Krajským mestám chce vládnuť 61 kandidátov

Do polnoci z nedele na pondelok bol posledný termín na odovzdanie súpisiek kandidátov na primátorov, starostov a poslancov do obecných zastupiteľstiev v komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnia 2. decembra.

09.10.2006 10:54 , aktualizované: 10:55
Bratislava 013 Foto:
Blumentál
debata

V ôsmich krajských mestách prejavilo záujem o kreslo primátora celkovo 61 kandidátov. V Bratislave sedem, Banskej Bystrici desať, Košiciach deväť, Nitre trinásť, Prešove desať, Trenčíne päť, Trnave traja a v Žiline štyria kandidáti.

Volebné komisie zaregistrujú kandidátov do orgánov samosprávy obcí najneskôr do 18. októbra.

O Bratislavu sa „pobijú“ Ďurkovský a Beňová-Flašíková

O post primátora Bratislavy majú záujem siedmi uchádzači, ktorí do polnoci 8. októbra odovzdali kandidátne listiny.

Zapisovateľka bratislavskej mestskej volebnej komisie Anna Hajdúchová odmietla okrem počtu uchádzačov zverejniť ich mená či strany, za ktoré kandidujú. Očakáva sa však, že z tých záujemcov, ktorí už svoje rozhodnutie bojovať o post primátora Bratislavy oznámili, zvedú najväčší súboj súčasný primátor Andrej Ďurkovský (SDKÚ-DS, KDH) a Monika Beňová-Flašíková (Smer-SD, ĽS-HZDS, SMK, Slobodné fórum, Strana zelených).

Kandidátne listiny podávali aj záujemcovia o miesta poslancov 80-členného bratislavského mestského zastupiteľstva.

O Košíce majú záujem deviati kandidáti

Kandidačné listiny spolu deviatich kandidátov na post košického primátora v decembrových komunálnych voľbách prevzala do nedeľňajšej polnoci zapisovateľka Mestskej volebnej (MVK) komisie Eva Takácsová. 

Boris Farkašovský kandiduje za koalíciu Smer-SD, Slobodné fórum, ĽS – HZDS a SNS, František Knapík za koalíciu KDH – SDKÚ-DS – SMK a Milana Krendželáka kandidovala Agrárna strana vidieka, informovala zapisovateľka. Kandidačné listiny podali na MVK aj šiesti nezávislí kandidáti – Dušan Cais, Vladimír Gürtler, Andrej Hrico, Róbert Jano, Peter Sinai a Alexander Šamo.

„Moje rozhodnutie kandidovať bolo motivované tým, že primátorom som bol zvolený v doplňujúcich voľbách 8. apríla a vlastne za to obdobie som sa snažil rozbehnúť niektoré časti volebného programu, s ktorým som na jar predstupoval pred voličov,“ uviedol k svojej kandidatúre súčasný košický primátor Knapík. Zdôraznil, že jeho program bol koncipovaný tak, že ho nebolo možné za 7–8 mesiacov zrealizovať.

„Hlavným dôvodom mojej kandidatúry je, že chcem pokračovať v tom, čo je pripravené a rozpracované a je to pre mňa aj osobná výzva realizovať skúsenosti zo samosprávy, ktoré som v predchádzajúcom období nadobudol,“ dodal.
Podobné dôvody na kandidatúru má aj Farkašovský, ktorý bol v rokoch 1999–2002 námestníkom košického primátora a pôsobil aj v štátnej správe ako poslanec mestských častí, Mestského zastupiteľstva, a teraz je aj členom Zastupiteľstva Košického samosprávneho kra­ja.

Nitrania si vyberú spomedzi 13 kandidátov

Spolu 13 kandidátov odovzdalo zapisovateľovi volebnej komisie kandidačné listiny na post primátora mesta Nitra. Medzi kandidátmi je sedem nominantov politických strán a šesť nezávislých kandidátov.

Na kandidačných listinách pre nastávajúce komunálne voľby na post poslancov do 31-členného nitrianskeho mestského zastupiteľstva je zapísaných 193 kandidátov.

