Kollár sa s Hrušovským nedohodol, rokovať budú v piatok

Ani štvrtkové hodinové rokovanie predsedu Lekárskeho odborového združenia Mariána Kollára a predsedu parlamentu Pavla Hrušovského (KDH) sa neskončilo dohodou.

01.12.2011 14:47 , aktualizované: 19:27
Kollár, odborári Foto:
Sprava: Členovia Lekárskeho odborového združenia Peter Malinovský, Ján Sýkora, Marian Kollár, Peter Visolajský a Pavel Oravec na tlačovej besede na tému 'Lekári ponúkajú riešenia krízovej situácie v zdravotníctve'.
debata (81)

Obe strany tvrdia, že rozhovory v tomto zložení budú pokračovať aj v piatok 2. decembra.

„Povedali sme si rámcové veci, ktoré si rozpracujeme a posunieme sa ďalej. Nič nie je dohodnuté. Bude treba ešte trochu trpezlivosti,“ reagoval po rokovaní Kollár. „Hľadáme všetky možnosti tak, aby sme došli v čo najbližšom období k dohode,“ dodal.

Piatkové rokovanie sa má uskutočniť v rovnakom zložení ako štvrtkové. Kresťanskí demokrati očakávajú, že tak dospejú k dohode skôr. „Vyzeralo to, že to bude lepšou možnosťou na dosiahnutie dohody,“ dôvodil hovorca KDH Matej Kováč, prečo s LOZ nerokuje minister zdravotníctva, ale Hrušovský. Či sa zatiaľ tento krok osvedčil, komentovať nechcel. „Rokovania budú pokračovať ďalej,“ dodal. Bližšie informácie neposkytol ani k priebehu a obsahu rokovania. Potvrdil len, že sa rokovalo o podobných bodoch ako v stredu (30.11.), keď rokovania trvali deväť hodín.

PIANO

 Prečítajte si komentár Petra Javůrka "1.december ":[http://nazory.pravda.sk/…/sk-nkom.asp?…]Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Kollár pred st­retnutím povedal, že verí, že dospejú k dohode. „Uvidíme, či to takto nebude lepšie, skúsime iné garde. Dôležitý nie je počet rokujúcich, ale výsledok,“ reagoval predseda Lekárskeho odborového združenia na otázku, prečo sa na rokovaní nezúčastní minister zdravotníctva, len šéf LOZ a predseda parlamentu.

Kollár: Vláda potrebovala vyskúšať núdzový stav

Lekári, ktorí k 1. októbru podali výpovede, sa musia na svoje miesta vrátiť všetci, alebo sa nevráti nikto, povedal Kollár popoludní ešte pred rokovaním s Hru­šovským.

Vláda pri rokovaniach s lekármi podľa neho podceňuje súčasnú situáciu. Kým odborári vyhodnotili dnešný stav v niektorých mestách ako kolaps zdravotnej starostlivosti, predstavitelia vládnej moci podľa neho mali na rokovaniach v stredu pocit, že nemusia ustúpiť.

Poukázal pritom na to, že odborári na tomto stretnutí malo ponúknuť svoje kompromisné riešenie, ktoré však nebolo akceptované. Dôvodom podľa neho môže byť, že požiadavky lekárov „siahajú na peniaze finančných skupín“.

„Som presvedčený, že aj vláda si musí uvedomiť, že dohoda bude potrebná. Máme pocit, že vláda si skutočne potrebovala vyskúšať tento núdzový stav ako ho zvládne, ako bude prebiehať. Avšak treba povedať, že výsledok tohto stavu je absolútne kritická situácia,“ zhodnotil Kollár.

Odborári svoje postoje ilustrovali na niektorých údajoch. Podľa informácií, ktoré prezentovali, napríklad v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave v súčasnosti pracuje šesť chirurgov, ktorí sú už v práci druhý deň. „Celá Univerzitná nemocnica Bratislava vážené dámy a páni dnes kolabuje,“ uviedol Peter Malinovský z Lekárskeho odborového združenia. Podobná situácia je podľa Kollára v Prešove, Banskej Bystrici, Žiline, Dolnom Kubíne, Trstenej, Lučenci, Trnave, Nitre a v ďalších mestách. „Toto nie je normálny stav a situáciu musí riešiť nielen vláda, ale v tejto chvíli ju musíme riešiť spoločne,“ podčiarkol Kollár.

Uhliarik: Moja demisia by návrat lekárov nezaručila

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) neodstupuje z funkcie. Ako pripomenul, počas stredajších rokovaní s odborármi ponúkol svoje kreslo, ak by to bolo jedinou prekážkou dosiahnutia dohody. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia by podľa ministra jeho odchod uvítali, ale návrat lekárov do nemocníc by to nezaručilo.

Uhliarik reagoval aj na vyhlásenia predstaviteľov Smeru. Poukázal, že vláda Roberta Fica počas celého štvorročného obdobia nedala z rozpočtu do zdravotníctva ani raz toľko peňazí, koľko dal a plánuje dať na budúci rok súčasný vládny kabinet. „Nepočul som, že by Smer vo svojich návrhoch sľúbil lekárom vyšší rast platov, ako som navrhol ja… Čiže, Smer by sa s odborármi nedohodol,“ podčiarkol Uhliarik.

Predstavitelia LOZ sa už v stredu pokúšali s predstaviteľmi vlády a parlamentu nájsť riešenie súčasnej situácie na pôde Národnej rady SR.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva vo štvrtok nadobudli platnosť výpovede asi 1200 lekárov. Pôvodne sa do odborárskej akcie zapojilo 2439 lekárov spomedzi asi 7000, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach.

81 debata chyba