Letecký úder NATO zasiahol sídlo armádnych jednotiek v Tripolise

Bombardovanie Severoatlantickej aliancie v Tripolise zasiahlo sídlo líbyjskej armády a okolie rezidencie Muammara Kaddáfího Bab al-Azízja.

07.06.2011 13:39
NATO, Líbya, dym Foto:
Zahraniční novinári natáčajú oblaky dymu po zásahu lietadiel NATO v Tripolise.
debata (1)

Zatiaľ nie sú k dispozícii informácie o obetiach útoku, ktorý sa odohral nezvyčajne v dopoludňajších hodinách. Prvá explózia v Tripolise zaznela v 10:45 SELČ a nasledovalo ju ďalších desať výbuchov. Útok podľa agentúry Reuters zasiahol kasárne ľudových gárd, čo sú kmeňové armádne zložky a revolučné jednotky. Ide o niekoľký útok na tieto miesta počas posledných týždňov. Zvyčajne však NATO útočilo v noci.

Do bašty povstalcov Bengázi prišiel zvláštny vyslanec ruského prezidenta Michail Markelov, aby rokoval s predstaviteľmi povstaleckej Prechodnej národnej rady (NTC). Pri svojom príchode potvrdil, že Moskva je pripravená hrať úlohu sprostredkovateľa medzi rebelmi a Kaddáfího vládou.

V Číne sa zišiel minister zahraničia Kaddáfího vlády Abdal Atí Ubajdí so svojím čínskym náprotivkom Jang Ťie-Cch'om na rokovaniach o politickom riešení krízy v Líbyi. Súbežne tiež navštívil baštu rebelov Bengázi čínsky diplomat, ktorý sídli v Egypte, aby tu okrem iného rokoval o možnostiach humanitárnej pomoci.

Podľa hovorcu čínskeho ministerstva zahraničia sa Peking snaží, rovnako ako celá medzinárodná komunita, nájsť politické riešenie krízy v Líbyi, citovala agentúra Reuters jeho odpoveď na otázku, či sa Čína usiluje o rolu sprostredkovateľa. Povedal tiež, že Čína spolu s Ruskom by mohli pôsobiť ako vyjednávači.

Čínska aktivita nadväzuje na prvé stretnutie s predstaviteľmi NTC, ktoré sa uskutočnilo v Katare. Tu sa stretol predseda NTC Mustafa Džalíl s miestnym čínskym veľvyslancom.

1 debata chyba