Lavrov: USA hrajú nebezpečnú hru

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Spojené štáty si musia vybrať medzi partnerstvom s Moskvou alebo s gruzínskym vedením, pričom partnerstvo s Gruzínskom označil za "virtuálny projekt". "V Bushovom prejave nebolo ani slovo o tom, ako bolo Gruzínsko celé tie roky vyzbrojované a že medzi krajinami, ktoré jej dodávali zbrane, boli aj Spojené štáty," povedal Lavrov.

13.08.2008 18:20 , aktualizované: 21:30
Lavrov Foto:
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
debata

„Chápeme, že súčasné gruzínske vedenie je špeciálnym projektom Spojených štátov, ale raz si budú USA musieť vybrať medzi tým, že budú brániť svoju prestíž v súvislosti s virtuálnym plánom alebo reálnym partnerstvom, ktoré si vyžaduje spoločné akcie,“ povedal Lavrov.

Zdôraznil tiež, že Rusko nedovolí žiadne drancovanie a kradnutie v Gruzínsku na pozadí konfliktu s bývalým štátom Sovietskeho zväzu pre separatistické Južné Osetsko. Lavrov kritizoval Washington, že svojou podporou gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu hrá na Kaukaze nebezpečnú hru. „V Bushovom prejave nebolo ani slovo o tom, ako bolo Gruzínsko celé tie roky vyzbrojované a že medzi krajinami, ktoré jej dodávali zbrane, boli aj Spojené štáty,“ povedal Lavrov.

„Nie raz sme našich partnerov varovali, že je to nebezpečná hra. V Bushovom prejavu sa nehovorí nič o tom, čo sa stalo 8. augusta, keď vedúci predstavitelia Západu mlčali, keď sa Schinvali stalo terčom masového bombardovania. Západná politická elita sa rozčúlila len po tom, čo ruské vedenie rozhodlo, že neponechá svoje mierové jednotky svojmu osudu, že nedovolí etnické čistky, aké sa odohrali v Srebrenici,“ zdôraznil šéf ruskej diplomacie.

Bush varoval Moskvu pred dôsledkami jej akcií 

Americký prezident George Bush v krátkom vyhlásení k situácii v Gruzínsku vyjadril znepokojenie nad možným porušovaním prímeria z ruskej strany, vyzval Moskvu k absolútnemu splneniu prijatých záväzkov a varoval Rusko pred prípadnými dôsledkami jej vojenskej akcie proti Gruzínsku. Oznámil zároveň odštartovanie americkej humanitárnej pomoci Gruzínsku a dôrazne požiadal Moskvu, aby ju v plnom rozsahu umožnila.

Americký prezident George Bush Foto: AP, SITA
Bush Americký prezident George Bush

Bush konzultoval od rána situáciu s tímom poradcov a hovoril telefonicky s gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim. Vyhlásenie potom ešte niekoľkokrát odložil, pretože sa údajne snažil získať čo najpresnejšie informácie o tom, či sa v Gruzínsku skutočne stále ešte na niektorých miestach bojuje, ako tvrdí gruzínska strana.

V Ružovej záhrade pred Bielym domom potom Bush zdôraznil, že od Moskvy očakáva stiahnutie všetkých ruských jednotiek z Gruzínska a dodržiavanie prímeria. Vyhlásil, že posledné kroky Moskvy odporujú jej prísľubom a vyvolávajú pochybnosti o jej skutočných úmysloch.

„Aby začala naprávať spôsobenú škodu vo vzťahoch k USA, Európe a ďalším krajinám a aby obnovilo svoju pozíciu vo svete, musí Rusko dodržiať svoje slovo a postarať sa o ukončenie tejto krízy,“ povedal Bush.

Ďalej oznámil, že vysiela ministerku zahraničných vecí Condoleezzu Riceovú do Paríža, aby tam konzultovala situáciu s predsedníckou krajinou EÚ. Doterajšiemu úsiliu Francúzska o riešenie konfliktu vyjadril plnú podporu. Riceová má podľa neho odletieť z Paríža do Tbilisi, aby tam demonštrovala podporu a solidaritu gruzínskej vláde.

Americký prezident oznámil, že týmto dňom sa odštartovala operácia leteckých i námorných dodávok humanitárnej pomoci USA Gruzínsku a dôrazne vyzval Moskvu, aby túto pomoc umožnila a nebránila v nej. Zdôraznil, že USA bezvýhradne podporujú suverenitu a celistvosť Gruzínska a jej demokraticky zvolenú vládu.

Externé odkazy
debata chyba