Kríza oberá zdravotné poisťovne o peniaze

Finančná kríza odhryzne aj z peňazí pre nemocnice. Hoci poisťovne zatiaľ presne nevedia, o koľko im klesnú príjmy z odvodov, už dnes nevylučujú škrtanie zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

27.02.2009 10:05
lekár, operácia, doktor, nemocnica, chirurg Foto:
Ilustračné foto.
debata

S pribúdajúcim počtom nezamestnaných sa znižujú povinné odvody do poisťovní, ktoré rozdeľujú väčšinu peňazí v zdravotníctve. Najnovšia predpoveď Inštitútu finančnej politiky hovorí o výpadku 87 mil. eur na tento rok, no narásť môže až na 148 mil. eur.
Ešte horšie čísla odhaduje Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku, ktorý hovorí o výpadku 128 až 345 mil. eur.

„Odporúčame zdravotným poisťovniam zdržanlivosť pri uzatváraní zmlúv a za kľúčové protikrízové opatrenie považujeme prísnejšiu kontrolu výdavkov na lieky,“ hovorí Peter Pažitný z inštitútu. Podľa nich by mohlo pomôcť aj znovuzavedenie poplatkov – 1 euro za návštevu lekára a 2 eurá za jeden deň v nemocnici.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že je zatiaľ predčasné hovoriť o konkrétnych dosahoch krízy na rezort. „Aký to bude mať vplyv na zdravotné poisťovne, to budeme vedieť až v druhom štvrťroku po prijatí výkazov za január, február a marec,“ zareagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. K prepočtom Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku sa ministerstvo nevyjadrilo.

K navrhovaným poplatkom Čižmáriková dodala, že ich zavedením v čase finančnej krízy by sa iba zhoršila dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre citlivú skupinu ľudí. „Ministerstvo v žiadnom prípade nebude finančné problémy riešiť cez poplatky pacientov,“ spresnila.

Zdravotné poisťovne už teraz tvrdia, že menej peňazí môže ohroziť podpisovanie zmlúv s lekármi. Zuzana Horníková z Dôvery upozornila, že poskytovatelia majú pri rokovaniach nereálne požiadavky, ktoré nezohľadňujú vývoj zdrojov. „Kvalitní lekári a nemocnice sa nemusia obávať. Peniaze budeme rozdeľovať tak, že lepší dostanú viac a horší menej,“ dodala Horníková.
Škrtanie zmlúv v dôsledku krízy nepopiera ani hovorkyňa poisťovne Apollo Radoslava Miklášová. „Nemôžeme vylúčiť, že vývoj ovplyvní aj nákup zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásila.

Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa uviedla, že dosah krízy nie je ešte jednoznačne zmapovaný. „Pri zvyšovaní nezamestnanosti budeme na každého ekonomicky aktívneho poistenca strácať mesačne priemerne 43,68 eura,“ vyčíslila hovorkyňa Petra Balážová. Škrtanie zmlúv zatiaľ vylučuje Spoločná zdravotná poisťovňa.

Minulý rok zoškrtali počty nemocníc alebo oddelení dve najväčšie zdravotné poisťovne – Všeobecná a súkromná Dôvera. Všeobecná od januára nepodpísala zmluvy so šiestimi zariadeniami, od apríla a mája pribudli ďalšie tri. Od Dôvery nedostalo zmluvy deväť nemocníc, ďalších päť zariadení dostávalo od júla na plánované zákroky výrazne menej peňazí.

debata chyba