Lipšic chce zákonom v polícii zabetónovať svojich ľudí

Hoci sa prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak či šéf elitného Úradu na boj s organizovanou kriminalitou Peter Krajíček po voľbách vrátili do funkcií z civilu, roky odslúžené v polícii i hodnosť sa im do penzie aj platu započítavajú. Od budúceho roku to už možné nebude. Bývalí policajti upozorňujú, že iniciatíva ministra vnútra Daniela Lipšica povedie k politickému ovládnutiu Policajného zboru.

16.08.2011 20:00 , aktualizované: 17.08.2011 12:00
Daniel Lipšic Foto:
Minister vnútra Daniel Lipšic
debata (21)

Pre desiatky policajtov, ktorí opustili zbor po rozsiahlych personálnych čistkách po nástupe Spišiaka, nebude návrat do polície jednoduchý. Tí, ktorí odišli do výsluhového dôchodku a chceli by sa do polície vrátiť, budú začínať od nuly.

Počíta s tým novela zákona o sociálnom zabezpečení v silových rezortoch. V praxi to znamená, že hoci mal policajt odkrútených v službe viac ako 20 rokov a mal hodnosť plukovníka, bude začínať na obvodnom oddelení ako policajný nováčik.

Rezort tvrdí, že tým chcú motivovať policajtov. „Chceme zvýšiť motiváciu policajtov, aby ostávali v zbore aspoň 10 rokov. Nechceme totiž, aby nám policajti zo zboru odchádzali,“ povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Ľubomíra Miklovičová. Podľa ministerstva to znamená, že ak sa policajt vráti do zboru po tom, ako z neho odišiel, pri počítaní jeho odchodného a výsluhového dôchodku sa bude brať do úvahy len jeho nový služobný pomer.

Policajní odborári v tom nevidia problém, sami sa na zmene podieľali. „Táto zmena bude znamenať trvalú udržateľnosť a spravodlivosť v Policajnom zbore. Mala prísť už dávno, len na to nebola politická vôľa,“ hovorí šéf policajných odborov Miroslav Litva. Podľa neho sa zo zboru nevystupuje a neprichádza späť, ako sa to komu hodí.

Bývalí policajti, ktorí odišli po nástupe Spišiaka, hovoria, že ide o ovládnutie Policajného zboru určitými politickými kruhmi. „Spišiak a spol. sa vrátili len preto, aby si vylepšili dôchodok. Pre nič iné. Takto si viac- menej zabetónujú v polícii svojich,“ reagoval bývalý šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite Ivan Ševčík. Tvrdí, že on, ale aj desiatky ďalších skúsených kriminalistov, sa už k polícii nevrátia nakoľko by tak prišli o slušný výsluhový dôchodok.

Vlani rezort priznal výsluhový dôchodok 1 941 policajtom, ktorí odišli so služby. Desiatky policajných funkcionárov však neodišli dobrovoľne. Rozkazom ministra vnútra boli prevelení na okresné či obvodné oddelenia a zaradení do nižších platových tried. Keďže s tým nesúhlasili, odišli do civilu s možnosťou poberať vyšší výsluhový dôchodok, ako by bol ich plat.

Policajný zbor môže paralyzovať aj avizovaný odchod tisícov policajtov, ktorých zneisťuje zákon o super hrubej mzde, o ktorom bude v stredu rokovať vláda. Policajti, ktorí majú už odslúžených viac ako 15 rokov, zvažujú, že požiadajú o uvoľnenie zo služby. Obávajú sa, že by sa im po zmenách z dielne ministerstva práce mohli od januára znížiť nielen výsluhové penzie, ktoré sú dnes vo výške od 372 eur do 560 eur podľa odslúžených rokov, ale aj platy.

Rezort pripustil, že ak sa zákon v prípade policajtov nezmení, existuje reálna obava, že o uvoľnenie požiada niekoľko tisíc policajtov. Litva tvrdí, že rezort práce vychádzal pri výpočte super hrubej mzdy policajtov z ich platových náležitostí z roku 2008, pričom ich mzdy sa odvtedy už dvakrát valorizovali. „Super hrubá mzda je podvod na občanoch. Ide len o skryté zvýšenie daňového zaťaženia,“ vyhlásil policajný odborár.

Ministerstvo práce pripustilo, že v zákone o super hrubej mzde je určitý problém v prepočte miezd v silových rezortoch. Aké riešenie však prijalo, odmietlo konkretizovať. „Ministerstvo práce navrhlo riešenie, aby nedošlo k poškodeniu tejto skupiny zamestnancov. O návrhu sa ešte bude diskutovať, preto je predčasné medializovať podrobnosti,“ reagovala hovorkyňa ministerstva Daniela Šulcová.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba