Kubiš: Keď sa nepodarí vyriešiť Afganistan, problémy pocítime aj my

V Afganistane je stále všetko otvorené, hodnotí situáciu v konfliktami sužovanej krajine Ján Kubiš, diplomat, ktorý v mene OSN pracuje v Afganistane na upevnení mieru a stability.

22.07.2012 10:55
Ján Kubiš Foto:
Ján Kubiš.
debata (25)

Osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka OSN v Afganistane a riaditeľ pomocnej misie OSN v Afganistane priznal, že svoju súčasnú misiu považuje za jednu z najdôležitejších vo svojej viac ako 35 rokov trvajúcej diplomatickej kariére. „Keď sa nepodarí vyriešiť Afganistan, nebude to problém len pre daný región. Tie problémy pocítime aj tu u nás,“ povedal.

Súčasnú situáciu v Afganistane označil za mimoriadne zložitú. „Má veľa otvorených koncov, dnes sa väčšina ľudí sústreďuje na sťahovanie medzinárodných vojsk, ale málokto rozmýšľa, čo bude potom.“ Práve zabezpečenie čo najviac stabilných mierových podmienok je prioritou Kubišovej úlohy v Afganistane. „Tam je viac scenárov, neexistuje snáď jediný prvok, o ktorý by ste mohli oprieť stabilnú konštrukciu,“ povedal Kubiš.

Preto sú podľa neho dôležité rozhodnutia, ktoré prijal summit NATO v Chicagu a Konferencia o zahraničnej pomoci pre rozvoj Afganistanu v Tokiu. Afganistan bude mať na základe rozhodnutí na týchto fórach medzinárodnú podporu aj po stiahnutí vojsk, či už v prípade podpory vojenských síl, alebo podpory rozvojových programov. „To je veľmi dôležité, ale stále to nie je všetko,“ zdôraznil Kubiš a dodal, že je predsa len mierny optimista.

Oprávňuje ho k tomu želanie obyvateľov i politických predstaviteľov Afganistanu, no aj postoj ďalších krajín v tomto regióne. „Tí to predtým brali ako afgánsku príp. medzinárodnú záležitosť. Dnes to však považujú za regionálnu záležitosť, pretože si uvedomujú, že ak sa nezasadia o stabilizáciu pomerov, po odchode vojsk im tento problém ostane v rukách.“

Svoje pôsobenie v Afganistane vníma čerstvý držiteľ rádu Čestnej légie aj cez svoje priame skúsenosti. Tvrdí, že je výrazný rozdiel medzi správami o Afganistane a každodenným životom v jeho hlavnom meste.

„Keď prichádzate pod vplyvom správ, ktoré sú zväčša negatívne a viac-menej špekulujú, že to bude ešte horšie, poviete si, že to tam musí byť strašné. A potom zistíte, že aj napriek dennodennej hrozbe násilia a stratám na životoch civilistov, tam chcú ľudia žiť normálnym životom.“ Práve toto poznanie, že aj v takto zložitých podmienkach si život razí svoju cestu, bolo pre skúseného diplomata najpríjemnejším prekvapením.

Ján Kubiš pôsobí vo funkcii osobitného predstaviteľa pre Afganistan a vedúceho pomocnej misie OSN v Afganistane (UNAMA) od januára 2012. Pomocná misia OSN v Afganistane UNAMA je politickou misiou zriadenou na žiadosť afganskej vlády s cieľom pomôcť afganskému ľudu pri budovaní základov pre udržateľný mier a rozvoj.

25 debata chyba