O post primátora Nitry sa budú uchádzať Cyril Ivan za Združenie robotníkov Slovenska, Marta Rácová ako nezávislá, Miroslav Kóňa ako nezávislý, Jaroslav Maček ako nezávislý, Silvester Nitry ako nezávislý, Ján Tomasta ako nezávislý, Jozef Dvonč ako nominant koalície Smer SD-KDH-SNS-SF-HZD, Ivan Mačura za ANO, Jozef Prokeš za koalíciu HZDS ĽS-SLNKO-Slovenská vzájomnosť-ZSNS-SZ-Agrárna strana vidieka, Viliam Mokráň za Kresťanskú ľudovú stranu, Pavol Leštinský ako nominant KSS, František Halás, ktorého nominovala SDKÚ-DS, a Ferdinand Vítek ako nezávislý.

V Žiline je najväčším favoritom Slota

O post primátora Žiliny sa v decembrových komunálnych voľbách budú uchádzať štyria kandidáti – Ján Slota, Ivan Harman, Anton Adamus a Ľubomír Ryant.

Súčasný primátor a zároveň predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota je nominantom koalície SNS, Smer-Sociálna demokracia (SD), Ľudovej strany Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS). V prípade, ak získa dôveru Žilinčanov, stane sa primátorom piatykrát za sebou. O posty poslancov sa budú SNS, Smer-SD a ĽS-HZDS uchádzať samostatne.

Generálny sekretár Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie – Demokratickej strany (SDKÚ-DS) Ivan Harman je nominantom koalície SDKÚ-DS, Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH), Občianska konzervatívna strana (OKS) a Slobodné fórum (SF). O kreslá poslancov mestského zastupiteľstva sa budú uchádzať koalícia SDKÚ-DS, OKS a koalícia KDH, SF.

Nominantom Aliancie nového občana (ANO) je Anton Adamus a po štyroch rokoch sa o post žilinského primátora bude opäť uchádzať Ľubomír Ryant ako nominant Hnutia za demokraciu (HZD).

Podľa zapisovateľky mestskej volebnej komisie v Žiline Viktórie Dikošovej sa o 31 kresiel poslancov mestského zastupiteľstva budú uchádzať aj nominanti HZD, ANO, Strany občianskej solidarity, Komunistickej strany Slovenska, Nádeje, Strany zelených, Slovenskej ľudovej strany a popri nich aj 15 nezávislých kandidátov.

Pred štyrmi rokmi sa o post primátora Žiliny okrem Slotu uchádzali Ján Mikolaj (koalícia HZDS, ANO, Smer), Andrej Sočuvka (SDKÚ, KDH, OKS), Ľubomír Ryant (HZD), Ľuboš Plešinger (Združenie nezávislých Slovenska), Vladimír Barčiak (SDĽ), Peter Rudzan (Demokratická únia) a nezávislý kandidát Dušan Maňák, ktorý sa pred voľbami kandidatúry vzdal v prospech Andreja Sočuvku.

Trnave chcú primátorovať traja

Iba traja kandidáti sa budú v Trnave v nadchádzajúcich decembrových voľbách uchádzať o najvyšší post v samospráve. Súčasný primátor, 59-ročný Štefan Bošnák (KDH), sa stal kandidátom pravicovej koalície KDH-SDKÚ-DS. Koalícia Smer-ĽS HZDS-SNS-SF stavia 56-ročného lekára Stanislava Križana (SF). HZD dalo dôveru 49-ročnému stavebnému inžinierovi Igorovi Pinkavovi.

Obe koalície podali kandidačné listiny na 31 poslancov mestského zastupiteľstva v plnom počte. Koalícia KDH-SDKÚ-DS medzi 31 kandidátov zaradila tri ženy, koalícia Smer-ĽS HZDS-SNS-SF šesť žien. HZD má takisto 31 kandidátov.

