žiada.

Naopak, poplatky za žalobu na ochranu osobnosti, ktoré často využívajú politici či sudcovia, sa nezvyšujú.

Opozícia tvrdí, že zdraženie poplatkov obmedzí prístup ľudí k súdnej ochrane a navrhuje návrat k paušálnemu poplatku, od ktorého by ľudia v hmotnej núdzi mohli byť oslobodení.

Podľa právnika Petra Wilflinga spolupracujúceho so združením Via Iuris navrhovaná zmena je pre občanov výraznou bariérou a bude ich odrádzať od toho, aby sa domáhali náhrady škody od štátu. „K základným povinnostiam štátu patrí povinnosť zabezpečiť, aby sa občania mohli čo najľahšie brániť pred nezákonnými rozhodnutiami štátnych orgánov alebo aby sa čo najľahšie mohli domáhať náhrady škody, ktorú im štát spôsobil,“ upozorňuje právnik.

Ministerstvo spravodlivosti sa obhajuje tým, že toto opatrenie má zabrániť neopodstatneným žalobám. Podľa hovorkyne rezortu Jany Zlatohlávkovej žaloby, ktoré sú dnes oslobodené od poplatku, „spôsobovali citeľný nárast sporovej agendy na súdoch“.

Ako sa zvýšia niektoré správne poplatky
úkon teraz po novom
výpisy z matriky z knihy manželstiev či úmrtí alebo narodení 1,5 5
osvedčenie podpisov na listine 0,50 2
osvedčenie odtlačku pečiatky 3 5
>uzavretie manželstva pred zastupiteľským úradom 165,50 250
osvedčenie o získanej špecializácii pre zdravotníkov, ktorí chcú ísť pracovať do zahraničia 99,50 250 eur
vydanie stavebného povolenia na rodinný dom 33 1 000*
dodatočné povolenie stavby dvojnásobok** trojnásobok
vydanie kolaudačného rozhodnutia 16,50 – 100*** 33 – 500
vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby 6,50 35
vykonanie poľovníckej skúšky 6,50 50 eur
registrácia pozemkového spoločenstva 16,50 65
vydanie rozhodnutia o registrácii humánneho lieku 2 489,50 9 600
*v závislosti od obostavaného priestoru stavby    
**sadzby platnej pri včas vydanom stavebnom povolení    
***podľa obostavaného priestoru stavby    

(vv, MF SR)


| |

© Autorské práva vyhradené

51 debata chyba