Lekári dostávajú na podpis dodatky, odbory odmietajú núdzový stav

Lekári v štátnych nemocniciach, kde padla väčšina hromadných výpovedí, v týchto hodinách dostávajú podpis dodatky, ktoré im garantujú budúcoročné zvýšenie platov v priemere o 300 eur.

28.11.2011 11:18 , aktualizované: 13:14
nemocnica, operácia, lekári, pacient Foto:
Ilustračné foto
debata (51)

V závislosti od toho, koľko lekárov ich akceptuje a stiahne výpoveď, bude Ministerstvo zdravotníctva SR rozhodovať o prispôsobení opatrení v nemocniciach, prípadne vláda bude rozhodovať o vyhlásení núdzového stavu. Tá sa dnes opäť zíde na mimoriadnom rokovaní a bude hovoriť o kríze v zdravotníctve.

Dodatky podľa informácií na stránke Lekárskeho odborového združenia odmietajú lekári podpísať, čo by znamenalo, že trvajú na svojich výpovediach. „Nikto to nepodpisuje a podpisujú Petíciu na podporu LOZ. Máme už overené informácie z Banskej Bystrice, Prešova, Nitry, DFN Bratislava, Kramárov, Liptovského Mikuláša, Spiškej Novej Vsi, Vyšných Hágov, Žiliny a ďalšie informácie prichádzajú,“ píše sa na ich webe.

Šéf odborárov Kollár vyzýva lekárov, aby zotrvali

Šéf lekárskych odborov Marian Kollár sa v pondelok verejným listom obrátil na všetkých lekárov, ktorí trvajú na svojej výpovedi a vyzval ich, aby zotrvali. „Buďme pevní, morálne odolní, jednotní a vytrvajme v nastúpenej ceste! Víťazný koniec sa blíži. Túto skutočnosť majte na zreteli najmä vtedy, keď budete po jednom volaní k riaditeľovi a korumpovaní ponukami,“ napísal v liste. Lekárom radí odmietnuť individuálne rokovanie s odkazom, aby opäť zasadla vláda za rokovací stôl s Lekárskym odborovým združením a kompromisnou dohodou namiesto diktátu podpísali spoločné memorandum.

Kollár v liste kritizuje možnosť vyhlásenia núdzového stav v zdravotníctve, pričom avizuje právne kroky zo strany lekárov. „Obrátime sa na medzinárodné inštitúcie, aby sme protestovali s takýmto zaobchádzaním so zamestnancami a následne bude vláda donútená upustiť od svojho zámeru,“ uviedol v liste. Nie je totiž podľa neho prípustné, aby v demokratickej spoločnosti fungujúcej na trhových princípoch vláda nútila pracovať zamestnanca vyhlásením núdzového stavu len preto, že po ukončení výpovede podľa zákona niekto nechce zotrvať na pracovisku z dôvodu nesplnenia jeho podmienok.

Odborársky predák okrem toho lekárom vo výpovedi odkázal, že nasledujúcich 48 hodín bude pre nich previerkou charakteru svedomia a vizitkou celého lekárskeho stavu. „Tí, ktorí doteraz boli bičovaní nátlakom, vyhrážkami a napriek tomu vydržali a nestiahli výpoveď, budú od zajtra zo strany riaditeľov vystavení už len mamonu peňazí. Lebo oddávna platí, že kde nepomáha bič, príde cukor… Od zajtra začnú tikať hodiny odolnosti našich charakterov a svedomia,“ skonštatoval. Poukázal na to, že to, či lekári uspejú, teraz už záleží od každého jedného z nich.

Ministerstvo hovorí o nátlaku odborárov na lekárov

Ministerstvo zdravotníctva SR je prekvapené, že lekárski odborári nechcú, aby lekári v nemocniciach zarábali o 300 eur viac na budúci rok. „Odborári tak dávajú prednosť ohrozovaniu zdravia detí a pacientov na Slovensku. Podľa informácií ministerstva sú lekári v nemocniciach vystavení obrovskému tlaku odborárov, aby nepodpisovali zvýšenie platov lekárov, napriek tomu mnohí z nich dodatky podpísali,“ reagovala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. O presných číslach chce ministerstvo informovať potom, ako zosumarizuje údaje zo všetkých nemocníc.

Napätie už pociťujú aj pacienti

Lekári okrem toho na utorok 29. novembra plánujú celoslovenské stretnutie pred banskobystrickou Rooseveltovou nemocnicou.

Napätie, ktoré vzniklo v súvislosti s odborárskou akciou hromadných výpovedí lekárov, už pocítili aj pacienti. V mnohých nemocniciach dochádza alebo sa avizuje odklad plánovaných operácií. Viaceré zariadenia okrem toho oznámili, že budú mať problém aj so zabezpečením akútnej lekárskej starostlivosti.

Vláda chce v pondelok predstaviť plán B, ten by mal priniesť trvalé riešenie situácie. Nevylučuje sa pritom zrušenie niektorých nemocníc. Po avizovanom núdzovom stave v zdravotníctve kabinet zatiaľ nesiahol. Ten sa po sobotnom (26.11.) mimoriadnom rokovaní zíde opäť dnes.

K 1. októbru tohto roka podalo po vzore českých kolegov výpovede vyše 2 400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Vo výpovedi je stále asi 2 000 lekárov. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek.

51 debata chyba