Kto uprace armáde za stámilióny

Okrem poldruha miliardy na odhrabávanie snehu hľadá ministerstvo obrany aj luxusné upratovačky. Vyplýva to z oznámenia v obchodnom vestníku, kde rezort ponúka upratovacej firme 900 miliónov korún na štyri roky. Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela nevedel povedať, či je to prehnaná, alebo reálna cena.

17.01.2008 20:01
Lopata Foto:
Lopata.
debata

Všetci zodpovední totiž museli celý štvrtok vysvetľovať rezortnej inšpekcii tender na odpratávanie snehu za 1,5 miliardy korún, o ktorom informoval denník Pravda. Gemela zároveň priznal, že štrnásťnásobne prehnanú cenu oproti reálnym nákladom za odvoz snehu je zjavne neprimeraná a preverujú, ako sa to mohlo stať.

Tender na upratovacie práce za takmer miliardu vypísali ešte vlani v septembri, teda ešte pred súťažou na odvoz snehu. Tretieho januára tohto roku už otvárali obálky s konkrétnymi ponukami. „Aké firmy a s akými ponukami sa do súťaže prihlásili, v tejto chvíli, bohužiaľ, nevieme povedať,“ uviedol Gemela. Iba zopakoval argument, že všetci kompetentní musia teraz svoje kroky vysvetľovať inšpekcii.

Vyšetrovanie v rezorte obrany vypuklo okamžite po uverejnení informácie v denníku Pravda, že ministerstvo chce zaplatiť poldruha miliardy vybranej súkromnej firme za odvoz snehu z kasární. „Inšpekcia preveruje, ako je možné, že vo vestníku sa objavila suma 1,5 miliardy korún a pritom na zimnú údržbu bolo schválených 139 miliónov,“ povedal Gemela. Ako dodal, minister obrany František Kašický (Smer) okamžite dal rozkaz zastaviť súťaž a preveriť aj ostané vyhlásené tendre.

Bývalý minister obrany Martin Fedor (SDKÚ) neverí, že by sa taká veľká „chyba“, zverejnená aj v Európskom vestníku, mohla stať. „Aj keď mali možno naplánované menej peňazí, rozpočet na ďalšie roky sa dá dodatočne zmeniť,“ upozornil. Zároveň uviedol, že ministerstvo míňa čoraz viac peňazí na prevádzkové náklady. O tom podľa neho svedčia aj tieto dve súťaže na upratovanie a odpratávanie snehu spolu za 2,4 miliardy. Zároveň Fedor konštatoval, že rezort dáva ročne iba na prevádzkové náklady 82 percent rozpočtu a na rozvoj neostáva. „Keď sme odchádzali z rezortu v roku 2006, prevádzka vyšla na 64 percent rozpočtu,“ dodal.

Hovorca Gemela odmieta, že by ministerstvo malo vopred vytypovanú firmu, ktorá mala obe súťaže vyhrať. Na druhej strane však podmienky pre potenciálnych víťazov boli mimoriadne prísne. Firmy musia mať napríklad certifikát kvality, certifikát o bezpečnosti práce, bezpečnostnú previerku od Národného bezpečnostného úradu či potvrdenie o splnenie noriem pre environmentálne manažérstvo. A pre upratovaciu firmu v druhom tendri musela mať spoločnosť doteraz ročný obrat minimálne sto miliónov korún. Hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová konštatovala, že podmienky síce nie sú vyslovene diskriminačné, ale „podľa úradu nie sú vhodne stanovené.“

Na ministerstve obrany teraz rozmýšľajú, ako z problému vykorčuľovať. „Súťaž na odpratávanie snehu zrušíme v uvedenom rozsahu,“ sľúbil Gemela. To znamená, že ministerstvo chce dodatočne zmeniť sumu z 1,5 miliardy na 139 miliónov. Či sa to bude dať urobiť v priebehu výberového konania, musí posúdiť Úrad pre verejné obstarávanie. Ten, keďže ide o zásadnú zmenu v podmienkach súťaže, pravdepodobne odporučí súťaž zrušiť. Gemela si však myslí, že okrem sumy sa v tendri nebude musieť meniť nič iné. K prípadu upratovanie sa nevedel vyjadriť. Rozhodnúť sa má až po skončení inšpekcie.

debata chyba