Strana zelených Slovenska prihlásila do volebného boja jednu kandidátku. Ľavicový blok sa dohodol na piatich kandidátoch, z toho sú tri ženy.

ANO ide do volieb v Trnave samostatne, má deväť kandidátov z toho päť žien. KS má päť kandidátov, z nich je jedna žena. Slnko-Slovenská vzájomnosť priniesla v stanovenom termíne kandidačnú listinu so šiestimi menami, z nich sú dve ženy. O miesta v trnavskom mestskom parlamente sa uchádzajú aj siedmi nezávislí kandidáti. Spolu bude o priazeň voličov bojovať 127 Trnavčanov.

Najmladším zapísaným kandidátom je 25-ročný muž na kandidátke ANO, najstaršou je 71-ročná žena na kandidátke HZD. Kandidačné listiny prinášali politické subjekty počas uplynulého víkendu priebežne, ako prví sa zaregistrovali nezávislí.

O Prešov má záujem desať kandidátov

O post primátora Prešova v decembrových komunálnych voľbách sa chcú uchádzať šiesti nezávislí a štyria stranícki kandidáti. Sú medzi nimi terajší primátor 55-ročný Milan Benč i jeho predchodca 62-ročný Juraj Kopčák, obaja ako nezávislí.

Pre voľby primátora i poslancov 31-členného mestského parlamentu podali kandidátne listiny i dve najsilnejšie stranícke koalície. Za SDKÚ – DS a KDH sa bude o priazeň voličov uchádzať 48-ročný Jozef Polačko a za Smer – SD, SNS, ĽS – HZDS a SF 62-ročný Igor Smolko. Tretím straníckym nominantom je za Misiu 21 61-ročný Mikuláš Žemlička a štvrtým 52-ročný Ján Tomko za koalíciu ĽB, Úsvit a SZ. Ako nezávislí sa hlásia do volieb primátora ešte 59-ročný Ivan Benko, 35-ročný Richard Drutarovský, 49-ročný Pavel Hagyari a 62-ročný Teodor Vico.

Najväčším prekvapením medzi záujemcami o kreslo muža číslo 1 v prešovskej samospráve je právnik Hagyari, ktorý získal trvalé bydlisko v tomto meste len pred pár dňami.

Piati uchádzači podali svoje kandidátne listiny až v nedeľu 8. októbra – a to Smolko, Benč, Kopčák, Tomko a karikaturista Vico. Poslední traja dokonca po 18. hodine.

Na poslancov je dovedna 12 straníckych nominácií a 27 mužov a žien chce byť zvolených ako nezávislí. Samostatne do volieb poslancov idú napríklad ANO, KSS, SMK, HZD.

V predchádzajúcich komunálnych voľbách v roku 2002 podalo svoje kandidátne listiny na primátora šesť uchádzačov, štyria boli stranícki nominanti a dvaja nezávislí. Benč, Kopčák a Benko svoje kandidatúry opakujú.

Primátorom Trenčína sa chcú stať piati

O post primátora Trenčína sa chcú uchádzať piati muži.

Kandidátom koalície SDKÚ-DS a KDH je súčasný primátor mesta 39-ročný Branislav Celler. Koalícia ANO a HZD nominovala bývalého primátora 52-ročného Jozefa Žišku. Kandidátom koalície Smer-SD a ĽS-HZDS je vysokoškolský učiteľ 54-ročný Oto Barborák. Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) nominovalo nezamestnaného robotníka 43-ročného Jozefa Franka a Strana občianskej solidarity (SOS) 56-ročného Fedora Jánošíka.

Kandidátov je menej ako v posledných primátorských voľbách, ktoré boli v Trenčíne v marci 2004. Vtedy sa o funkciu primátora uchádzalo 11 kandidátov.

Barborák, Žiška a Franko už majú za sebou neúspešnú kandidatúru na post trenčianskeho primátora. Súčasný primátor Celler je vo funkcii od roku 2004. Trenčania si ho zvolili po odchode Juraja Lišku na post ministra obrany.

