Komárňanská univerzita môže zaniknúť

Maďari na Slovensku môžu prísť o svoju univerzitu. Podľa nových pravidiel, ktoré chystá minister školstva Ján Mikolaj (SNS), sa má totiž Univerzita J. Selyeho v Komárne premeniť na odbornú školu, ktorá nemôže udeľovať magisterské ani doktorandské tituly. Tento osud bude zrejme čakať aj Katolícku univerzitu v Ružomberku.

12.09.2007 05:58
Univerzita J. Selyeho v Komárne, Komárňanská...
Univerzita J. Selyeho v Komárne.
debata

Rozdelenie vysokých škôl do troch skupín si vyžiadala novela vysokoškolského zákona. Najvyššie postavenie majú mať univerzity, po nich vysoké školy a odborné školy, ktoré budú dostávať zo štátnej kasy najmenej peňazí. Kritériá na začlenenie má Mikolaj takmer hotové. Výhodnejšie budú pre technické smery.

Minister zatiaľ nechcel hovoriť o tom, kam bude ktorá verejná škola patriť. Potvrdil však, že medzi odborné školy sa môžu dostať dve univerzity – maďarská a Katolícka univerzita v Ružomberku. ,,Školy, ktoré sa viac venujú náboru študentov ako vede a výskumu, môžu mať problém," povedal Mikolaj.

Na udržanie si univerzitného postavenia totiž škola môže mať na jedného učiteľa len asi dvadsať študentov. Na jedného docenta a profesora musí mať jedného doktoranda. Rektor Katolíckej univerzity Boris Banáry zmeny komentovať nechcel. ,,O samotnom začlenení rozhodne až Akreditačná komisia, preto je predčasné o tom hovoriť," reagoval.

Rektor Selyeho univerzity Sándor Albert s chystaným opatrením nesúhlasí. ,,Urobíme všetko pre to, aby sa tak nestalo," poznamenal. Albert pripomenul, že nová škola má už aj doktorandov, čo je jedným z predpokladov na to, aby neklesla na odbornú školu. Študujú na teologickej fakulte.

Zrušenie verejnej univerzity a jej premenu na odbornú školu musí odobriť parlament. Podľa podpredsedu SMK Lászlóa Szigetiho budú poslanci maďarskej koalície bojovať za zachovanie komárňanskej univerzity. „Nevidím žiadny dôvod na to, aby bola zdegradovaná,“ vyhlásil Szigeti. Podľa neho minister celkovo ukracuje humanitné školy, kam patrí katolícka aj Selyeho univerzita, a viac podporuje technické smery.

„Je to dosť nešťastné, keď preferuje univerzity, kde sám pôsobil,“ zdôraznil Szigeti.
V prospech technických smerov pri triedení škôl môže hrať nižší počet študentov na jedného učiteľa.  Rovnako aj výška prostriedkov, ktoré jednotlivé fakulty vynakladajú na výskumné práce. Technický výskum je totiž kvôli vybaveniu omnoho nákladnejší. Na to, aby sa škola v rebríčku dostala čo najvyššie, to bude mať veľký vplyv. Minister pripustil, že humanitné školy by sa mohli dostať do nevýhody, preto kritérium ešte zvažuje.

Podľa odborníčky na školstvo z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáty Králikovej je roztriedenie vysokých škôl dobrá vec. Slovensko má totiž priveľa univerzít. ,,Všetky vlády si vydobyli svoje vysoké školy," poznamenala Králiková. Ministerstvo by však podľa nej malo stanoviť pravidlá tak, aby všetky školy boli na rovnakej štartovacej čiare. ,,A nie, aby sa vopred vedelo, kto vypadne," dodala Králiková.

Akreditačná komisia bude mať na začlenenie vysokých škôl rok. Návrh potrebných kritérií už prerokovala aj Slovenská rektorská konferencia. Všetkých 20 verejných vysokých škôl musí podľa novely zákona následne posúdiť Akreditačná komisia. Kľúč hodnotenia však nastaví minister.

Delenie vysokých škôl po novom

Univerzitná VŠ
- poskytuje vzdelanie vo všetkých troch stupňoch
- ide o bakalárske, magisterské a doktorandské štúdium
- vykonáva najmä základný výskum
Odborná VŠ
- poskytuje vzdelanie v prvom, bakalárskom stupni
- vykonáva aplikovaný výskum
Vysoká škola
- poskytuje vzdelanie v prvom, bakalárskom, a druhom, magisterskom, stupni
- vykonáva základný výskum

debata chyba