Lipšic navrhol tieňovú vládu opozície

Opozícia sa musí dohodnúť na spoločnom prezidentskom kandidátovi a tieňovej vláde, ak chce vo voľbách poraziť dnešnú vládnu koalíciu. Podpredseda KDH Daniel Lipšic predstavil svoju víziu. Ivetu Radičovú vidí ako reálnu kandidátku opozície na prezidentský post. Tieňová vláda by mala pripraviť program budúcej vlády. Opozičné strany sa tiež musia písomne zaviazať, že po voľbách nepôjdu do koalície so Smerom-SD.

28.02.2008 12:25 , aktualizované: 13:05
Daniel Lipšic Foto:
Podpredseda KDH Daniel Lipšic navrhol užšiu spoluprácu troch opozičných strán pred parlamentnými voľbami v roku 2010.
debata

V rámci toho navrhol vytvorenie užšej 12-člennej tieňovej vlády, ktorá by mala vzniknúť do leta tohto roku s tým, že do februára 2009 predstavia jednotliví tieňoví ministri svoj program. Tvorili by ju ľudia, ktorí ešte nezastávali ministerské posty. „Vyzývam všetkých skrz opozičné strany, ktorí majú energiu a odvahu, aby sa pridali,“ apeloval Lipšic.

Tieňová exekutíva, v ktorej svoju osobnú účasť vylúčil, počíta so zlúčením ministerstva školstva s rezortom kultúry a ministerstva hospodárstva s rezortom dopravy.

„Spoločná tieňová vláda bude dôkazom, že opozícia je schopná vytvoriť alternatívu k dnešnej vláde. Objavili sa názory, že najskôr má byť program a potom funkcie, aj keď mi nie je celkom zrejmé, aká to už len funkcia v tieňovej vláde je. Domnievam sa, že tento názor je nesprávny,“ konštatoval.

Podľa neho je zbytočné mať program, ak ho prezentujú politici, ktorým ľudia neuveria. Prioritami kabinetu majú byť oblasti ako zdravotníctvo, boj proti zločinu, vzdelanostná ekonomika a vyrovnávanie regionálnych rozdielov.

Opozičné strany by sa mali podľa neho písomne zaviazať, že po voľbách v roku 2010 nepôjdu do koalície so žiadnou zo súčasných vládnych strán, lebo by stratili morálne právo vystupovať ako alternatíva. „Nádej, že sa privesíme k Ficovi, je nádej falošná. Ja nechcem byť príveskom Fica. Preto ponúkam víziu, ako vyhrať budúce voľby,“ vysvetlil.

Lipšic pripustil, že jeho podoba projektu víťazstva opozície v roku 2010 nemusí byť konečná a necháva ju na pripomienkovanie, no prízvukoval, že „ak budeme rozdelení, dosiahneme málo, ak sa spojíme, dosiahneme veľa.“ Je však za to, aby šli opozičné strany do volieb samostatne a nie v bloku, akým bolo SDK vytvorené pred voľbami 1998.

debata chyba