O kreslá poslancov v 25-člennom mestskom zastupiteľstve sa chcú uchádzať kandidáti koalícií SDKÚ-DS a KDH, Smer-SD a ĽS-HZDS, ANO a HZD, politických strán Úsvit, KSS, SNS, ZRS, SOS, SF, OKS a 11 nezávislých kandidátov. 

Kandidátne listiny mohli záujemcovia odovzdať do polnoci 8. októbra. Mestská volebná komisia v Trenčíne by ešte počas tohto týždňa mala preskúmať, či splnili podmienky, ktoré vyžaduje zákon, a rozhodnúť o zaregistrovaní kandidátov. Voľby sa uskutočnia 2. decembra.

V Bystrici kandidujú Saktor aj Králik

Terajší prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Ivan Saktor sa ako nominant strany Smer – SD bude v decembrových komunálnych voľbách uchádzať o post primátora Banskej Bystrice. Podporia ho aj SNS, Strana zelených na Slovensku, KSS a Ľavicový blok.

„Mám výhodu v tom, že som desať rokov pôsobil v centrálnej politike a kontakty, ktoré som získal za toto obdobie, využijem v prospech mesta Banská Bystrica. A nezaujímavé je aj to, že teraz máme koaličnú vládu, ktorá určite bude mať sympatie k Banskej Bystrici i k primátorovi z tejto koalície. To je veľká výzva pre Banskobystričanov, že po ôsmich rokoch sa mesto môže dostať do situácie mesta, ktoré má sympatie a podporu na centrálnej aj regionálnej úrovni,“ uviedol Ivan Saktor.

Banská Bystrica má už osem rokov „zatiahnutú brzdu rozvoja“ aj preto, lebo „mala voči vláde opozičného primátora“, dodal Saktor. Jeho ambíciou je naštartovať rozvoj mesta, ktorý má smerovať k tomu, aby obyvatelia Banskej Bystrice boli spokojní s komfortom služieb, s prístupným úradom, s kvalitou komunikácií a podobne. To je jeho ambícia, ktorú rozvedie vo svojom volebnom programe.

Saktor zdôraznil, že aj odbory spolupracujú na medzinárodnej úrovni a tiež s rôznymi i finančnými inštitúciami, na ktoré má tiež kontakty. Chce ich využiť a to aj vo vzťahu k Európskej únii, aby Banská Bystrica mohla čerpať financie na svoj rozvoj z európskych fondov, čo bude na prospech obyvateľov mesta pod Urpínom.

Súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Králik, ktorý túto funkciu zastáva posledné dve volebné obdobia, sa aj po tretíkrát bude v decembrových komunálnych voľbách uchádzať o post šéfa magistrátu v meste pod Urpínom. Tentoraz nie ako predtým s podporou politickej strany, ale ako nezávislý kandidát.

„Do volieb pôjdem ako nezávislý kandidát ale nedá sa povedať, že je to bez podpory občanov a bez podpory tých, ktorí sa pohybujú v politike. Mať podporu občanov je oveľa dôležitejšie, ako mať podporu politických strán. Môžem povedať, že moje prvé volebné obdobie bolo záchranou mesta z hľadiska financií. Druhé, ktoré som prežil, bolo stabilizáciou financií, čo sa prejavuje aj v hospodárskych výsledkoch mesta,“ povedal Králik.

Dodal, že tretie volebné obdobie počas ktorého chce byť primátorom, by malo byť obdobím rozvoja Banskej Bystrice. Pre to však bolo nevyhnutné zabezpečiť finančnú stabilitu mesta, dostať ho zo zadlženia. Králik argumentuje aj tým, že sa mu to podarilo, má skúseností z komunálnej politiky efektívneho hospodárenia mesta vo vzťahu ku kultúre, športu, vzdelávaniu. Mesto zabezpečilo stabilné podmienky pre podnikateľov a daňových poplatníkov, kým predtým mal finančné problémy. Takže teraz Banskú Bystricu určite čaká jej rozvoj, dodal Králik.

debata chyba