Lajčák hovoril s britským partnerom o odobratých slovenských deťoch

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa na Valnom zhromaždení OSN stretol s britským partnerom Williamom Hagueom, aby prediskutoval aktuálnu otázku slovenských detí vo Veľkej Británii, ktoré rodičom odobrali britské sociálne úrady.

27.09.2012 10:39
lajčák, pracovňa Foto:
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
debata (3)

Minister Hague potvrdil, že je o situácii informovaný a zdôraznil pripravenosť britskej strany na súčinnosť so slovenskými orgánmi pri rešpektovaní nezávislosti britského súdnictva. Minister Lajčák ho požiadal, aby sa v rámci svojich kompetencií zasadil o zlepšenie a zefektívnenie komunikácie medzi príslušnými britskými úradmi s ich slovenskými partnermi, keďže práve nesprávna komunikácia bola jeden zo zdrojov nedorozumení pri riešení vzniknutej situácie.

Šéf slovenského rezortu diplomacie sa na budúci týždeň stretne s riaditeľkou Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andreou Cisárovou, aby prediskutovali možnosti ďalšieho riešenia situácie a prijme starú mamu dvoch maloletých Slovákov zadržiavaných vo Veľkej Británii.

Anglickí úradníci odobrali Slovenke Ivane Boórovej dvoch maloletých synov – Martina a Samuela a rozhodli o ich adopcii. Stalo sa tak na základe obvinenia zo zneužívania, ktoré rodičom nikdy nikto nedokázal. Tému otvorila televízia JOJ. V utorok 18. septembra informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, že londýnsky súd uznal Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže ako účastníka súdneho konania.

V súvislosti s prípadmi, keď slovenskí rodičia prichádzajú o deti v Británii, sa koná aj poslanecký prieskum Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Členovia ľudskoprávneho výboru NR SR, ktorí sa na prieskume zúčastňujú, dostali od centra 89 spisov, ktoré obsahujú rešerše jednotlivých prípadov.

Konkrétne sa týkajú viacerých rovín sociálnoprávnej ochrany dieťaťa. Môže ísť o odobratie slovenského dieťaťa cudzím úradom, medzištátnu adopciu, pri ktorej je zákonom uložené obdobie, počas ktorého musí centrum dieťa v zahraničí sledovať a napokon aj prípady, keď jeden z rodičov bez ohlásenia odvedie dieťa za hranice Slovenskej republiky.

3 debata chyba