Lieky zdražejú pre takmer dvestotisíc kardiakov

Takmer dvestotisíc pacientov bude od júla za svoje lieky platiť viac. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik pokračuje v šetrení vo svojom rezorte na úkor pacienta a znižuje úhradu poisťovní za liečivá na vysoký krvný tlak. Pacientom, ktorí trpia touto chorobou, sa tým automaticky zvýši doplatok.

08.06.2011 16:00
debata (33)

Výška doplatkov za najčastejšie používané lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, takzvané fixné kombinácie, od júla stúpne o 40 percent. A to aj napriek tomu, že ich celková cena pravidelne klesá. „Máme účinné lieky, ktorých cena od roku 2007 pomaly klesá, čo je aj dobrou politikou v oblasti cenotvorby. Na druhej strane je pre nás do určitej miery prekvapením a nechápeme, prečo sústavne rastú doplatky a prečo pacient sa musí čoraz viac spolupodieľať na tejto liečbe,“ hovorí prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.

Na liečbu fixnými kombináciami je momentálne nastavených 170-tisíc pacientov. Tí by mali od júla za svoje lieky zaplatiť približne o tri eurá viac. Lekári varujú, že tým sa môžu stať lieky pre časť pacientov nedostupnými. „Tých 170-tisíc ľudí sa bude musieť od júla vyrovnať s novými doplatkami na liečbu a my sa obávame, že niektorí z nich už nebudú môcť z ekonomických dôvodov túto liečbu udržať a budú žiadať o zmenu terapie,“ povedala Goncalvesová. Zmenou liečby vážne chorých pacientov, ktorých ohrozujú aj iné rizikové faktory, môže dôjsť k zhoršeniu ich zdravotného stavu.

Chorí na vysoký krvný tlak si budú musieť od leta priplatiť preto, že ministerstvo pri poslednej kategorizácii znížilo úhradu zdravotných poisťovní za najpoužívanejšie antihypertenzíva, ktoré kombinujú dva lieky v jednej tablete. Z rovnakých dôvodov, ako už Pravda informovala, stúpli doplatky aj pre diabetikov a onkologicky chorých pacientov. „Poisťovňa bude po novom platiť len polovicu toho, čo platila pred štyrmi rokmi, a to vytvorí situáciu, že pacient bude platiť 45 percent. Podľa odborných štúdií pritom vieme, že ak chcete efektívne kontrolovať nejaký závažný zdravotný problém liekmi, tak podiel, ktorý platí pacient, by mal byť okolo 10 až 15 percent. Ak mu to narastie, pre pacienta vznikne veľká ekonomická bariéra, aby spolupracoval na liečbe,“ povedal predseda Slovenskej asociácie srdcových arytmií Róbert Hatala.

Ministerstvo zdravotníctva akékoľvek úvahy o nedostupnosti liečby odmieta. „Vo viacerých skupinách sú dostupné kombinované prípravky bez doplatku poistenca alebo s minimálnym doplatkom, v niektorých skupinách došlo po prehodnotení zo strany ministerstva dokonca k zníženiu doplatku pacienta, vo všetkých prípadoch sú dostupné alternatívy a s účinnosťou od 1. apríla bol zavedený doplatkový limit na lieky,“ zdôvodnila zvyšovanie doplatkov hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Kým ministerstvo považuje nový spôsob úhrady za „objektívny a transparentný,“ odborníci ho označujú za nesystémový. „V súčasnosti sme, žiaľ, svedkami, že prístup v liekovej politike nie je správny, je nesystémový a chýba mu medicínsky pohľad. Prínos tejto liečby je v tom, že zachránime život pacienta, oddialime nástup komplikácií, teda mu skvalitníme život, a takýto pacient môže byť výkonný a prinášať pre spoločnosť prínos,“ hovorí predseda Slovenskej internistickej spoločnosti Andrej Dukát.

Vysokým krvným tlakom na Slovensku trpí takmer polovica ľudí. Ak sa nelieči, spôsobuje vážne srdcovo-cievne ochorenia, ktorých liečba je drahšia ako lieky, pri ktorých stúpnu doplatky. „Zdravotná poisťovňa bezprostredne pocíti, že teraz na jedného pacienta zaplatí o dve eurá mesačne menej, ale z dlhodobého hľadiska je to veľmi nešťastné riešenie, lebo bude viacej komplikácií, viacej návštev u lekára, častejšie obmeny liečby, čiže v konečnom dôsledku sa neušetrí,“ varuje Goncalvesová.

Slavomíra Filipová zo Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti uvádza aj konkrétny príklad. „Priemerná liečba nekomplikovanej hypertenzie stojí mesačne približne 30 eur na jedného pacienta. Z ekonomických štatistík vieme, že priemerná cena liečby jednej akútnej cievnej mozgovej príhody stojí 2 500 až 3 000 eur. To znamená, že ak hypertonik dostane mozgovo-cievnu príhodu, tak v tom krátkom období minie prostriedky na svoju liečbu na 7 až 8 rokov nekomplikovanej hypertenzie. Tak čo je lacnejšie? Liečiť pacienta nekomplikovanej hypertenzie, aby u neho nedošlo ku komplikáciám, alebo liečiť komplikácie?“ pýta sa.

33 debata chyba