Komunálky lákajú ľudí z rozhlasu a televízie

Viacerí redaktori verejnoprávneho Slovenského rozhlasu kandidujú v komunálnych voľbách, hoci zo zákona majú byť nestranní. Navyše spravodajcovia majú na starosti regióny, kde sa uchádzajú o miesta poslancov. Mohlo by sa tak stať, že budú informovať o mestskom zastupiteľstve, ktorého budú členmi.

11.11.2006 08:00
Slovenský rozhlas Foto:
Slovenský rozhlas
debata

Svoju kandidatúru potvrdili Roman Grebáč do mestského zastupiteľstva v Lučenci za OKS, Ľubomír Krno ako občiansky kandidát za koalíciu Smer-SNS v Banskej Bystrici a Vladimír Ľach je na kandidátke SNS v Žiline. Ako sa vyjadrili pre Pravdu, ani jeden z nich nevidí vo svojej kandidatúre problém. Necítia nijaký konflikt záujmov.

Niečo iné hovorí Štatút programového pracovníka SRo a zároveň popis práce v pracovnej zmluve. Redaktori a moderátori sa musia zdržať politických názorov či už v rozhlase, alebo mimo neho. Podľa člena mediálneho výboru NR SR Tomáša Galbavého je však už len samotná kandidatúra prejavom politického názoru: „Prijatie kandidatúry za politickú stranu, hoci aj ako nezávislý, je veľmi silný signál. Vždy tu bude podozrenie.“

Generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková redaktorov obhajuje: „Z ústavy má každý právo byť volený, nemôžeme mu v tom nijako zabrániť.“ Počas kampane ich však stiahne z éteru. „Konkrétne títo traja redaktori pôjdu na dovolenku,“ dodala riaditeľka. Či budú pôsobiť v rozhlase aj ako miestni poslanci, Zemková nevylúčila.

Konflikt záujmov hrozí aj riaditeľovi regionálneho štúdia Slovenskej televízie v Bratislave Jozefovi Mračnovi. Mračna kandiduje na funkciu primátora Malaciek. Podľa Charty spravodajstva a publicistiky STV účasť v komunálnych voľbách majú zakázanú všetci moderátori a redaktori televízie. „Na manažérske pozície sa táto charta nevzťahuje,“ tvrdí štatutárny zástupca STV Branislav Zahradník.

Sám Zahradník sa uchádza o funkciu poslanca miestneho zastupiteľstva v bratislavskej Karlovej Vsi. „Konflikt záujmov hrozí iba ľuďom, ktorí aktívne vstupujú do tvorby publicistiky a spravodajstva,“ ohradil sa dočasný šéf STV.

Zahradník zatiaľ nevie, či medzi regionálnymi kandidátmi figuruje aj niekto z redaktorov alebo moderátorov verejnoprávnej televízie. „Ak áno, porušuje chartu. Preto mu odporučíme, aby svoju kandidatúru stiahol. Žiadne pracovno-právne dôsledky však voči nemu vyvodzovať nebudeme,“ dodal Zahradník.

O miesta regionálnych poslancov bojujú aj redaktori a moderátori súkromných televízií, ktoré nie sú tak prísne viazané zákonom ako verejnoprávna STV. Z Markízy ide o zástupcu šéfredaktora spravodajstva Štefana Frimmera, redaktora Jána Tribulu, ktorý už je poslancom v Poprade, a publicistu Jána Pasiara. Vedenie televízie s ich kandidatúrou nesúhlasí. „Považujeme to za konflikt záujmov. Preto predpokladáme, že svoju kandidatúru stiahnu,“ povedala hovorkyňa Markízy Iveta Semjanová. „Ak nie, najvyšším postihom môže byť výpoveď, ale neviem, či pristúpime k takému extrémnemu riešeniu,“ dodala.

Moderátor televízie JOJ Braňo Ondruš chce byť nezávislým poslancom mestského zastupiteľstva v Stupave. „Nemáme s tým problém, pretože nie je spojený so žiadnou politickou stranou a nemá vplyv na výrobu správ,“ reagoval hovorca TV JOJ Ľudovít Tóth. Vzápätí zdôraznil, že ak by bol niekto z redaktorov a publicistov politickým kandidátom, musel by odísť z obrazovky.

Spravodajská televízia TA3 už pre kandidatúru v komunálnych voľbách prepustila troch redaktorov Richarda Bolješika, Moniku Mannovú a Soňu Rebrovú.

debata chyba