Kontrolóri neuznali tituly z Trenčína

Pochybné diplomy z Trenčianskej univerzity sú len zdrapom papiera. Ministerská kontrola smeruje k tomu, že niektorí študenti prídu o tituly. Za štúdium pritom zaplatili desiatky miliónov korún, ktoré sa niekde stratili.

28.11.2009 06:08
Trenčianska univerzita Foto: ,
Ilustračné foto
debata

V ohrození sú externisti, ktorí študovali mimo Trenčína, v pobočkách v Prievidzi, Novej Bani a Nových Zámkoch. Hoci za štúdium platili po 16– až 20-tisíc korún (530 až 660 eur) ročne, zo školy môžu vyjsť naprázdno.

„Nastúpili na celoživotné vzdelávanie, ktoré je považované za nadstavbu po strednej škole, čo sa im uznať nemôže,“ povedal minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Trenčianska univerzita ich až neskôr preradila na riadne vysokoškolské štúdium a hneď do tretieho ročníka. Podľa Mikolaja všetko nasvedčuje tomu, že bol porušený vysokoškolský zákon aj študijný poriadok.

Ministerstvo zatiaľ preverilo asi 80 študentov, ktorí už diplomy majú. Podľa Mikolaja problém môžu mať aj ďalší. Ide o všetkých externe prijatých uchádzačov v rokoch 2003, 2004 a 2005.

Študenti platili peniaze Neziskovej organizácii celoživotného vzdelávania v čase, keď bolo školné zakázané. Len v Prievidzi pri počte 250 študentov za rok vybrali štyri milióny korún (133-tisíc eur). Podobne je to aj v Nových Zámkoch. Minister tvrdí, že nemá dosah na peniaze, ktoré škola zinkasovala od študentov. „Nešlo totiž o riadne školné,“ podotkol Mikolaj.

Štvrtáčka na odbore ľudské zdroje v Nových Zámkoch Jana Šrámková platila ročne 530 eur. Tvrdí, že neziskovka jej nedala žiadnu darovaciu zmluvu ani doklad o zaplatení. „Keď som sa na študijnom po čase na to pýtala, povedali mi, že som vedená ako neplatiaci študent,“ tvrdí Šrámková.

V orgánoch neziskovky istý čas pôsobil aj rektor Mečár. Ten povedal, že všetky peniaze išli učiteľom a zvyšok na skvalitnenie výučby. „Neziskové organizácie získavali peňažné dary, z ktorých boli vyplácané odmeny učiteľom,“ uviedol Mečár.

Učiteľka informatiky z trenčianskej fakulty mechatroniky Andrea Julény potvrdila, že za prednášky v Prievidzi nedostáva v súčasnosti žiadne peniaze navyše. „Prednášky mám v rámci štandardného úväzku. Škola mi jedine uhrádza sedem eur za jednu cestu do Trenčína,“ podotkla Julény.

Kam peniaze išli, nie je jasné. Náklady školy boli totiž minimálne. Vo všetkých troch mestách fungujú jej pobočky v mestských priestoroch, ktoré si prenajíma za výhodných podmienok.

Napríklad Mestský úrad v Prievidzi dokonca škole poskytuje príspevok. „Každý rok im dávame dotáciu,“ povedal vedúci odboru školstva Milan Rybanský. Jej výšku nespresnil. Základná škola na Školskej ulici v Novej Bani účtuje Trenčínu zhruba tisíc eur ročne.

„Takto vyberané školné, teda výpalné, je nelegálne,“ tvrdí právnik Roman Jurík. Podľa neho sa študenti môžu so školou súdiť, aj keby nemali potvrdenia o zaplatení. „Hoci nejestvuje listinný dôkaz, sú svedecké výpovede,“ dodal s tým, že súd už v prospech študenta v podobnom prípade rozhodol.

Šrámková chce peniaze získať späť. „Voči študentom je to nespravodlivé, zamestnávatelia sa už pozerajú na diplom z Trenčína s nedôverou,“ myslí si študentka.

Trenčianska univerzita zavrie podozrivé pobočky aj bez toho, aby poznala výsledok ministerskej kontroly. Podľa Mečára študentov presunú do Trenčína. „Výučba na vysunutých pracoviskách sa úplne ruší,“ dodal rektor.

debata chyba