Ľadovce sa rýchlo topia, búrky získajú na sile

Ľadovce sa tak rýchlo ako v súčasnosti na viacerých miestach na Zemi neroztápali posledných 5-tisíc rokov. Po výskume ľadovcov v rôznych častiach sveta to tvrdí tím vedcov vedených glaciológom Lonnie Thompsonom zo Štátnej univerzity v Ohiu.

28.06.2006 09:44
debata

O výskume informoval vedecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Okrem vedeckých zistení opierajúcich sa o dôkazy naznačil Thompson aj inú teóriu roztápania ľadovcov. Podľa neho zmeny, ktoré pred päťtisíc rokmi viedli k rýchlemu ochladeniu a formovaniu ľadovcov, viedli aj k zmenám v ľudskej spoločnosti. Ľudia upúšťali od loveckého spôsobu života, zhromažďovali sa a vytvárali mestá.

„Veľa moderných kalendárov vzniklo v tom období. Zapadá sem aj obdobie biblickej potopy,“ načrtáva možnú spojitosť glaciológ. Hoci k týmto súvislostiam sa iní vedci v zahraničných médiách vyjadrovali opatrne, so zisteniami Thompsonovho tímu o rýchlom roztápaní ľadovcov súhlasia.

Thompson s kolegami tri desaťročia zbierali vzorky ľadovcov v siedmich lokalitách v Peru, Bolívii a Číne. V blízkej budúcnosti, tvrdí Thompson, sa úplne roztopia ľadovce nachádzajúce sa v tropických oblastiach. Systém klimatických zmien, ktorý na ne pôsobí, už presiahol kritickú úroveň. Rýchle roztápanie sa začalo približne pred 50 rokmi.

Závery opreli vedci o zistenia v troch oblastiach výskumu – chemických zmenách v ľade, zmenšujúcej sa oblasti, ktorú ľadovce pokrývajú, a objavených zamrznutých rastlinách, ktoré boli v ľade uväznené tisíce rokov. „Tieto tri línie dokazujú, že súčasné otepľovanie a následné ustupovanie ľadovcov sú v niektorých lokalitách výnimočné za posledných 5 200 rokov. Z globálneho pohľadu rýchle ustupovanie horských ľadovcov povedie nielen k stúpaniu hladiny morí, ale ohrozí aj zásoby pitnej vody v mnohých najhustejšie osídlených oblastiach sveta," nazdáva sa Thompson.

Dobrým ukazovateľom zmien je podľa glaciológa rastúca intenzita búrok v posledných rokoch, ktorá podľa jeho odhadov bude ďalej narastať.

Skúmané vzorky ľadu vypovedajú o klíme počas posledných dvetisíc rokov. Rozlíšiť možno aj následky stredovekého teplého obdobia medzi rokmi 1000 a 1300 a malej doby ľadovej (1600 až 1850). „V rovnakej vzorke možno jasne vidieť 20. storočie a neobyčajne teplé obdobie počas posledných 50 rokov," tvrdí Thompson. Podľa vedcov nie je porovnateľné ani so spomínaným oteplením medzi rokmi 1000 a 1300.

Najprekvapujúcejší je nález rastlín, ktoré zamrzli v ľade pred 5– až 6-tisíc rokmi. Sú dôkazom, že tak rýchlo, ako sa ľadovce topia dnes, sa počas posledných piatich tisícročí netopili. Inak by sa rastliny roztopili už dávno a jednoducho by zhnili.

debata chyba