Krúžky slúžia vtákom ako pasy

Prvý apríl nie je len dňom zábavy, ale aj deň, ktorý patrí vtákom. Hoci to na tvárach mnohých ľudí vyvoláva úsmev, ochranári berú tento sviatok vážne, hoci humor im nechýba. Už koncom marca natiahli siete v mokradiach pri Drienovci a chytajú do nich migrujúce vtáky. Tie, ktoré majú krúžky, skontrolujú, tie, ktoré ich nemajú, okrúžkujú.

02.04.2009 10:33
Bociany Foto: ,
Ilustračné foto
debata

„Pre vtáky sú krúžky niečo ako pas pre ľudí. Hoci nepoznajú hranice, vďaka krúžkom vieme sledovať pohyb a smer ich sťahovania. Neraz sa dozvieme zaujímavé veci,“ vysvetlil Štefan Matis, ktorý spolu s kolegom Jurajom Popovicsom pracuje v správe Národného parku Slovenský kras. „Napríklad penicu, ktorú sme tu okrúžkovali, našli o deväť mesiacov v Saudskej Arábii, kolibkárika zase v Španielsku,“ prezradil viac o obľúbených „destináciách“ operencov Matis. Navyše krúžkovanie prispieva aj k opatreniam, ktoré sa u nás prijímajú na ochranu vzácnych druhov vtákov.

U nás obľúbené a chránené bociany biele to majú v Afrike ťažké. Tunajší domorodci ich berú ako zdroj obživy a lovia ich. „Jeden bocian dokonca priletel do Čiech aj so šípom, ktorý ho zasiahol. Českí kolegovia boli počas pobytu v Afrike šokovaní, keď k nim prišiel domorodec, ktorý mal náhrdelník urobený z vtáčích krúžkov. Boli medzi nimi aj naše. Bolo teda jasné, že za obeť mu padli aj slovenské bociany,“ povedal o afrických móresoch Matis.

Ornitológovia robia v drienovských mokradiach odchyt vtákov už 11 rokov. Za ten čas chytili vyše 60-tisíc vtákov 107 druhov. Neraz aj také, ktoré by v tunajších končinách nečakali. „Niekoľkokrát bol pozorovaný kolibkárik žltkastotemenný. Jeho domovom je sever Ruska,“ hovorí Matis.

Jarný odchyt potrvá do 25. apríla, za ten čas budú mať ornitológovia prehľad o výskyte jednotlivých druhov vtákov v tejto oblasti. Od mája do júna bude v mokradiach pri Drienovci letný výskum a koncom augusta budú až do prvého novembrového týždňa sledovať každoročný jesenný ťah vtákov na juh.

debata chyba