Laššáková sa stotožňuje s prezidentom počkať na ústavný súd

Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková sa plne stotožňuje so zámerom prezidenta Ivana Gašparoviča počkať na verdikt Ústavného súdu SR o podnete kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša a až potom rozhodnúť, či ho vymenuje, alebo nevymenuje do funkcie.

03.11.2012 11:38
debata (18)

„Pretože naozaj je to zložitá situácia. Pokiaľ sa pán Čentéš sťažoval na ústavnom súde na prieťahy, nech ústavný súd rozhodne aj v tom kontexte. Asi by nebolo dobré, keby sa napríklad pán prezident rozhodol nevymenovať Jozefa Čentéša, aby boli akékoľvek pochybnosti, že rozhodol skôr ako ústavný súd,“ uviedla Laššáková. Zdôraznila, že záleží výlučne od prezidenta, ako sa v prípade vymenovania generálneho prokurátora rozhodne.

Smer podľa predsedníčky poslaneckého klubu zatiaľ nediskutoval o žiadnych potenciálnych kandidátoch, ktorí by pripadali do úvahy, ak by hlava štátu nevymenovala Čentéša do funkcie. „Zachytila som v médiách, že padli nejaké návrhy z užšieho vedenia. Neviem, som členka užšieho vedenia, ale zodpovedne vám môžem povedať, že sme uvítali rozhodnutie ústavného súdu, lebo bol výkladový problém v ústave, či môže mať prezident výhrady a ako má postupovať. Treba počkať na zverejnenie rozhodnutia a odôvodnenia,“ konštatovala.

Podľa nej je evidentné, že všetko, čo sa dialo okolo voľby generálneho prokurátora za minulej vlády, bolo spolitizované. „Vieme, ako prebehli voľby v decembri, dokonca sa musel zmeniť rokovací poriadok, aby sa mohla uskutočniť verejná voľba. Mnohí poslanci v tejto veci ešte stále chodia na výsluchy na generálnu prokuratúru,“ dodala.

Prezident je povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady na vymenovanie generálneho prokurátora, a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť parlamentu, že kandidáta nevymenuje. Nevymenovať kandidáta môže prezident len ak nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie, alebo pre závažnú skutočnosť vzťahujúcu sa na kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť vrcholným predstaviteľom.

„Prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné,“ uvádza sa v rozhodnutí pléna Ústavného súdu, ktoré sa zaoberalo na žiadosť skupiny poslancov zastúpených Radoslavom Procházkom (KDH) výkladom ústavných článkov týkajúcich sa právomoci prezidenta.

Na ústavný súd sa s podaním obrátil aj Jozef Čentéš s tým, že prezident svojím nekonaním porušil jeho práva zaručené Ústavou SR a medzinárodnými dohodami. Konkrétne ide o právo voliť a byť volený, právo na rovnaký prístup k voleným a verejným funkciám.

Národná rada uznesením 17. júna 2011 navrhla prezidentovi vymenovať za generálneho prokurátora SR kandidáta Jozefa Čentéša, ktorý získal 79 hlasov v tajnej voľbe. Prezident ho dodnes nevymenoval.

18 debata chyba